«Ми вирішили допомогти врятувати частинку давнього Львова»
Представники ТзОВ «Ферозіт» реставрують стіну XVI століття на східному фасаді школи №8
/wz.lviv.ua/images/articles/_cover/401178/stinafoto.jpg)
Львівська восьма школа (а точніше, Львівська спеціалізована загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів № 8 з поглибленим вивченням німецької мови) — унікальний навчальний заклад, який торік відсвяткував своє 200-ліття. За довгу історію викладачами школи була плеяда знаменитостей, зокрема математик Мирон Зарицький. А серед учнів — не менш знамениті автор «Русалки Дністрової» Маркіян Шашкевич та польський фантаст Станіслав Лем. Школа посідає третє місце у львівському і 30-те в загальноукраїнському рейтингу шкіл.
Директор восьмої школи Михайло Ерстенюк — палкий ентузіаст збереження історії навчального закладу, написав книгу з історії школи, дбає про збереження цієї старовинної будівлі. Адже вона розташована у самому серці Львова, у зоні ЮНЕСКО (вул. Підвальна, 2). Будівля фактично стоїть на ще давнішій пам’ятці — оборонній стіні третього ярусу фортифікацій Львова XVI століття. Таким чином будинок школи № 8 є найстарішим діючим шкільним приміщенням в Україні, через що увійшов у Книгу рекордів України. Ще 15 років тому пан Михайло ініціював інженерне обстеження технічного стану будівлі. На підставі висновків науковців у 2015 році за кошти Львівської міськради провели капремонт системи водовідведення і гідроізоляцію фундаментів. Але цього виявилося замало для 200-літньої будівлі.
«Будинок школи і територія, на якій вона розташована, тісно пов’язаний з довколишньою архітектурою і створює єдиний ансамбль, — розповів Михайло Ерстенюк журналісту „ВЗ“. — А східна стіна школи має частину автентичної цегляної кладки XVI ст. У мене виникла ідея відкрити цю кладку і показати її туристам, усім людям, що це є частина оборонних споруд міста. Уже десять років, як ця стіна потребувала реставрації. Оскільки вона — поруч зі шкільним спортмайданчиком, то від ударів м’яча руйнувалася цегла. Така реставрація мала би бути на рівні держави, міста. Я у розпачі навіть хотів заштукатурити цю стіну. Бо з неї падала цегла, а це діюча школа. Але мій приятель, засновник ТзОВ „Ферозіт“ Володимир Домащук, переконав, що цей автентик не можна закривати. І вже декілька тижнів працівники фірми „Ферозіт“ реставрують цю стіну».
Разом із директором Михайлом Ерстенюком та представниками «Ферозіту» оглядаємо стіну на подвір’ї школи. На фасаді, серед сучасних вікон, добре видно «архаїчне вкраплення», яке охоплює 1-й і 2-й поверхи. Така сама старовинна частина є і у пивницях. «Наші працівники мають відчистити стару кладку, відновити понищені шви між цеглинами, відновити елементи кладки, які випали, а потім зробити консервацію, аби на пам’ятку не вплинули погодні умови, — розповідає „ВЗ“ керівник департаменту роботи з ключовими клієнтами ТзОВ „Ферозіт“ Микола Матвеєв. — Наша фірма в Україні працює вже понад 25 років. Засновники — українці. Головний виробничий майданчик — у Львові. Загалом у нас близько 500 працівників по Україні. Виготовляємо різні будівельні матеріали — клейові суміші, штукатурки, шпаклівки, фасадні матеріали, пінопласт тощо. Наша співпраця з такими німецькими партнерами, як компанії HAERING та KÖSTER, дозволяє розвивати компанію».
«Проєкт, подібний до реставрації стіни та гідроізоляції пивниць школи № 8, у Європі коштував би мільйони євро, — продовжує розмову Микола Матвеєв. — Тому навряд чи це буде повністю меценатський проєкт. Якісь елементи можна буде виконати за допомогою наших партнерів.