«Я дуже хотіла весільний букет з колосся, але де ти у лютому знайдеш колосся?!»
Інтерв’ю з Христиною Клех, весілля якої святкував весь революційний Майдан
/wz.lviv.ua/images/articles/_cover/401155/vesilly2.jpg)
21 листопада в Україні відзначають День гідності та свободи, свято двох Майданів — 2004-го (Помаранчевої революції) та 2013-го (Революції гідності). Ці дві події кардинально змінили обличчя країни, захопивши собою мільйони громадян, які двічі виходили на головну площу країни, аби задекларувати своє прагнення до кращого життя, свободи, європейського вибору. Двічі Україна ставала об’єктом пильної уваги всього світу, двічі на Київ з надією дивилися ті, хто розумів: саме там вирішується доля демократії, доля найбільшої країни Європи, саме там визріває спротив авторитарній Росії.
Серед мільйонів українців, які пройшли останній Майдан, — Христина Клех. Революція гідності для неї особисто — непересічна подія. Бо крім того, з чим пов’язують ці події в Україні і світі, для Христини вони значущі ще й тим, що тут, на холодному граніті майдану Незалежності, тисячі мітингарів святкували її весілля.
— Як ви познайомились зі своїм чоловіком?
— З Данилом знайома все життя. Наші батьки дружать, з дитинства ми завжди були в одному оточенні, зокрема в одній молодіжній організації «Спадщина». Він був надзвичайно близьким для мене другом. Я четверта дитина у сім’ї. Є ще два старші брати і сестра. Всі були у «Спадщині», відповідно, я також туди пішла. І ми там уже фактично 17 років, Данило — 19, там є рівні. Набираєш своїх дітей, починаєш організовувати свої табори, акції…
— Події 2013−2014 рр. на Майдані. Зима, холод, мирний протест проти сумнозвісних законів. Якою була ваша перша реакція?
— Коли 21 листопада було перше зібрання людей на Майдані, мій найстарший брат Остап написав SMS: «Тут на Майдані жарко, це буде щось довготривале, і тут достатньо небезпечно». Просто кинув SMS-ку, щоб ми не переживали і знали, де він. І в той же ж вечір був мітинг у нас «під Шевченком», і я, як нереалізований революціонер 2004- го, бо була тоді зовсім дитиною, не могла його ігнорувати. Тож 22 листопада пішла на мітинг з відчуттям: ну, все, тепер буде точно революція. Данило перед тим був декілька вечорів у Карпатах, приїхав втомлений, невиспаний. Він повернувся замученим, і я кажу: «Я йду на мітинг! Ти йдеш зі мною!». І коли ми прийшли на мітинг, зустріли дуже багато друзів зі «Спадщини». А виховник Данила, Василь Рошко на псевдо «Орлик», зібрав відразу команду: «Ну що, збираємося на Київ?».
— Як ваше рішення вирушити на Майдан сприйняли ваші близькі?
— Та в мене вся хата революціонерів. Тому — «О'кей». Потім уже дуже зворушливо було, коли тато підсовував мені мішечок кеш’ю, родзинок на дорогу, мама спакувала бокс зі сирником…
— Які настрої людей на Майдані ви застали?
— Місцеві, було видно, були втомлені. Ми приїхали як підкріплення, нас було зо п’ять машин і два буси. Єдина делегація зі Львова, Данило був з гітарою, і там було таке авто посередині під стелою з колонками. Можна було залізти на дах, це була умовна сцена, на якій ми співали аж до ранку. Було видно, що люди втомлені, але на ранок ми їх підбадьорили. Переживали, що будуть якісь напади, хлопці чергували по якихось ключових точках навколо Майдану. А я спала, прокинулась близько десятої-одинадцятої ранку і вже побачила тільки «Ходу мільйонів» на мості над Інститутською.
— У чому саме полягала волонтерська діяльність на початковому етапі Майдану?
— Той перший тиждень був для мене найбільш насиченим. Андрій Парубій, один з наших близьких друзів, попросив створити інформаційний центр, бо всю інформацію треба якось обробляти. Це був швидше пункт прийому питань, бо відповідей на них ми не мали. Сиділи в наметі під «Українським домом». Це був на той момент політичний Майдан. Майдани розділились, студентський був під стелою, політичний був під «Українським домом». Але була субординація, ми її підтримували. Було дуже багато громадських активістів, але не було чітких зон відповідальності. Я займалась інформаційним центром, але за інформацією мені треба було бігати до п’ятьох-шістьох людей. Сам «інформцентр» — картонні коробки і стелажі, перекладені дерев’яними брусочками, щоб їх вітром не здуло. А ще банер, такий довгий з чорними, здається, буквами «Інфоцентр». Вже починали поселяти людей, збирати якусь провізію, вже почали нам зносити неймовірну кількість речей, які також не було де складати, тому що наметів ставити під стелою не можна було… А тоді почався мокрий сніг. По-перше, дуже відчувалася напруга, люди боялися, що їх битимуть, було страшно…
— Що для вас було найважчим під час перебування на Майдані?
— Найважчим (зітхає. — Авт.) був кінець лютого. Профспілки згоріли, а там усі наші особисті речі — спальники, килимки, дрібні речі. Все згоріло. Найгірше було пройти від Хрещатика «додому» (орендували хату на Грушевського): п’ять чи шість барикад, постійні походи з трунами, постійно «Пливе кача» (ледь стримує сльози. — Авт.). Але коли пірнала в роботу, все було о’кей… Що було на Майдані найважче — пройтись Хрещатиком.
— Як ваш чоловік додумався одружитись просто на Майдані?
— Ми заручені були з жовтня. Він зробив мені поїздку у Тернопіль. Про це вже мої батьки знали. Планували весілля влітку, в Тустані. Весілля просто неба. Ризиковано, але дуже гарно мало бути. То все не вдалося (сміється. — Авт.). Десь 13 січня Данило подзвонив і пожартував: «Що ти скажеш, якщо ми одружимося на Майдані?». Я відповіла: «Клас, ні, моє весілля влітку на Тустані. Але якщо подумати, то чому ні?». Пожартувала та й забула, але наступного дня Данило телефонує і каже: «Я знайшов священника, кличем гостей». Я щось там таке писала у фейсбуці: «Хто хоче пофоткати весілля на Майдані, 1 лютого збираємося». Через кілька днів трапились перші смерті. Про жодне весілля уже не йшлося, ми його очевидно скасували. А під кінець січня приїхала до Данила, бо він простудився, у нього сорок градусів температура. А на Майдані почався холод — мінус 20. Отож приїхала до Данила, але почала людям допомагати, супи варила, ще щось таке робила, в результаті мене теж затягнуло. Тож 1 лютого, на яке ми планували весілля, ми обоє лежали простуджені, на вулиці мінус 20. Яке там весілля?! Але коли ми трішечки оклигали, я кажу: «Нє, треба свято!».
— Як готувалися до весілля?
— Ми його знову запланували на Стрітення, 15 лютого. І за два тижні зробили все весілля. Чесно, я нічим не займалась (сміється. — Авт.), це найкраще весілля в моєму житті, тому що я не парилася, це було прекрасно. Я дуже хотіла весільний букет з колосся, але де ти у лютому знайдеш колосся?! Але: «Хочууууу, хочу!». Був у нас такий Саша Третяков — перший сотник, який сказав: «Я знайду!». І знайшов. У лютому, аж два букети! Відгуляли дуже гарно, усім Майданом.
/wz.lviv.ua/images/news/2019/11/vesilly.jpg)
/wz.lviv.ua/images/news/2019/11/vesilly_1.jpg)
— Скажіть, чи не маєте зараз страху, що все може повторитися?
— Я б навіть ніколи про це не подумала. Я навіть не пам’ятаю того моменту, коли Порошенко став президентом. Від нього не віяло загрозою. Ми виховані так, що робимо собі ідолів, завжди на ситуацію дивимося з усіх боків. Так, у нього є бекґраунд, але є можливості впливу на нього… Він розумів, що після такого «м'яса» йому жодної помилки не пробачать…
Що відбувається зараз… Я не буду це говорити. Тоді дуже чітко справді відчувалася відповідальність Порошенка. Було очікування: «Ну-ну, помились, зроби кривий крок». Його ж за кожну «фігню» шпетили довго.
— Володимира Зеленського підтримало багато молоді, і не тільки молоді. Якою була ваша реакція на його перемогу?
— Жахливе розчарування, іспанський сором, злість. Маю відчуття наближення чергової кризи. Це все геополітика. У нас починається знову дестабілізація держави, знову хтось захоче нас «рятувати»… Скільки цього разу відкусять України, незрозуміло, скільки знову людей загине, теж не ясно. Ми в цьому надовго…
Яка наша роль у цьому всьому? О’кей, буде робота, будемо працювати. Недавно Інтернетом знову гуляв мем «Що має бути в тривожному чемоданчику». Мабуть, його треба зібрати. Але виглядає, що він нам не пригодиться, бо ми з Данилом знов поїдемо туди. От на кого кота залишити, оце проблема. Все решта — повирішуємо.
Розмовляла Ірина Гірман
Фото з особистого архіву Христини Клех