Її баян веде до танцю особливих діток
Лучанка Ольга Барабаш – переможець міжнародних конкурсів дошкільників-новаторів
27 вересня — День працівника дошкільної освіти. В Україні це свято досить молоде, воно вшановує тих, хто разом з батьками робить з малечею перші кроки у життя. Серед дошкільників є чимало відомих педагогів, новаторів, які перетворюють для вихованців дитсадок на казку. Серед них — і Ольга Барабаш, музкерівник дошкільного навчального закладу № 9 міста Луцьк. Присвячує себе роботі з малюками з особливими освітніми потребами. І ті, що ще недавно не могли в такт плеснути у долоні, сьогодні під її баян йдуть у танок!
Для Ольги Іванівни не стають перешкодою в роботі такі діагнози, як синдром Дауна, дитячий церебральний параліч, аутизм, затримка психічного чи мовленнєвого розвитку, порушення центральної нервової системи… Кожного вихованця ця дивовижна педагог вміє залучити до світу мелодії та ритму. Бо за роки, віддані нелегкій праці, напрацювала методику, що дає відмінний результат.
За освітою Ольга Барабаш — диригент оркестру народних інструментів. За плечима має навчання у Луцькій музичній школі № 1 імені Фредеріка Шопена, культосвітньому училищі (нині Волинський коледж культури і мистецтв імені Ігоря Стравінського) та Рівненському державному гуманітарному університеті. Та ні дня не пожалкувала, що прийшла на роботу в дитячий садок. Спочатку мала лише «звичайні» групи. Пізніше їй довірили вести музику й для особливих малят.
— У нас є три логопедичні групи, де навчаються різновікові дітки з особливими освітніми потребами, — розповідає педагог. — Праці багато біля них треба. У кожній групі, окрім музичного керівника, є ще два вихователі, логопед і няня. Допомагають, показують діткам рухи, аби ті легше запам’ятали, наслідували. Хоча не можна сказати, що такі малюки співають — підспівують, не танцюють, а підтанцьовують. Але для них і це — неймовірне досягнення. Бо в більшості порушена координація рухів та мовлення. У роботі з цими дітлахами не головне «чітко», важливо досягти емоційного відгуку, щоб вони були щасливі.
Я бачила неймовірне щастя в дитячих очах, коли вони перед заняттям побачили в коридорі свою «тьотю Музику». Кинулися до неї з обіймами, як до мами! Для кожного знаходить добре слово, усмішку, сердечне тепло… За мить починається заняття. І дітки вервечкою, одне за одним, заходять у залу. Виконують різні вправи й навіть грають на дитячих музичних інструментах!
Як пані Олі це вдається? За основу пані Оля взяла напрацювання відомого швейцарського музиканта та педагога Еміля-Жака Далькроза. Свого часу кинув виклик світу, доводячи, що у відтворенні елементів музики має брати участь все тіло. Митець відкрив спочатку клас для занять ритмічною гімнастикою, тоді школу, а пізніше — цілий інститут. Жак Далькроз вважав, що саме ритм є всезагальним символом порядку та організованості. Його система дозволяє за допомогою спеціально підібраних вправ розвивати у дітей музичний слух, пам’ять, пластику — в цілому гармонійну особистість.
Натхненна роботою швейцарця, Ольга Барабаш взялася напрацьовувати власні вправи, адаптовані для занять з дітками з особливими освітніми потребами. Вночі, коли свої діти засинали, писала для інших мелодії та слова, а вдень їх доповнювала вправами з ритміки. Давала малятам у руки горішки, аби простукували «голосно» і «тихо», а вони… розліталися по підлозі врізнобіч. Бо через свої фізіологічні особливості навіть такі елементарні речі багато хто зробити не міг. Приносила з дому хустинки, каштанчики, шишки — і повторювала прості рухи ще і ще. І їй вдалося! Яким же було щастя батьків, коли ті вперше побачили своїх особливих синів та дочок на дитячому ранку у танці! Не стримували емоцій, сліз. Дякували педагогу, яка зробила неможливе.
Невдовзі розробкою луцького музкерівника зацікавилися у столиці — Ольга Іванівна як педагог-новатор стала дипломантом Міністерства освіти і науки, молоді та спорту України, виборовши ІІ місце у конкурсі освітніх технологій. Її працю оцінила і міська рада, визнавши найуспішнішим педагогом-дошкільником 2016 року й нагородивши премією у розмірі 10 тисяч гривень.
А ще Ольга Барабаш — багаторазовий дипломант і переможець Міжнародного конкурсу педагогічних інновацій! Ось і сьогодні, 27 вересня, коли в Україні відзначають День дошкільного працівника, її запросили на тематичний фестиваль у Черкаси по чергову нагороду.
Ольга Іванівна створила у своєму дев’ятому дитсадку етногурт «Сузіря», в якому участь беруть і дітки з інклюзії, й дітки з особливими освітніми потребами. З вихованцями відтворює древні українські традиції — виносять Дідуха на Різдво, танцюють навколо Марени на купальські свята… «Сузір'я» — постійний учасник конкурсу «Ми — діти твої, Україно!».
м. Луцьк