О шостій ранку ще спите? А ваші внутрішні органи вже прокинулись!
Щоб залишатися здоровим, доведеться синхронізувати свою повсякденну активність з біологічним годинником
/wz.lviv.ua/images/articles/_cover/397735/cyrkadnyj-rytm.jpg)
У XVIII столітті астроном Жан Жак д’Ортоус де Майран провів цікавий експеримент: помістив горщик із квіткою мімози в кімнату, куди не проникало сонячне світло. Дивовижно, але рослина продовжувала розпускати пелюстки удень, з першими променями сонця, якого «не бачила», і закриватися у бутон з настанням сутінок. Людський організм також підкоряється законам природи. Ви можете продовжувати заглядати у свій смартфон о 2.00, однак «усередині» будете спати. Температура тіла, рівень гормонів, артеріальний тиск, апетит, сон — усі ці процеси регулює наш «внутрішній годинник». Завдяки йому наш організм знає, коли йому слід прокинутися, підкріпитися, активно попрацювати та відпочити. Хочете залишатися здоровим? Доведеться синхронізувати свою повсякденну активність із циркадними ритмами.
6.00
«Прокидається» серце, а з ним й увесь організм. Зростає артеріальний тиск, а також рівень кортизолу (гормону стресу). Якщо ви — гіпертонік «зі стажем», та ще й страждаєте від ішемічної хвороби серця, будьте пильні: у цю пору дня інфаркти міокарда трапляються найчастіше.
7.00
Зростає рівень гормонів у крові (зокрема статевих). У чоловіків — рівень тестостерону, а з ним — і сексуальні можливості. Якщо ж у цей час продовжувати «блукати царством Морфея», є ризик, що насняться жахи: з першими променями сонця сон переходить у фазу поверхневого.
8.00
Організм готується «звернути гори», тож кров’яний тиск продовжує зростати. Шлунково-кишковий тракт — в очікуванні прийому та обробки їжі. Поснідати можна чим завгодно — на вагу це не вплине. От тільки починати день із тортиків та цукерок не варто: якщо поласувати ними натще — спровокують різкий стрибок рівня цукру у крові. Підшлунковій у відповідь доведеться виділити велику порцію інсуліну — гормону, який перетворить глюкозу зі спожитої їжі в енергію для тіла. Якщо робити так постійно, залоза виснажиться і з часом не зможе справлятися з покладеними на неї обов’язками.
З 9.00 до 11.00 можна з’їсти перекус (другий сніданок). Це може бути навіть щось солодке, адже підшлункова у цей час працює як швейцарський годинник. Та й до вечора ще встигнете спалити всі калорії.
9.00
У цей час у представниць прекрасної статі найчастіше трапляються серцеві напади. В одному із попередніх номерів «ВЗ» писав, що «жіночі» інфаркти розвиваються за трохи іншим сценарієм, ніж у чоловіків, які частіше стають жертвами цієї недуги. Як правило, у жінок інфаркти мають «стертий», а нерідко — взагалі безсимптомний перебіг. Уникайте стресів, вживання кофеїну, важких фізичних навантажень.
10.00
Ідеальний час для роботи мозку — варто зосередитися на складних завданнях.
11.00
Це — найкращий момент для серйозних розмов, адже організм демонструє найбільшу стресостійкість.
12.00
Шлунок нагадує про своє існування і продукує велику кількість соляної кислоти. Саме час перекусити!
13.00−14.00
Цей період називають «кризою середини дня». Функціональність організму знижується на 20%. Печінка накопичує глікоген, тому м’язи не отримують достатньої кількості енергії. Не дивно, що кортить подрімати.
Пополудні слід «збавити обороти» у споживанні їжі. Перше, друге і компот — моветон. Деякі дієтологи радять з’їдати на обід… навіть менше, ніж на сніданок.
Пообідати бажано у проміжку між 13.00 та 15.00, але чим раніше, тим краще, оскільки тонкий кишечник, який відповідає за засвоєння поживних речовин з продуктів, найбільш інтенсивно працює до 15.00.
15.00
Найкращий час, аби полікувати зуби, — о цій годині наш організм найменш вразливий до болю.
16.00−18.00
Відкривається «друге дихання» — організм відчуває новий приплив сил і готовий знову братися до роботи: неважливо, фізичної чи інтелектуальної. Загострюються всі органи чуття — зір, слух, нюх, смак, дотик. Зібралися на концерт чи у ресторан? Це — ідеальний момент, аби потішити свої вуха або смакові рецептори.
19.00
Пульс сповільнюється, тиск знижується, увага розсіюється. Організм вимагає чергової порції їжі, але шлунок уже не виділяє такої кількості соку, аби перетравлювати грибну підливу, «Олів'є» чи відбивні. А будь-які солодощі миттєво перетворяться на жир. Навіть якщо це буде крихітне тістечко!
20.00
Організм починає готуватися до сну.
21.00
Шлунок оголошує перерву до наступного «робочого дня» — їжа, що потрапить у нього, залишиться аж до ранку і утруднить процес засинання.
22.00
Організм запускає процес оновлення, зокрема укріплює серцевий м’яз та відбудовує ушкоджені клітини. Гіпофіз активно виділяє гормон росту (тепер зрозуміло, чому кажуть, що діти ростуть уві сні).
1.00
Ви засинаєте — мозок вимикає свідомість. Починають снитися сни.
2.00
Організм у цей час стає найбільш вразливим до холоду, тож інстинктивно починаємо перетягувати ковдру на себе.
Інтенсивно регенерується печінка. Якщо у вас є захворювання цього органа, будьте готові, що можете часто прокидатися у проміжку між 2.00 та 4.00.
3.00
Внутрішні органи ще «сплять» (а точніше — продовжують відновлюватися). Мозок натомість — «рання пташка», і вже розпочинає свою активність: працює над фіксацією спогадів та покращенням пам’яті.
4.00
«Сіра речовина» працює на найбільших обертах. Усі сни, які сняться нам у цей час, після пробудження зможемо переказати у найменших подробицях.
5.00
Найгірша пора для хворих на бронхіальну астму та тих, у кого закладений ніс (наприклад, у хворих на ГРВЗ чи алергіків у період загострення недуги). Слизові у цей час продукують найбільше слизу, а легені працюють найбільш активно.
Кілька порад, які допоможуть добре почуватися протягом дня:
— Голіться до того, як поснідати та випити кави, — коли дрібні судини набрякнуть, ймовірність порізатися зросте. Натще також загострюється нюх, тому скористайтеся парфумами до того, як сісти за стіл, — так ви точно не виллєте на себе пів флакона.
— Якщо є така можливість, подрімайте в обідню пору, але не довше, ніж 20 хвилин. Цього вистачить, аби зарядитися енергією. Шеф не дозволяє спати на робочому місці? Що ж, тоді просто випийте філіжанку кави.
— Коли найкраще тренуватися? Якщо ваша мета — схуднути, то найкраще — зранку. Після пробудження рівень глікогену у крові менший, що сприяє спаленню жирової тканини. Крім того, ранкові тренування прискорюють метаболізм. Ефект зберігається протягом наступних кількох годин: ви сидите у кріслі і… продовжуєте втрачати вагу!
Якщо хочете побити власний рекорд, тренуйтеся о 14.00. У цей час сила м’язів зростає на 7%.
Якщо навантаження — інтенсивні, вимагають хорошої спортивної підготовки або ви плануєте наростити м’язову масу, відвідати спортзал бажано о 16.00.
— Оптимальна тривалість сну — вісім годин. Найкраще лягати о 23.00, а прокидатися о 7.00.
Доведено наукою
У 2017 році троє американських учених (Джеффрі Холл, Майкл Росбаш та Майкл Янг) отримали Нобелівську премію з медицини та фізіології за відкриття молекулярних механізмів, які контролюють циркадні ритми. Науковці, досліджуючи плодових мушок, виявили у них ген, що контролює їхній біологічний годинник, — кодує білок, який накопичується у клітинах протягом ночі і руйнується протягом дня.
Гени, які визначають роботу біологічного годинника, відкрили ще 40 років тому. Заслуга нобелівських лауреатів полягала у тому, що вони вивчили, як ці гени визначають поведінку комах протягом доби і довели, що за тим самим принципом функціонує біологічний годинник інших багатоклітинних організмів, зокрема людей.