«Вони мене вдарили. І змусили знімати відео...»
Майбутні кухарі-кондитери жорстоко відгамселили ногами своїх молодших колег
Громадські активісти оприлюднили резонансне відео: учні Львівського вищого професійного училища технологій та сервісу, що на вул. Кривоноса, ногами гамселять своїх молодших товаришів. Група хлопців серед ночі увірвалася до кімнати гуртожитку, в якій спали їхні колеги по училищу. Виламали вхідні двері. На відео видно, як один із нападників ногами б’є хлопця, який лежить у ліжку. Чути нецензурну лайку… Як стало відомо журналістам, учні третього курсу, які навчаються на кухарів-кондитерів, у такий жорстокий спосіб вирішили «з'ясувати стосунки» з другокурсниками. Вражає той факт, що усе неподобство вони знімали на телефон…
За попередньою інформацією, старшокурсники побили другокурсників начебто через образу. Троє нападників — із Рівненщини, Бродів та Закарпаття. Вони уже не вперше порушують дисципліну. Отже, складається враження, що група молодиків «тримає у страху» увесь навчальний заклад…
У міському управлінні освіти журналісту «ВЗ» повідомили, що про інцидент дізналися із соцмереж. Проте жодних службових перевірок щодо побиття учнів у гуртожитку не проводять. «Місто цей навчальний заклад фінансує, але усіма освітніми проблемами займається обласний департамент освіти», — пояснила у коментарі журналісту «ВЗ» начальник міського управління освіти Зоряна Довганик.
Тим часом в інформаційному просторі з’явилося повідомлення про те, що з навчального закладу збираються відрахувати як нападників, так і жертв побиття… Про це ми запитали директора училища, де стався інцидент.
«Це вже зіпсований телефон. Не йдеться про те, щоб відраховувати з навчального закладу потерпілих, — пояснила директор Львівського вищого професійного училища технологій та сервісу Оксана Чайковська. — Мені прикро чути, коли кажуть, що в нашому училищі „дідівщина“. Ніякої „дідівщини“ у нас немає. Між учнями напередодні стався конфлікт. Один з наших учнів образив дівчину іншого учня, між ними виникла словесна перепалка. Так вони хотіли помститися за образу».
Хлопець, який знімав сцену побиття, Павло, розповів керівництву навчального закладу, що його змусили знімати це відео. Зі слів хлопця, нападники до нього підійшли, вдарили і наказали йти з ними. «Вони сказали: «Якщо ти не будеш знімати, ми тебе будемо далі бити», — розповів Павло.
Чому підлітки нерідко фільмують на відео очевидні факти булінгу? Адже зрозуміло, що такі відео — прямий доказ злочину. Психолог Марта Пивоваренко каже: «Булінг має конкретну схему, за якою і слідує булер. Власне оце фільмування є частиною булінгу. На сьогодні маємо законодавство щодо булінгу. Законом визначено, що це негативне явище. До слова, 80% булерів не дуже добре закінчують своє життя. Якщо булінг підтримується, не припиняється, він набуває широких масштабів. Така поведінка призводить спочатку, скажімо, до дрібних крадіжок, а закінчується ув’язненням. На жаль, у школах, садочках про це явище неохоче говорять. Все це замовчується, а значить, підтримується».
У четвер, 19 вересня, це питання винесуть на педагогічну раду навчального закладу. До училища приїхали працівники Галицького відділу поліції. Потерпілі — троє хлопців, один з Івано-Франківська, двоє інших — зі Львова. Батьки потерпілих наразі вагаються, чи писати заяву до поліції.
У розмові з журналістом «ВЗ» директорка училища, яке «прославилося» на усе місто, зауважила: те, що сталося, — грубе порушення дисципліни. Один з потерпілих хлопців має синець під оком, інший — подряпане обличчя. За таке правопорушення дирекція мала б відрахувати учнів-дебоширів з навчального закладу. Але, схоже, керівництво училища налаштоване до нападників лояльно, йде їм на поступки… «Усі ми люди, — каже Оксана Чайковська. — Якщо ми учнів відрахуємо, вони вже не зможуть поновитися на навчання. Батьки заберуть дітей додому, оформимо їм переведення».
В. о. директора департаменту освіти і науки ЛОДА Ігор Гайдук заявив: «Училище нас вчасно не повідомило про інцидент. Ми підготуємо наказ про створення комісії та проведення службової перевірки щодо цього факту. Маємо встановити вину кожного — як учнів, так і педагогічного персоналу, притягнути винних до дисциплінарної та адміністративної відповідальності. Це важливо. З відео видно, що є очевидні факти булінгу».
«Так виглядає, що училище доволі толерантно ставиться до нападників», — кажу посадовцю. «Маємо таку ситуацію. Попит на випускників профтехучилищ — шалений. Роботодавці готові забирати їх на роботу ще під час навчання, — каже Ігор Гайдук. — Тому кожна дитина у нас — на вагу золота. Але не можемо толерувати таку поведінку, це неприпустимо. Хоча і не маємо права ламати життя дітям. До речі, навчальний заклад не має права відраховувати учнів без погодження з відділом у справах дітей за місцем проживання».
В обласній поліції журналісту «ВЗ» повідомили, що цим питанням займається відділ ювенальної превенції Національної поліції. Правоохоронці проводять розслідування. Вирішується питання про відкриття провадження.