У гостях в Одеси-мами
Про колорит і шарм Перлини біля моря
/wz.lviv.ua/images/articles/_cover/394447/img2986.jpg)
Одеса — місто з особливою харизмою. Відомі усім колорит і почуття гумору тут на кожному кроці. Тільки в Одесі народ може йти на пляж у «в'єтнамках» і… елегантному костюмі. І лише в Одесі можна побачити, як старенький дідусь на Дерибасівській шкварить на баяні «Ах, Одесса», і публіка мимоволі починає пританцьовувати…
«Девушка, вы еще не проехали, а уже передали денюжку»
Навіть за проїзд у маршрутках там платять не так, як у Львові чи Києві, а по-одеськи. Коли я у маршрутці за звичкою передала водієві 7 гривень, він здивовано заявив: «Девушка, вы ещё не проехали, а уже передали денюжку. До какой остановки?». Те, що назвав мене «дєвушкой», сподобалось. Але його питання мене застало зненацька, бо точної відповіді я на нього не мала. «Мені якомога ближче до Дерибасівської», — кажу дещо розгублено. І тут чи не усі пасажири навперебій мені почали пояснювати, на якій зупинці краще вийти… Виявляється, в Одесі, коли заходять у маршрутку, не платять. Людина, якій треба вийти на певній зупинці, передає по салону гроші і каже, де зупинити. Пенсіонери також платять. За пенсійним посвідченням можна їхати лише в електротранспорті.
Часом складалося враження, що Одеса — така собі держава в державі. За десять днів перебування поспілкувалася з багатьма корінними жителями і зробила висновок, що, попри різні проблеми, які є у кожного, вони почуваються щасливими через те, що живуть саме в Одесі. З особливою гордістю говорять: «Я — одесит!».
«Да шо это за жизнь такая»
Кожен, хто приїжджає в Одесу, обов’язково має відвідати ринок «Привоз», побувати на Дерибасівській, пройти Потьомкінськими сходами… Але це не все, що варто побачити, щоб відчути той самий одеський колорит. Якщо пройдете центральними вулицями — Дерибасівською, Пушкінською, Рішельєвською чи Грецькою, побачите, скільки душі й грошей вкладено в їхню «обгортку». Будиночки відреставровані, у подвір’ях відкрилися бібліотеки, багато кафешок-ресторанчиків… Але є інший бік медалі. Збереглися ще старі дворики, де одесити досі живуть як «кури на бантах». Вхід у помешкання з аварійного балкона, яким страшно пройти… Але саме там відчувається справжній дух старої Одеси. На шнурках сушать білизну і провітрюють від молі старі килими… Чула, як дві одеситки старшого покоління перегукувалися між собою зі своїх кухонь, двері яких виходять у подвір’я. Обговорювали ціни на «Привозі», і казали «да шо это за жизнь такая»… Одна з них побачила мене і відразу ж поцікавилася: «А шо ви здєсь іщєтє?».
Гуляючи містом, звернула увагу на табличку, що висіла на занедбаному й обшарпаному будинку. З цієї таблички дізналася, що тут жив відомий письменник Шолом Алейхем. Бодай привести до ладу цю пам’ятку історії та архітектури можна, аби не дати їй остаточно розсипатися.
/wz.lviv.ua/images/articles/2019/07/IMG_3133.jpg)
/wz.lviv.ua/images/articles/2019/07/IMG_3132.jpg)
Бути в Одесі і не побувати на Дерибасівській — це те саме, що бути у Римі і не бачити Папи Римського. Мені цього разу пощастило особливо. На запрошення каналу «Україна», який є медіа-партнером Одеського кінофестивалю, я десять днів жила у готелі на центральній вулиці — Дерибасівській. Сюди, у центр міста, з’їжджається море народу. Ввечері і вночі життя вирує. До глибокої ночі катають верхи на конях, «лабають» гурти і поодинокі «народні» музиканти.
А ще на Дерибасівській по-чорному «розводять» туристів на гроші. Пригадуєте, колись у Львові перед Краківським ринком вициганювали гроші наперсточники? В Одесі кмітливі шахраї «модернізувалися». Замість наперстків у хід пішли пластмасові мильниці. Туди вкладають кубик-кісточку, трясуть мильницею… Народ робить ставки — від 10 до 100 гривень. Хто грає на «десятку», того заохочують, і кубик показує цифру «5» або і «6». Хто грає «по-дорослому», того й «нагрівають по-дорослому»… Поруч ходять патрульні, але не втручаються.
Унаслідок змішування різних національностей, які живуть в Одесі, там поступово сформувалася своєрідна говірка, певна частка якої прийшла від єврейського населення. Забавні слівця, наголоси на останньому слові у реченні, специфічні міміка і жести — усе це народилося і вкоренилося у місті, сформувавши «одеський акцент». Але дехто вперто не хоче розуміти державної мови. У день відкриття Одеського кінофестивалю я вирішила зробити зачіску, бо ж на червоній доріжці (або й біля неї) треба виглядати не гірше від кінозірок. Шукаю найближчий салон. На лавочці біля пам’ятника Леоніду Утьосову, що на Дерибасівській, сидять дві пані глибокого пенсійного віку. На моє запитання, де тут перукарня, одна з них відповіла: «А шо это такоє?». Офіціанти, продавці, обслуговуючий персонал у готелі — усі спілкуються російською. Але коли починаєш говорити українською, більшість таки переходить на державну.
«И почем ваша риба? Сколько-сколько?! А так шоб взять?»
Та варто зайти на знаменитий «Привоз», відразу ж занурюєшся у суто одеську атмосферу. На «Привозі» відповідають запитанням на запитання, там продають «рібу», а не «рибу»… «И почем ваша риба? Сколько-сколько?! А так шоб взять?». Щоб вас переконати у свіжості своєї риби, обов’язково скажуть знамениту одеську фразу «Шоб я так жил!».
/wz.lviv.ua/images/articles/2019/07/IMG_3166.jpg)
Якщо підійдете до продавця з рибою, не відпустить. Бички — по 25 гривень за штучку, але радить взяти кілограм за 250 гривень, бо «їх там буде більше»… Таранку без ікри продають по 300 гривень за кілограм, з ікрою — на 50 гривень дорожча. Але ж можна торгуватися «так шоб взять»…
З чим ще асоціюється Одеса? Звісно, з морем і пляжем. Є пляжі платні, є й безкоштовні. На них треба платити хіба що за лежак і парасольку. Для пенсіонерів — знижка. Скажімо, на «Ланжероні» пенсіонери можуть лежати на лежаку до 11-ї години ранку безоплатно, а на «Фонтанці» — цілий день. Усі інші платять: за лежак з матрациком — 70 гривень за день, за парасолю ще 50. Для продавців пахлави і креветок влітку — грошовий рай. За склянку креветок треба заплатити 40 гривень, стільки ж за маленьку пахлаву. За велику — на «десятку» більше. Носять варену кукурудзу за 30 гривень. Але за 300 метрів біля пляжу таку саму продають за 15.
На пляжі відразу видно, де відпочивають одесити, а де приїжджі. Гості, як правило, смажаться до стану печеного рака, щоб за прискореною програмою набратися одеського сонця. На цілий рік. А наступного літа знову приїхати в гості до Одеси-мами.
Фото авторки
Одеса