Передплата 2025 «Неймовірні історії життя»

Туристи тішаться, коли чують: «Ця послуга буде удвічі дешевшою»…"

ДТП у горах з вини п’яного водія забрала життя трьох молодих людей. Часто іноземні туристи замовляють туристичні послуги в обхід українських туроператорів

У селі Бистрець Верховинського району вантажний автомобіль ГАЗ-66, який перевозив 23 туристів з Білорусі, злетів у річку Чорний Черемош. Висота падіння з обриву — близько 40 м. Про це повідомила прес-служба Управління ДСНС України в Івано-Франківській області.

Троє людей загинуло: 29-річний чоловік, який був керівником групи, та двоє жінок — 23 та 28 років. Вони сиді­ли у кабіні водія… Одинадцятьох постраждалих туристів, які їхали у кузові, доправили до лікарні. Ві­домо, що постраждалі планували здійснити сплав гірською річкою (рафтинг).

Свідки цієї жахливої аварії ви­кликали рятувальників та полі­цію. Поліція затримала водія ван­тажівки. Ним виявився 47-річний житель Косівського району, він відбувся лише травмою коліна. З’ясувалося, про поїздку її учас­ники домовлялися через ого­лошення в Інтернеті. Ба біль­ше. Згідно з даними медичного огляду, водій смертельної ДТП перебував у стані алкогольного сп’яніння…

Відкрито кримінальне прова­дження за ч. 3 ст. 286 (Порушення правил безпеки дорожнього руху або експлуатації транспорту осо­бами, які керують транспортними засобами) Кримінального кодек­су України.

Поліцейські затримали та­кож 52-річного керівника ГО «Фе­дерація рафтингу Прикарпат­тя», яка розташована у Коломиї. Він надав дозвіл на перевезен­ня туристів вантажівкою. Розпо­чато досудове розслідування за ст. 287 Кримінального кодексу України. Вона передбачає кримі­нальну відповідальність за випуск в експлуатацію технічно несправ­них транспортних засобів або інше порушення їх експлуатації.

Директор туристичної фір­ми «Атвест-Україна», за­служений працівник туриз­му України Наталія Гладілова каже, білоруські туристи на дру­гому місці після поляків, які най­частіше приїжджають на Львів­щину. Але туристичні тури вони замовляють в обхід українських туроператорів… «Білоруські ту­роператори хочуть заробити якомога більше грошей, а тому напряму домовляються з готеля­ми про поїздку до України, — каже Наталія Гладілова. — А наші готелі дають їм знижки навіть більші, ніж українським. Можливо, через те, що білоруси, як правило, приїж­джають з готівкою.

В Інтернеті білоруські тур-оператори знаходять дешевий приватний транспорт (часто по­слуговуючись порадами зна­йомих українських гідів). Неві­домо, в якому технічному стані цей транспорт, якої кваліфікації водій… Натомість український туроператор ніколи не буде не­хтувати безпекою туристів. За його життя відповідає, згідно з чинним законодавством".

Наталія Гладілова каже, поль­ський турист, як правило, при­їжджає до України власним транспортом. Поляки самі за­мовляють готелі та екскурсово­дів. «І лише 50% польських турис­тів звертаються до українських туроператорів за фаховими по­слугами. На жаль, український ту­ристичний ринок не захищений на законодавчому рівні».

Часто-густо самі місцеві про­понують відпочивальникам екс­тремальні екскурсії у гори. «У нас є дуже хороша школа фахових гірських провідників, — веде далі Наталія Гладілова. — Відповід­но, їхні послуги коштують дорож­че. Але у туризмі завжди виграє ціна. Особливо це стосується бі­лорусів. Якщо до них підходять і говорять: «Ця послуга буде у два рази дешевшою», вони завжди погоджуються на таку пропози­цію. Треба сказати, що за безпе­ку у таких випадках ніхто не відпо­відає.

Інколи місцеві «гіди», які не ма­ють жодної підготовки, ведуть туристів у гори. Взимку — без по­передження рятувальної служ­би. Наражають життя туристів на смертельну небезпеку. Я тіль­ки що повернулася зі Швейца­рії і побачила, скільки там у горах стоїть позначок: «Ви йдете вище у гори, дзвоніть за таким-то но­мером. Зареєструйтеся». Там у горах і Wi-Fi" є".

Сезон рафтингу, зі слів ди­ректора туристичної фірми, — це весна (у той час річки повновод­ні). Але завжди треба зважати на погодні умови. Цього року че­рез надзвичайно пізню весну досі слизько, дуже низький тиск. «Є безліч факторів, які мають бра­тися до уваги фахівцями», — каже директор.