Тепер Маня як у раю!
Ведмедиця з ресторану на ринку 14 років жила у тісній клітці. Тварина й досі відходить від стресу. Тому більшість часу проводить на самоті…
/wz.lviv.ua/images/articles/_cover/388776/laska.jpg)
Ведмежий притулок «Домажир», що поблизу села Ямельні (Яворівський район), відкрили 2017 року. Пригадую, як у майбутній притулок, який мали звести на цій території, що займає 20 гектарів, привезли журналістів. Під час закладення першого каменя їм показували, у яких умовах житимуть ведмеді, яких рятуватимуть з пересувних цирків та притравних станцій. Це нелегальні тренувальні станції, де диких тварин прив’язують на ланцюг і спускають на них мисливських собак. Диким тваринам обрізають пазурі і видаляють зуби, аби вони не могли захищатись. І ось уже другий рік поспіль ведмежий притулок проводить екскурсії для усіх охочих. Потрапивши у «Домажир», врятовані ведмеді отримують не тісну клітку, а гектар лісу, де можуть вільно пересуватися. Проходять десятки кілометрів за день!
/wz.lviv.ua/images/articles/2019/04/domagyr2.jpg)
Екскурсовод Марта розповідає відвідувачам про техніку безпеки. Кожні три секунди у металеві сітки надходить електричний імпульс. Ведмідь, якщо наближається впритул до паркану, відчуває легке пощипування. Але щоб уникнути будь-яких небезпечних ситуацій, близько до парканів краще не підходити… Квиток для дорослого у ведмежий притулок коштує 70 грн, дитячий — 35 (для пільгових категорій є знижки).
Зранку і ввечері доглядальники розкладають для тварин їжу. Екскурсовод розповідає, ведмеді люблять яблука, моркву, горіхи і… помідори. Апельсини їдять, лише почистивши їх від шкірки… Ховають їжу у різних місцях, аби ведмеді шукали. Тварини мають добрий нюх. Такі умови максимально наближені до природних (територія поділена на відсіки, тож доглядальник не стикається з ведмедем сам на сам). Загалом тут живуть одинадцять клишоногих, двоє з них потрапили до притулку з цирку. Це Зоя і Христя. Христю горе-господар не хотів віддавати, бо добре на ній заробляв. Це вдалося зробити лише через суд. У 29-річної ведмедиці, яка є найстаршою у притулку, цілий «букет» хвороб, адже все життя жила у крихітній клітці. Їй довелося видалити одне око. Врятувати його не вдалося. На жаль, такою самою була доля й Зої. Через жорстоке поводження тварина втратила зір…
Попри те, що у природі ведмеді ведуть нічний спосіб життя, у «Домажирі» їх можна побачити вдень. Машутка і Тайсон, які живуть разом, першими зустрічають відвідувачів. Коли ведмеді наближаються до сітки, стає трохи не по собі… Машутка ще й гарчить! Кому пощастить, можуть побачати, як ведмеді купаються. Для них тут облаштували спеціальні ставочки. Їх уже наповнили водою. Весною ведмеді стають більш активними (гормони роблять своє діло). Бодя і Настя завжди купаються разом. Цих ведмедів на Львівщину привезли з житомирського притулку. Вони разом із самого дитинства. А от у «Домажирі» ведмедики ніколи не народяться. Усі самці стерилізовані. Політика реабілітаційного центру не передбачає розведення ведмедів у неволі.
/wz.lviv.ua/images/articles/2019/04/maska_f.jpg)
Зараз ведмежий притулок заробляє на себе сам. Цей амбіційний проект реалізував міжнародний благодійний фонд «Чотири лапи» (штаб-квартира компанії у Відні). Подібні притулки функціонують у Німеччині, Австрії, Болгарії та Косові. Засновник та президент організації «Чотири лапи» — Гельмут Дунглєр. Кошти на створення таких притулків збирають з благодійних пожертв європейців.
Треба бачити очі дітей, які спостерігають, як ведмеді прогулюються територією. Бавляться іграшками, які для них зробили під час майстер-класів… Мені пощастило побачити зблизька ведмедя Потапа. Йому 12 років. Так кумедно катулявся на спині й бавився палицею! Видно, що тварина дуже компанійська. Його нинішнє життя кардинально відрізняється від минулого. Потап вісім років жив поблизу ресторану в Чернівецькій області. Згодом ресторан закрили. А Потапа покинули. Його деякий час підгодовували небайдужі люди… У дикій природі ведмеді в середньому живуть 25 років. У неволі за доброго догляду можуть доживати до 40−45-ти.
Коли ведмедів привозять до притулку, спершу їх поселяють в адаптаційному вольєрі. Потім спостерігають, як тварина соціалізується, як реагує на інших клишоногих, чи може жити поруч з тим чи іншим ведмедем. Один час Христя і Зоя жили разом. Але весь час гарчали одна на одну, тож їх довелося розділити… Більшість ведмедів через те, що жили у тісних вольєрах, мають проблеми з суглобами (тваринам полегшують біль ставочки з водою). Через неправильне харчування у них погані зуби…
Кілька років тому я писала про ведмедицю Машу, яка 14 років жила поблизу ресторану, що на львівському ринку «Південний». Було боляче дивитися, як тварина-велетень мордується у тісній клітці, куди її поселили «добродушні» власники. У «Домажирі» Маша стала… Манею. Керівник служби догляду за тваринами ветеринар Наталія Галайко каже: «Маня дуже несмілива. Виявляє цікавість лише до спокійних ведмедів. Наразі більшість часу залишається на самоті… Думаємо, з ким їй буде комфортно на одній території. Ми підготували для неї спеціальний раціон. Ресторанної їжі ми їй точно не даємо». Маша, тобто Маня, у ресторані харчувалася недоїдками. Набрала зайвої ваги. Важила понад 300 кілограмів. Ледь пересувалася вольєром…
Зоолог, кандидат біологічних наук Марина Шквиря розповіла журналісту «ВЗ»: «У Мані — період адаптації. З ожирінням ми дещо розібралися. Але ведмедиця після тривалого життя у ресторані й досі у стресі… Маня отримує ветеринарну допомогу. Рентген показав проблеми з суглобами — артроз. Відтак одержує підтримувальні препарати. Зуби їй полікували. Гроші на це дає фонд „Чотири лапи“, який побудував притулок і утримує його. Плюс „Домажир“ заробляє гроші на квитках, сувенірах та кафе. Ці кошти йдуть на утримання ведмедів. Утримання тварини коштує по-різному (все залежить, у який сезон купувати корми). Ведмідь їсть, залежно від сезону і розміру, від 8 до 30 кілограмів на день. Овочі, фрукти, риба, м’ясо. „Ветеринарка“ дуже дорога — потрібні фахівці. У „Домажирі“ працюють ветеринари Інституту дикої природи ім. Лейбніца (Німеччина) та українські лікарі. Частину обладнання привозять з собою, частину „Домажир“ встановив. Наприклад, концентратор кисню, стіл для огляду тощо. Також у вартість утримання ведмедя входить зарплата працівників, комуналка, охорона».
На моє запитання, чи справляється притулок зі своїми обов’язками, Марина Шквиря каже так: «Справляється. І не сам. Є європейські фонди, які допомагають. Є притулок поблизу Житомира, село Березівка, White Rock („Біла Скеля“)».
Цієї зими ведмеді спали у штучно створених барлогах (коли їх тільки привезли, у зимовий сон хворі і немічні тварини не впадали). Цього року не спала лише Ласка — її до притулку привезли останньою. Ласку забрали у власника, який мав приватний зоопарк у Донецькій області (ще кількох ведмедів відправили на тимчасове утримання до інших притулків). Як мені розповіли у «Домажирі», щодо Ласки й досі триває судовий процес (наступне засідання щодо конфіскації тварини відбудеться у травні). «Колишній власник приватного зоопарку проходить у іншій справі — за розбещення прийомних малолітніх дітей. Тому справа щодо тварин, яких, на щастя, вдалося врятувати, затягується… Ласка вже адаптувалася. Раніше весь час бурчала, а тепер стала спокійнішою. У неї — сильний характер», — кажуть «домажирці».
Усі фото авторки