«Різали, не озираючись…»
У Сихівському районному суді розглядається справа щодо вбивства 23-річного рома та нападу озброєних молодиків на ромський табір
/wz.lviv.ua/images/articles/_cover/387559/f-sud-romy.jpg)
У Сихівському районному суді відбулося друге засідання у справі жорстокого вбивства 23-річного Давида Папа. У ніч на 24 червня 2018 р. на ромський табір на околиці Львова напала група молодиків. Давиду Папу завдали п’ятнадцятьох ножових поранень! Чотири особи були важко травмовані. Тоді голова Нацполіції Сергій Князєв заявив, що затриманим нападникам на ромське поселення біля Львова загрожує покарання у вигляді позбавлення волі на строк до 15 років або довічне позбавлення волі.
Побувала у суді й журналіст «ВЗ». Напередодні я поспілкувалася з адвокатом потерпілих Дмитром Швецем. «У суді розглядається справа щодо вбивства, але не на расовому ґрунті, — каже адвокат. — Слідство стверджує, що расових мотивів у нападників не було. Хоча я вважаю, що ця обставина мала б бути зазначена. Проте в Україні немає жодного вироку, що злочин вчинений на ґрунті будь-якої нетерпимості. Не обов’язково на расовій, — національній, релігійній тощо. Європейський суд, щоб визначити, що злочин скоєний на ґрунті будь-якої нетерпимості, подає кілька ознак. Зокрема, місце вчинення злочину. У нас — це місце тимчасового проживання ромів. І це встановлено слідством. Як цю ситуацію сприймали потерпілі? Потерпілі сприймали цю ситуацію не так, що до них прийшли поговорити про сміття. Лунали певні вигуки… По-третє, обстановка в країні. На той момент це вже був не перший підпал. Це вже мало не мода така була, ходити і ганяти ті табори. Ці всі ознаки дають підстави говорити, що злочин вчинений на підставі нетерпимості».
Підозрювані розповіли слідчим, що вони побачили місце, де багато сміття. І вирішили розібратися, хто там насмітив. Загалом у справі 14 підозрюваних. На момент скоєння злочину лише один з них був повнолітнім, решта — неповнолітні. Троє обвинувачуються у вбивстві (один підозрюваний досі у розшуку), 11 — у хуліганстві. «Такою є їхня версія, — веде далі Дмитро Швець. — Такі собі борці за чистоту і порядок».
Цікавлюся, чи вдалося встановити, хто замовник цих погромів? «Обвинувачення нікому, крім цих хлопців, не пред’являлося», — каже адвокат потерпілих. «Відомо, що нападники начебто були членами угруповання „Твереза і зла молодь“. Це слідство довело?» — запитую. «Це зазначено в обвинувальних актах, що вони є учасниками цієї організації (До речі, у той час у Львові почала діяти ще одна ГО „Л.О.В.Ц.І.“, яку заснувала 25-річна Роксолана Лісовська. Мета організації, з її слів, боротися з вуличною злочинністю за участі ромів. Зараз про цю організацію не чути. — Авт.). Який насправді у них був мотив, чому вони пішли вбивати, наразі важко сказати. Можливо, були під дією якихось речовин. Чи це було замовлення на таке вбивство. Більшість хлопців, по суті, діти, які опинилися не у тому місці, не у той час».
«Було доведено, що у них була зброя?» — питаю. «У них були ножі і палиці, — каже адвокат. — Треба віддати належне нашій поліції, вони дуже швидко спрацювали. Через те, що поліція швидко приїхала, це врятувало життя іншим ромам (Зазнав, зокрема, важких поранень 19-річний Радж Арпадом. — Авт.). Вони різали, не озираючись. У Раджа було дуже багато ножових поранень. Він вижив тільки через те, що був худий. Крутився. Бо на ньому сиділи і просто його били ножем у спину…».
Дмитро Швець — єдиний адвокат з боку потерпілих. Натомість підозрюваних захищає десять адвокатів. «У Сихівському суді вони поводяться так, ніби зловили Бога за бороду (Неповнолітніх у суді супроводжує один з батьків. — Авт.). Батьки, які там присутні, показують, нібито це вони жертви, і їхні діти. Коли у суді оголосили перерву і потерпілі виходили, батько одного з хлопців, який обвинувачується у хуліганстві, копнув Ібою, цивільну дружину загиблого Давида Папа, коліном у дупу. Нібито непомітно, але я це побачив… У цілому атмосфера у судовому засіданні досить зухвала».
Я прийшла до суду раніше вказаного часу. Поки роздивлялася навкруги, помітила у коридорі одного з підозрюваних (зрозуміла це з розмови), який спілкувався з адвокатами. Він розповідав, коли цей напад стався, його взагалі там не було. Мовляв, він був в «Арсені». Адвокати, своєю чергою, радили хлопцю, якщо той чогось не пам’ятає, аби казав, мовляв, не може нічого пригадати… Один за одним заходять інші підозрювані і прямують до зали суду. З одного боку зали розсілися підозрювані, з іншого — батьки. Двох підозрюваних заводять до скляної камери. Один з них — у кепці. До них підходять рідні. Одна мама весь час тримає сина за руку… Поки засідання не розпочалося, у мене є можливість поспілкуватися з їхніми батьками. Поруч зі мною сідає жінка (потім дізнаюся, що її 20-річний син у скляній камері). Проте спілкуватися відмовляється, лише каже «що цю ситуацію так роздули». Питаю, чи помічала, що син спілкується у соцмережах з кимось невідомим? «Нічого такого не було», — каже.
Коли до зали суду заходить суддя (засідання затримується майже на дві години), просить журналістів покинути залу. Мовляв, батьки неповнолітніх звернулися до служителів Феміди з проханням, аби засідання було закритим. І суд дозволив. Дмитро Швець дає журналістам короткий коментар (адвокат спізнився, бо затримався у лікарні): «У потерпілих не вийшло з’явитися у судове засідання. Однак це не перешкоджає розгляду справи. Вони написали заяву до суду про розгляд судового засідання за їхньої відсутності. Сьогодні будуть розглядатися різні технічні моменти щодо подальшого розгляду справи. І власне процесу. Тому їхня участь у суді не є обов’язковою».
Дмитро Швець також зауважив, що вимагатимуть у суді і морального відшкодування. «У нас є цивільний позов на стягнення моральної шкоди — 3 мільйони 800 тисяч грн. з усіх обвинувачених. Залежно, хто і якої шкоди завдав кожному з потерпілих».