«Тут плакали усі автівок водії…»
Ініціативна група зняла оригінальний кліп, аби привернути увагу влади до жахливого стану дороги Мшанець-Стрілки. Чи допоможе?
/wz.lviv.ua/images/articles/_cover/387155/doroga.jpg)
У мережі стрімко набирає популярності новий кліп: шестеро дітей зі Старосамбірщини та 21-річний студент-актор ЛНУ ім. І. Франка Назар Титар зняли кліп на мелодію «Плакала» гурту «Казка» про жахливий стан автомобільної дороги Мшанець-Стрілки. Ідея належить 27-річному священику церкви Різдва Пресвятої Богородиці у селі Мшанець отцю Роману Грому. Слова пісні написала його дружина Наталя Гром.
«Мета кліпу — показати нашу біду і запросити людей підписати петиції, — каже отець Роман. — Ми зареєстрували дві петиції — на Кабмін і Львівську обласну раду. Щоб петицію розглянув Кабмін, потрібно 25 тисяч підписів, облрада — тисяча. Сподіваємося на підтримку небайдужих. Цією дорогою користуються 11 сіл гірської округи Старосамбірщини. Діяльність „Автодору“ тут обмежується тим, що зрідка засипають більші ями шутром з річки. Про кювети і те, що туди має стікати вода з дороги, вони не чули…».
Отець Роман Гром розповів журналісту «ВЗ», що дорога Мшанець-Стрілки — не місцева, а її вже два роки тому підпорядкували під юрисдикцію Львівської ОДА. Села не мають до неї відношення, та й не мають таких бюджетів, щоб ремонтувати. ОТГ у них немає. Тож ремонтувати мають за кошти обласного бюджету.
Кліп «Плакали…» зняли і записали абсолютно безкоштовно. Із записом допоміг архідиякон УГКЦ Богдан Криницький, який має свою студію звукозапису в Трускавці. Зі зйомкою і записом вклалися навіть в один день, не зважаючи на велику відстань між Мшаною і Трускавцем. Зйомки тривали більше двох годин. Взяти в них участь радо погодилися діти з тих трьох сіл, в яких служить отець Роман. Це вже другий кліп, присвячений темі поганих доріг. Торік отець із однодумцями створили кліп «Дороги, дороги». Він також привернув увагу громадськості і журналістів. Однак влада відреагувала досить кволо — відремонтували лише кілометр дороги.
Тепер до зйомок кліпу вдалися, бо знову вичерпали всі спроби достукатися до чиновників, аби виділили кошти на ремонт. Як ідеться у петиції, автомобільна дорога місцевого значення загального користування Мшанець-Стрілки С141 704 (Львівська область, Старосамбірський район), якою користуються 11 сіл (Гвоздець, Головецько, Ріп’яна, Дністрик, Смерічка, Бабино, Виців, Грозьово, Мшанець, Плоске, Галівка), впродовж 30 років перебуває в аварійному стані. Це спричинило економічний занепад цілого регіону, який в останнє десятиліття став депресивним. Через аварійну дорогу до мешканців вчасно не можуть доїхати «швидка» та інші екстрені служби, діти «Школяриками» не можуть дістатися до шкіл, більшість рейсів громадського транспорту сюди скасовані…
Кліп дотепний. «Брудні танці» дітей у ямах і багнюці більш ніж переконливо ілюструють реальний стан дороги. Слова теж: «Вічна біда — дороги краде влада», «Ями багном полатав автодор, мости скриплять», «Тут плакали усі автівок водії — і „Лада“ і „Паджеро“ однаково. Кишені вже пусті, ремонти дорогі, на СТО всі плакали водії», «Риба гниє з голови, звикли, що казна — їхня власна, межі не зна захланність».
Автори кліпу поіменно звертаються до представників влади — президента Петра Порошенка, прем’єра Володимира Гройсмана, голови Львівської ОДА Олега Синютки та місцевого нардепа-мажоритарника Андрія Лопушанського: «Дай, Порошенко, нам дорогу до цих сіл, зроби-звітуйся Гройсман про це усім. Синютко, приструни, ходили мільйони, самі не простягайте лап до казни. І Лопушанський теж, за краєм своїм стеж, в майбутнє дітям нашим шлях простели».
У соцмережах — активне обговорення цього допису. На сайті Львівської обласної ради тільки розпочався збір голосів за цю петицію. «Кабмінівську петицію за перші три дні підписали 260 осіб. Попереду 89 днів, щоб назбирати необхідних 25 тисяч підписів. Тоді буде більше шансів, що дорогу відремонтують. Хоча не факт…
Керівник департаменту дорожнього господарства, транспорту та зв’язку Львівської ОДА Роман Кокотайло розповів «ВЗ», що дорога Мшанець-Стрілки — протяжністю 19 кілометрів, з них 13 км — гравійного і грунтового покриття (тобто земля і багнюка. — Авт.): «Ми поетапно у 2017 році відремонтували кілометр цієї дороги, і у 2018 році відремонтували ще 1,1 кілометра. Ми її поступово ремонтуємо, але фінансові ресурси не дозволяють нам відремонтувати всі решта 17 кілометрів. Ця дорога, на жаль, не є навіть обласного значення. Вона місцевого і сільського значення. Завершується формування обласного бюджету. Думаю, депутатський корпус погодить переліки і буде фінансувати це через обласний бюджет».
Художні якості кліпу Роман Кокотайло коментувати відмовився, пославшись на те, що він не гуманітарій.