Передплата 2025 «Добре здоров’я»

«Тут плакали усі автівок водії…»

Ініціативна група зняла оригінальний кліп, аби привернути увагу влади до жахливого стану дороги Мшанець-Стрілки. Чи допоможе?

У мережі стрімко набирає популярності новий кліп: шестеро дітей зі Старосамбірщини та 21-річний студент-актор ЛНУ ім. І. Франка Назар Титар зняли кліп на мелодію «Плакала» гурту «Казка» про жахливий стан автомобільної дороги Мшанець-Стрілки. Ідея належить 27-річному священику церкви Різдва Пресвятої Богородиці у селі Мшанець отцю Роману Грому. Слова пісні написала його дружина Наталя Гром.

«Мета кліпу — по­казати нашу біду і запросити лю­дей підписати петиції, — каже отець Роман. — Ми зареєстру­вали дві петиції — на Кабмін і Львівську обласну раду. Щоб петицію розглянув Кабмін, потрібно 25 тисяч підписів, облрада — тисяча. Сподіває­мося на підтримку небайду­жих. Цією дорогою користу­ються 11 сіл гірської округи Старосамбірщини. Діяльність „Автодору“ тут обмежуєть­ся тим, що зрідка засипають більші ями шутром з річки. Про кювети і те, що туди має стікати вода з дороги, вони не чули…».

Отець Роман Гром розповів журналісту «ВЗ», що дорога Мшанець-Стрілки — не міс­цева, а її вже два роки тому підпорядкували під юрисдикцію Львівської ОДА. Села не ма­ють до неї відношення, та й не мають таких бюджетів, щоб ремонтувати. ОТГ у них немає. Тож ремонтувати мають за кошти обласного бюджету.

Кліп «Плакали…» зняли і записали абсо­лютно безкоштовно. Із записом допоміг ар­хідиякон УГКЦ Богдан Криницький, який має свою студію звукозапису в Трускавці. Зі зйом­кою і записом вклалися навіть в один день, не зважаючи на велику відстань між Мшаною і Трускавцем. Зйомки тривали більше двох го­дин. Взяти в них участь радо погодилися діти з тих трьох сіл, в яких служить отець Роман. Це вже другий кліп, присвячений темі пога­них доріг. Торік отець із однодумцями створи­ли кліп «Дороги, дороги». Він також привер­нув увагу громадськості і журналістів. Однак влада відреагувала досить кволо — відремон­тували лише кілометр дороги.

Тепер до зйомок кліпу вдалися, бо знову вичерпали всі спроби достукатися до чинов­ників, аби виділили кошти на ремонт. Як ідеть­ся у петиції, автомобільна дорога місцевого значення загального користування Мшанець-Стрілки С141 704 (Львівська область, Старо­самбірський район), якою користуються 11 сіл (Гвоздець, Головецько, Ріп’яна, Дністрик, Смерічка, Бабино, Виців, Грозьово, Мша­нець, Плоске, Галівка), впродовж 30 років пе­ребуває в аварійному стані. Це спричинило економічний занепад цілого регіону, який в останнє десятиліття став депресивним. Че­рез аварійну дорогу до мешканців вчасно не можуть доїхати «швидка» та інші екстрені служби, діти «Школяриками» не можуть діста­тися до шкіл, більшість рейсів громадського транспорту сюди скасовані…

Кліп дотепний. «Брудні танці» дітей у ямах і багнюці більш ніж переконливо ілюструють реальний стан дороги. Слова теж: «Вічна біда — дороги краде влада», «Ями багном полатав автодор, мости скриплять», «Тут плакали усі автівок водії — і „Лада“ і „Паджеро“ однаково. Кишені вже пусті, ремонти дорогі, на СТО всі плакали водії», «Риба гниє з голови, звикли, що казна — їхня власна, межі не зна захлан­ність».

Автори кліпу поіменно звертаються до представників влади — президента Петра По­рошенка, прем’єра Володимира Гройсмана, голови Львівської ОДА Олега Синютки та міс­цевого нардепа-мажоритарника Андрія Ло­пушанського: «Дай, Порошенко, нам доро­гу до цих сіл, зроби-звітуйся Гройсман про це усім. Синютко, приструни, ходили мільйо­ни, самі не простягайте лап до казни. І Лопу­шанський теж, за краєм своїм стеж, в майбут­нє дітям нашим шлях простели».

У соцмережах — активне обговорення цьо­го допису. На сайті Львівської обласної ради тільки розпочався збір голосів за цю петицію. «Кабмінівську петицію за перші три дні підпи­сали 260 осіб. Попереду 89 днів, щоб назби­рати необхідних 25 тисяч підписів. Тоді буде більше шансів, що дорогу відремонтують. Хоча не факт…

Керівник департаменту дорожнього гос­подарства, транспорту та зв’язку Львівської ОДА Роман Кокотайло розповів «ВЗ», що до­рога Мшанець-Стрілки — протяжністю 19 кі­лометрів, з них 13 км — гравійного і грунтового покриття (тобто земля і багнюка. — Авт.): «Ми поетапно у 2017 році відремонтували кілометр цієї дороги, і у 2018 році відремонтували ще 1,1 кілометра. Ми її поступово ремонтуємо, але фінансові ресурси не дозволяють нам від­ремонтувати всі решта 17 кілометрів. Ця до­рога, на жаль, не є навіть обласного значення. Вона місцевого і сільського значення. Завер­шується формування обласного бюджету. Ду­маю, депутатський корпус погодить переліки і буде фінансувати це через обласний бюджет».

Художні якості кліпу Роман Кокотайло ко­ментувати відмовився, пославшись на те, що він не гуманітарій.