Руки-ноги — як крижинки…
Про які проблеми зі здоров’ям можуть сигналізувати постійно холодні кінцівки?
/wz.lviv.ua/images/articles/_cover/384585/cholodni-kincivky.jpg)
Не ляжете спати, не вбравши вовняних шкарпеток? Навіть у відлигу не вийдете з дому без рукавиць? Багато людей стикаються з проблемою холодних кінцівок. Якщо дискомфорт відчуваєте лише вночі — хвилюватися не варто. Під час сну у клітинах знижується рівень кисню, і ми відчуваємо, як наші пальці, долоні та стопи поволі перетворюються на «крижинки». Особливо під ранок — саме тоді більшість із нас намагається загорнутися у ковдру як у кокон. Але якщо цей симптом турбує постійно — це може вказувати на певні порушення у функціонуванні організму.
Гіпотиреоз
Виникає тоді, коли щитовидна залоза не продукує достатньо гормонів. «Приблизно 4,6% населення у віці понад 12 років страждає на гіпотиреоз», — таку статистику озвучує медичний портал Insight State. Щитовидна залоза регулює метаболізм людини. Якщо обмін речовин уповільнений, кінцівки практично завжди будуть холодними.
Порушений кровообіг
Це — одна з найбільш поширених причин холодних стоп. Тепла кров не надходить у належній кількості до кінцівок, і, відповідно, ті стають холоднішими, ніж інші частини тіла.
Одна з головних причин поганого кровообігу — атеросклероз, захворювання, під час якого просвіт артерії звужується через жирові відкладення на її внутрішніх стінках, що перешкоджає нормальному кровотоку до кінцівок. Результат — стопи бліднуть чи біліють, коли лежите, або синіють, коли сидите.
Хвороба Рейно
Ця недуга характеризується періодичними спазмами артерій, що призводить до порушення кровотоку. Хвороба Рейно часто супроводжує інші хронічні захворювання і вражає майже 3% населення країни. Захворювання спричиняє відчуття заніміння пальців рук та ніг. Під дією низьких температур цей симптом посилюється.
Прийом деяких ліків
Побічною дією окремих препаратів від мігрені, бета-блокаторів, які застосовують для лікування гіпертонії, а також проти застудних засобів є мерзлякуватість кінцівок.
Діабет
У людей, які страждають від цукрового діабету 2-го типу, підвищений рівень цукру у крові викликає звуження капілярів, що, своєю чергою, перешкоджає нормальному кровотоку до тканин, внаслідок чого у людини кінцівки стають холодними.
Куріння
Тютюнопаління спричиняє спазми кровоносних судин, що призводить до їх крихкості та ушкодження.
Системний червоний вовчак
Це — хронічне автоімунне захворювання, під час якого неправильно функціонує імунна система («атакує» тканини власного організму). Симптомами вовчака є запалення, набряк та ушкодження шкіри, ураження нирок, суглобів, серця і легень. Також вовчак може бути причиною холодних кінцівок.
Анемія
Регулярні напади мерзлякуватості рук і ніг можуть бути наслідком анемії — захворювання, при якому у крові недостатньо еритроцитів (здорових червоних клітин), які транспортують кисень до тканин організму.
Стрес
Стрес — це реакція організму на будь-який виклик чи загрозу. Коли людина перебуває у стані сильного стресу, у неї можуть холоднішати руки та ступні.
Коли не завадить проконсультуватися з лікарем?
- ваші стопи — холодні, наче шматки льоду;
- турбують судоми ніг;
- скаржитеся на біль у стопах або набряклість стоп/ніг;
- колір стоп і рук — від червоного до пурпурово-блакитного чи блідо-білого;
- непокоїть нечутливість або поколювання у кінцівках.
Увага! Проблема може мати ментальну причину. У такий спосіб тіло сигналізує про те, що у вашому житті бракує радості. Почніть помічати позитивні сторони життя. Звільніться від жалю за минулим та тривоги за майбутнім. Зосередьтеся на красі цього чудового світу — тут і тепер.
Як допомогти собі?
Найголовніше, що вам слід зробити, — покращити кровообіг у верхніх та нижніх кінцівках. Хороший кровообіг є запорукою того, що ви почуватиметеся комфортно, залишатиметеся здоровими, а ваш організм функціонуватиме як швейцарський годинник.
Що для цього потрібно? Вести здоровий спосіб життя:
- тримайте під контролем артеріальний тиск;
- рухайтеся! Не перебувайте у нерухомому стані довший час;
- не куріть і не будьте пасивним курцем;
- уникайте кофеїну, оскільки він володіє судинозвужувальним ефектом;
- тримайте рівень «поганого» холестерину у допустимих межах;
- носіть панчохи або шкарпетки градуйованої компресії, які стимулюють кровообіг;
- регулярно виконуйте фізичні вправи;
- тримайте у теплі верхні та нижні кінцівки;
- уникайте температурних перепадів і переохолодження;
- використовуйте спеціальні валики під ноги та спину, які покращують кровообіг, коли ви лежите;
- дотримуйтеся здорової дієти;
- якщо ходите вдома босоніж, одягайте теплі шкарпетки;
- перед тим, як лягти спати, покладіть у ліжко пляшку з гарячою водою.