«У місті не залишилося жодних комунальних кортів…»
Львів називає себе спортивною столицею. Але з великим тенісом тут великі проблеми
/wz.lviv.ua/images/articles/_cover/384510/kortyfoto.jpg)
Після того, як торік влітку дитячо-юнацьку тенісну спортшколу «Спартаківець» видворили з території унікальних столітніх тенісних ґрунтових кортів (вул. Мельника, 18), а самі корти зрівняли з землею, охочих займатися цим видом спорту поменшало. Адже ходили на Мельника переважно діти, які жили в тому ж районі. Тих, хто залишився в ДЮСШ «Спартаківець», об’єднали із ДЮСШ № 1, і вони тренуються на вулиці Янева, на кортах СК «Динамо».
З одних кортів вигнали, других не побудували
Тим часом у Палаці спорту «Україна» (корти були розташовані у його комплексі) триває масштабна «реконструкція», яку проводить ТзОВ «Спортивно-оздоровчий центр «Україна-Китай». Це підприємство пов’язують з відомим львівським бізнесменом і депутатом Львівської міськради Григорієм Козловським. Як стало відомо «ВЗ», опікується цим будівництвом президент львівського ватерпольного клубу «Динамо» Олександр Свіщов. Він є спонсором команди водного поло, яка стала чемпіоном України. Тобто реконструкція Палацу спорту передбачатиме облаштування басейну для водного поло. А загалом там буде елітний спортивно-розважальний заклад із парковками, підземним паркінгом, дитячими секціями тощо.
«Спартаківці» ж усю цю історію вважають рейдерським захопленням, бо Палац спорту «Україна», який є профспілковим майном, свого часу був незаконно відчужений. Але оскільки проти приватної власності не попреш, юним тенісистам довелося шукати нового притулку.
«ДЮСШ „Спартаківець“ закрили з 31 грудня, і нас об’єднали із ДЮСШ № 1, — розповіла „ВЗ“ тренер із тенісу Олена Вичегжанина. — Об'єднали на один навчальний рік. Потім, очевидно, будуть когось скорочувати. Чому не можна було п’ять років тому передбачити цю ситуацію і зробити наші корти комунальними? Львівська міська рада відповідає за це, нехай реабілітується і зробить нам нові корти. У місті не залишилося жодних комунальних кортів. Начальник міського управління молоді та спорту Антон Нікулін обіцяв, що під тенісні корти реконструюють стадіон на Кастелівці, а також відновлять корти на вул. Й. Сліпого. До речі, робити це має цей же забудовник, що реконструює палац на вул. Мельника. Однак досі міськрада на Кастелівці нічого не зробила».
У Львівській міській раді ні від реконструкції спорткомплексу на Кастелівці, ні на Й. Сліпого не відхрещуються. «Ми зустрічалися з тенісним середовищем і запропонували їм два об’єкти (Кастелівка і Йосипа Сліпого), які ми зробимо для них, і вони зможуть там працювати в межах громадської організації або ДЮСШ, — розповів „ВЗ“ начальник управління молоді та спорту ЛМР Антон Нікулін. — Ми провели оптимізацію і об’єднали „Спартаківець“ і ДЮСШОР № 1. Усіх якісних тренерів залишили, а решта працюють у межах своїх ГО. Їх не звільнили. Теніс — це трохи більше, ніж просто спорт. Там дуже розвинена комерційна складова. Знайти у Львові безкоштовні заняття з тенісу (так, як це мало би бути в ДЮСШ) неможливо. Усі працюють на комерційній основі. Ми потихеньку розгрібаємо це все. Коштів в українському спорті, і зокрема у львівському, достатньо. Просто має бути їх правильний розподіл. Я за те, щоб гроші йшли за дитиною. А ті зобов’язання, які ми на себе брали щодо тих двох об’єктів, ми виконаємо. Просто це не настільки швидко робиться, як у приватних структурах. Тут механізм надзвичайно складний».
«Зараз, щоб пройти повний цикл — планування спортмайданчика, розробки ПКД, проходження експертизи, відкритих торгів, внутрішньої перевірки ЛМР, підписаної угоди з підрядником — року вже недостатньо, — продовжує тему директор ЛКП „Спортресурс“ Ігор Самотій. — Історія з Кастелівкою тягнеться довго, бо там величезний спортивний комплекс. Там має бути тренувальне поле для регбі, бігові доріжки, стрибкові ями, зони для воркауту (вуличної гімнастики. — Авт.). Є баскетбольний майданчик, який ми зробили у 2017 році. Поруч тенісні корти з асфальтовим покриттям. Я обстояв думку і дав завдання проектантам відкорегувати проект і залишити тенісні корти. Навіть зробили там на один корт більше. Будемо робити їх ґрунтовими. Наразі маємо ПКД, пройдена експертиза, але, на жаль, відкриті торги не відбулися, бо подався тільки один учасник. Маємо знову оголошувати тендер. Сподіваємося, подадуться декілька учасників. Із весни вже маємо почати роботи. Крім того, розробляємо проект на вул. Йосипа Сліпого. Тут планується облаштувати два повноцінні тенісні корти. А загалом у місті цього року хочемо спорудити ще шість спортивних майданчиків».
За спортивні досягнення нагородили не юну тенісистку, а двох пожежників
Не одне лише зволікання із кортами ображає львівських тенісистів. От, наприклад, торік місто нагороджувало преміями найкращих спортсменів і тренерів за підсумками 2017 року. У списку зі 113 достойників — жодного тенісиста. Натомість є там усі можливі, навіть екзотичні види спорту. Як-от спортивна акробатика, таїландський бокс, танцювальний спорт, черлідинг, спортивне орієнтування і навіть пожежно-прикладний спорт. Щодо останнього, то нагородили двох пожежників — 40-річного начальника караулу 28-ї Державної пожежно-рятувальної частини ГУ ДСНС у Львівській області Віктора Голонговського і 53-річного майстра спорту ще СРСР (!), викладача Львівського університету безпеки життєдіяльності Віктора Лаща. Обом дали по 7 тисяч 453 грн.
Невже серед львівських тенісистів немає талановитих, перспективних і головне — молодих спортсменів? Та є, і навіть документи вони подавали на це нагородження. Як-от, наприклад, «динамівка», 17-річна Аліна Цюрпалевич. Як розповіла «ВЗ» тренер спортсменки Олена Булачек, у 2017-му Аліна стала бронзовою чемпіонкою світу у складі юніорської збірної команди України. Українська юніорська збірна у складі Марти Костюк, Аліни Цюрпалевич і Дар’ї Снігур виборола бронзу на юніорському Кубку Федерації до 16 років, який проходив у Будапешті (Угорщина). Ці змагання дорівнюють чемпіонату світу. У 2018-му Аліна стала переможницею дорослого чемпіонату України. У світовому рейтингу до 18 років, вона, маючи 17 років, на 153 місці.
Дівчина перспективна, хоче потрапити на юніорські турніри Великого Шолому. Але у тенісі багато що залежить від фінансової сторони. «Спонсора у нас немає, інколи допомагають бізнесмени, — каже тренер. — Міськрада нам ніколи не виділяла коштів. Федерація тенісу України також нічого не дає. Федерація тенісу Львівщини трохи нам допомогла цього року і торік. Дали можливість провести збір і дали кошти на квитки на міжнародні турніри. Але щоб Аліні потрапити на три турніри Великого Шолому, на місяць потрібно від 2 до 4 тисяч євро. Це щоб їздити по турнірах і тренуватися. А далі — в середньому по 5 тисяч євро на місяць».
Фактично така молодь, як Цюрпалевич, їздить по змаганнях за рахунок батьків. Чи входить теніс у перелік спортивних заходів, які фінансує Львівська міськрада?
«Якщо подавали документи на нагородження, то заявка могла не пройти, бо це могли бути неофіційні змагання, — пояснює Антон Нікулін. — Ми брали виключно переможців чемпіонатів Європи і світу. Бюджет міської програми відзначення найкращих спортсменів обмежений, ми не могли нагородити усіх. Переможців визначала комісія. Ми взяли вибірку 160 спортсменів і тренерів із 48 видів спорту, яких нагородили преміями. А щодо представників пожежно-прикладного спорту, то ми розбили усі види спорту за критеріями — олімпійські види спорту (вони отримують найбільше фінансування), неолімпійські, які представлені у програмі всесвітніх ігор, і третій відділ — всі решта видів спорту. Пожежно-прикладний — скажіть комусь, що це не спорт, особливо пожежникам. Досягнення там серйозні — чемпіонат Європи, перше місце. Це непростий вид спорту. А 40 і 50 років — нормальний вік, щоб показувати хороші досягнення».
— Пане Антоне, тобто у тенісистів за 2017 рік не було критеріїв, щоб їх нагородити?
— Я впевнений на всі 100%, що ми не пройшли би повз їхні спортивні результати. Якщо би ще вони й заявку подавали… У мене працює потужний аналітичний центр.
— На які види спорту ви витрачаєте кошти?
— Розподіляємо у рівній кількості. Зараз «Кубки Львова» фінансуємо всі по одному виду спорту. Раніше так не було… Аби отримати фінансування від ЛМР, до нас можуть подаватися будь-які офіційно зареєстровані організації спортивного спрямування. ДЮСШ, ГО тощо. Проблема в тому, що ніхто не подається. Лише обласна федерація тенісу подавалася, і вона щороку має фінансування. Ми дофінансовуємо їхні чемпіонати області, турніри, їхні змагання ми на 100% фінансували. Закиди, що ми недофінансовуємо теніс, а фінансуємо щось інше, — неправда.
Мовою цифр
Фінансування Львівською міськрадою заходів тенісу
2017 рік
Тенісний клуб «Про теніс» — 2 заходи, 24 тис. грн.
ДЮСШОР «Спартаківець» — 1 захід, 9 тис. грн.
Федерація тенісу Львівської області — 2 заходи, 34 тис. грн.
2018 рік
Федерація тенісу Львівської області — 2 заходи, 47 тис. грн.
Інвентар
2017 рік
Федерація тенісу Львівської області — 25 тис. грн.
2018 рік
Федерація тенісу Львівської області — 20 тис. грн.
Оплата оренди кортів і зарплати тренерів ДЮСШ «Спартаківець»
2017 рік — 771 тис. 970 грн.
2018 рік — 1 млн. 111 тис. 544 грн.