Мама-героїня народила… 19-ту дитину!
Такий подарунок зробила собі й чоловікові на уродини
/wz.lviv.ua/images/articles/_cover/384209/simja1.jpg)
Про цей багатодітний край нині знає вся Європа. Село Глинне Рокитнівського району Рівненщини відоме завдяки мамам-героїням, які споконвіку народжують десять і більше дітей. Таких показників не має жоден населений пункт нашої частини світу! Тиждень тому тут встановили ще один рекорд: 45-річна Світлана Ковалевич народила… 19-ту дитину! Привела дитятко на світ у переддень двох днів народження, чоловіка Петра та свого.
Медики відгукуються про цю породіллю якнайкраще.
— Світлана Ковалевич дуже щира і добра, а як породілля — ще й дуже дисциплінована, виконує усі рекомендації, старається не тільки, щоб діти були здорові, а й щоб у них була здорова мама.
— Протипоказів до вагітності Світлана не мала. У неї хороші показники крові, нема варикозної хвороби. Єдина пересторога для медиків — вік і можливі пов’язані з цим нюанси. Та все пройшло добре, ускладнень не було. Народився хлопчик вагою 3 кілограми 900 грамів і зростом 62 сантиметри, — розповіла Людмила Коцюрубська, завідувач акушерсько-гінекологічного відділення Рокитнівської райлікарні. Вона має двадцять п’ять років професійного стажу, десять літ очолює відділення і опікується не лише вагітностями Світлани Степанівни, а й її старших дочок. Адже в її Тані двоє діток, Наталя чекає на п’яте… А всього у подружжя Світлани та Петра Ковалевичів уже є тринадцять онуків, чотирнадцятий «на підході».
Лікар з усмішкою згадує, як чоловік після опівночі 18 січня привіз до лікарні народжувати свою кохану бусиком, як допомагав їй, адже пологи були партнерські, як вперше взяв на руки немовля… На Водохреще, 19 січня, у Петра був день народження, але він не вдома сидів з гостями, а з найменшими дітками у пологовому — в дружини та новонародженого сина.
— А як інакше? Сім’я, діти — це головне, що дане людині, — каже чоловік.
Тільки маму з немовлям виписали — тато повіз їх у сільраду. Бо ж сина треба зареєструвати. Нарекли новонародженого Назарчиком. Мама каже, ім’я вибрали давно, майже як тільки відчула, що вагітна. А дітки менші все підганяли: «Йдіть скоренько Назарчика нам народіть».
Подружжя з усмішкою згадує, як познайомилося. Виявляється, виросли на сусідніх вулицях у Глинному, а не зналися. Лише коли Петро повернувся з армії, звернув увагу на юну красуню Світлану, яку на «проводи в армію» запросив друг. І незчулися, як закохалися. Виходила дівчина заміж, іще не маючи вісімнадцяти. Невдовзі бавила перше дитятко. Відтоді 28-й рік вже йде, як вона у декреті…
Родина прибувала, чоловік ламав голову, як здобути власне житло. На зорі сімейного життя молоде подружжя пішло на найману квартиру. Туди з пологового принесли перших чотирьох діток. А п’яте маля приїхало вже у свою хату.
— У селі була батькова земля, і почали ми будову, — згадує Петро Іванович. — Знаєте, тоді нам так важко було, хоч четверо дітей мали, а зараз легше, хоч їх вже дев’ятнадцять.
Будинок мав лише дві кімнатки, зате був свій, власний. Окремо стояла літня кухня. Та коли далі одне за одним посипалися дітки, господар став розбудовувати оселю. З роками в будинку з’явилися ще дві спальні, тоді Петро вирішив з’єднати між собою «житлову» та «кухонну» зони довгим коридором, щоб діткам зручно було туди-сюди босяка бігати.
— І зараз треба добудовуватися. Бо нам всім тіснувато, — щиро говорить голова сімейства. — Менші діти сплять по трьох-чотирьох на двоспальних ліжках, старші по двоє. А живуть зараз з нами п’ятнадцятеро, з них одинадцять неповнолітніх. Ми з жінкою і двоє наших найменших окремо, в тій частині, де кухня. Бо в хаті не поміщаємося. А четверо наших найстарших вже мають свої сім’ї.
У Ковалевичів майже щомісяця випадає по кілька днів народження. Жодного немає лише у вересні та жовтні. Найщедрішим на родинні свята є січень — дні народження святкують обоє батьків, донька Тетяна, а тепер ще й син Назарчик.
У Ковалевичів годувальник — тато. Але біля мами крутяться і трудяться всі діти. Хтось корову доїть, хтось заплітає косички меншим сестричкам, хтось у хліві порядкує, а хтось допомагає готувати обід чи вечерю. Тримає родина дві корови, чимало іншої живності, має город. Кажуть, дуже виручає ліс. Адже як тільки починається ягідна та грибна пора — усі там. З дарів лісу варять компоти, роблять інші закрутки. Не десятками — сотнями банок! Як стали батьки згадувати, за літо-осінь чого і скільки закривають — літри стали рахуватися… тисячами!
Хліб мама-героїня для свого сімейства пече щодва дні. Часом на заквасці, а часом «скорий», на дріжджах. На раз — вісім великих буханців по 1,5 кілограма кожен. Чотири булки легко з’їдають за день, хоч на столі стоять й інші наїдки. Бо Світлана Степанівна не звикла готувати «виварку» супу чи борщу на цілий день, а готує лише 4−5 літрів на один раз. Тоді знову варить щось свіженьке — бульбяночку (товчену картоплю) чи кашу, а до неї м’ясну зажарочку чи котлети. Обід старається пекти у печі, щоб смачніше було.
— Їди, треба зізнатися, в нас йде багато. Біля печі треба потанцювати. Але на здоров’я! Хай їдять, — каже усміхнена мама. — На кухні дуже допомагають дівчата. Делікатес для усіх — голубці, їх найбільше люблять, хоч готуємо їх рідко. А ще пельмені. Ліпимо їх більшечкими, як варенички, щоб було швидше.
На обличчі цієї жінки не видно втоми — ні недавніми пологами, ні буденними клопотами. Сяє лише усмішка. Видно, що і вона, і чоловік щасливі. Хоча й зізнається мама-героїня, що кожна вагітність з роками дається їй важче. Проте каже: якщо знову завагітніє — обов’язково буде народжувати! Тож наступного року у Глинному можуть встановити новий рекорд.
Рівненська область