Не болить — не означає «здорова»…
Рак яєчників довший час ніяк не проявляється. Через те у 40% хворих недугу виявляють на занедбаних стадіях
/wz.lviv.ua/images/articles/_cover/384144/rak-jajechnykiv.jpg)
Ця кричуща історія трапилася у Великій Британії. «22-річна дівчина зі скаргами на погане травлення та закрепи звернулася до лікаря. Той діагностував у пацієнтки синдром подразненого кишечнику і призначив лікування від хвороби, якої у неї насправді не було, — пише видання The Telegraph. — Дівчині легше не стало, тож вона вирішила „загуглити“ свої симптоми в Інтернеті». З 10 найбільш типових ознак раку яєчників британка нарахувала вісім. Комплексне обстеження показало, що пухлина вже дала метастази…
Навіть у розвинутих країнах лікарі нерідко «пропускають» рак яєчника. 40−60 років — серед жінок цього віку найбільше хворих, хоча випадки, коли недугу виявляють у 30-річних та навіть молодших, — не рідкість.
Велику роль відіграє спадковість. Якщо на рак яєчників хворіла матір, у доньки ймовірність захворіти протягом життя становить 1:2, у той час як у жінки, не обтяженої спадковим фактором, — 1:75.
За умови ранньої діагностики і правильного лікування, пацієнтка має високі шанси на повне одужання. Однак проблема полягає у тому, що на ранніх стадіях рак яєчників, як правило, має безсимптомний перебіг. А якщо і є якісь прояви, їх легко сплутати зі симптомами інших менш серйозних захворювань. Через це майже у 40% хворих недугу виявляють на ІІІ та IV стадіях.
Фахівці Фонду досліджень раку яєчників у США наголошують: якщо йдеться про ранню діагностику цієї недуги, кількість і частота симптомів є більш важливими, ніж самі симптоми. Наприклад, якщо у жінки один із вищеперелічених проявів виникає частіше, ніж 12 разів на місяць, то їй треба обов’язково проконсультуватися з лікарем, у той час як жінка, в якої проявилося кілька симптомів, але лише раз, може дочекатися планового огляду у гінеколога. Нагадаємо, це — один раз на рік, і це правило стосується навіть тих жінок, у яких вже настала менопауза. Якщо лікар зауважить, що яєчники (або один із них) збільшені, скерує на УЗД, а якщо це обстеження покаже наявність утворення, гінеколог проведе трансвагінальне УЗД, що дозволить ствердити, доброякісне воно чи злоякісне.
Не чекайте появи болю! Біль з’являється, коли злоякісний процес поширюється за межі яєчників, тобто на занедбаних стадіях. Деякі жінки профілактично здають кров на онкомаркери (СА 125 та СА 19.9) — специфічний тест, який допомагає ідентифікувати у сироватці крові білки, випродукувані клітинами злоякісної пухлини яєчника. Однак пам’ятайте: підвищення рівня цих онкомаркерів вказує також на багато інших недуг!
Кіста яєчників — не злоякісна пухлина
Це — наповнене рідиною утворення. Досить розповсюджене явище серед жінок дітородного віку. Якщо ви увійшли у постменопаузний період і у вас є симптоми кісти, не ігноруйте цієї проблеми, адже кіста у вашому випадку може перерости у злоякісну пухлину!
Чотири ранні прояви раку яєчників (за інформацією Американського товариства боротьби із раком):
*здуття живота;
*відчуття важкості у ділянці тазу або біль у животі;
*поганий апетит, швидке відчуття насичення;
*більш часті і нагальні позови до сечовипускання.
Ранні симптоми кіст яєчників:
*біль у ділянці тазу;
*біль незадовго до початку або відразу після початку місячних;
*здуття, відчуття важкості або біль у животі;
*тупий ниючий біль у попереку;
*труднощі із повним випорожненням сечового міхура;
*біль під час статевого акту;
*нудота і блювота.
Менш розповсюджені ранні симптоми хвороби:
*швидка втомлюваність та апатія;
*порушення роботи кишково-шлункового тракту;
*біль у спині (найчастіше — у попереку);
*біль під час статевого акту;
*часті закрепи;
*порушення менструального циклу.