Міськрада «поховає» ухвалу проти «політичної педофілії»?
Депутати вже вдруге відклали рішення про недопущення політичної агітації у школах і садочках
/wz.lviv.ua/images/articles/_cover/383481/samopomichfoto.jpg)
Майже рік тому, у березні 2018 року, у стінах Львівської міської ради зародилася ухвала, яка була покликана відмежувати школи, дитячі садочки, лікарні, жеки та інші комунальні заклади від майбутнього виборчого процесу. І от виборчий процес вже набирає обертів, а документ про недопущення політичної агітації у вищеозначених закладах вже вдруге «прокатили» у сесійній залі…
Спроба номер два була перед Новим роком, 20 грудня 2018-го. Тоді на сесії ЛМР так і не підтримали ухвалу «Про недопущення використання закладів освіти, охорони здоров’я, соцзахисту, інших комунальних підприємств, установ, організацій Львова для розповсюдження політичної реклами та здійснення політичної агітації». Документ відправили на доопрацювання, але перед тим міські обранці добряче поламали над ним списи. З чого стало зрозуміло, наскільки це драстичне питання.
Нагадаємо, у березні з ініціативою прийняти таку ухвалу виступили депутати ЛМР від фракції «УКРОП». Документ має забороняти розповсюдження реклами політичного характеру, політичної та передвиборчої агітації та персонального брендингу політиків у будь-якій формі (йдеться про зошити та щоденники із фото політиків). Приміщення шкіл та садочків не повинні використовуватись для громадських приймалень депутатів і політичної агітації (у тому числі для розповсюдження прихованої реклами). За виконання цих вимог персонально відповідатимуть керівники шкіл та садочків. За порушення їх каратиме міське управління освіти.
В ухвалі йдеться, що плакати, стенди, листівки, та інші друковані чи аудіовізуальні матеріали, розміщені у цих закладах, не можуть містити жодних найменувань та символіки (прапорів, розпізнавальних знаків, девізів тощо) політиків чи партій. Ця заборона не поширюється на приміщення у мерії, де розміщуються фракції політпартій, представлених у ЛМР, а також на офіційні інформаційні матеріали про персональний склад депкорпусу ЛМР.
Також ухвала забороняє проведення зустрічей, презентацій, інших публічних заходів політичного характеру у закладах освіти, охорони здоров’я та соцзахисту. Щоправда, це не розповсюджується на заходи, пов’язані із виконанням своїх повноважень міським головою Львова, депутатами ЛМР, депутатами Львівської обласної ради та народними депутатами України.
Підпункт про зустрічі депутатів із виборцями викликав бурхливе обговорення у сесійній залі. «Не до кінця зрозуміло, як депутати зможуть проводити зустрічі з виборцями, звіти? Бо депутат все одно представляє якусь партію, — запитував Валерій Веремчук („Народний контроль“). — З одного боку — маємо право і обов’язок звітувати, з іншого — не маємо права це робити в тих закладах. Тоді треба за гроші наймати зали і якимось чином все-таки виконувати свої депутатські повноваження! Директор школи не буде розбиратися, він скаже: я від гріха подалі вас не пускаю. Чи це політичний захід, чи депутатські повноваження — а хто вас розбере, ви ж депутати від партії!»
«Ухвала потребує доопрацювання. Але питання до вас, Андрію Івановичу (Садовий. — Авт.), як до голови партії і міського голови: якщо в школах на потрібних рекламних табличках про шкідливість тютюну, алкоголізму стоїть «Партія «Самопоміч», це не політична реклама?» — заявив Андріян Гутник зі «Свободи».
Міський голова Андрій Садовий (який на той час вже публічно оголосив, що йде в президенти) парирував: «А там стоїть громадське об’єднання чи партія „Самопоміч“?» (Як відомо, і ГО, і однойменна партія мають абсолютно однакову символіку і колірну гаму і є пізнаваними).
Мер наголосив, що усі положення цієї ухвали уже прописані в законодавстві України, тому немає потреби їх дублювати: «Цю ухвалу треба перенести і глибоко опрацювати».
Натомість «укропівці» наполягали, що ухвалу треба таки прийняти. Любомир Босаневич заявив: «Добре сказав Ігор Дякович на засіданні робочої групи: «Давайте не будемо займатися політичною педофілією!».
Однак коли дійшло до голосування, депутати 38-ма голосами «за» висловилися за те, щоб ухвалу відправити на допрацювання.
«Цей документ не треба допрацьовувати, він уже був достатньо опрацьований із представниками ОПОРИ, громадськими організаціями, — розповів „ВЗ“ ініціатор ухвали, голова фракції „УКРОП“ у ЛМР Ігор Телішевський. — З цією ухвалою вже всі попередньо погодилися. Але міський голова і депутатська більшість, серед яких БПП, „Народний контроль“ і „Свобода“, не схотіли, щоб це рішення приймалося. Думаю, тепер його ніхто і не буде допрацьовувати, його просто поховають. Хоча у Київській міській раді фракція „Самопоміч“ свого часу, навпаки, ініціювала подібну ухвалу і дуже тішилися, які вони молодці. А у Львові насамперед школи можна використовувати у політичних цілях, бо всі директори підконтрольні. І далі бачу буклетики по школах і садочках з символікою „Самопомочі“.
Коментарі для «ВЗ»
Юлія Гвоздович, голова постійної депутатської комісії законності, депутатської діяльності та свободи слова ЛМР (комісія має контролювати рух цієї ухвали)
Під час обговорення на комісії я пропонувала доповнити цю ухвалу — заборонити не лише будь-які символи й рекламу політичних партій, а й громадських організацій та благодійних фондів, однойменних із політичними партіями чи політиками. Бо зараз є багато політичних суб’єктів, партій, які створюють однойменні громадські організації або благодійні фонди. Наприклад, Благодійний фонд Дубневичів або Фонд братів Доскічів. І по комунальних установах йде відкрита політична агітація. Наприклад, Фонд Богдана Дубневича навіть не стидається у своєму звіті писати, що вони розмістили свою політичну рекламу на щоденниках, які роздають дітям. Брати Доскічі роздають пакунки зі своїми прізвищами, написаними великими літерами. Громадська організація «Самопоміч» вішає у школах інформацію про свої заходи. Хоч вони пишуть, що це не політична партія, а громадська організація. Так само робить «Народний контроль». Тому така агітація існує, але через інші інструменти — ГО, благодійні фонди з однойменними назвами.
Юрій Танасійчук, правозахисник, президент Інформаційно-правового центру «Наше право»
У міській раді немає потреби піднімати це питання, бо подібна агітація і так заборонена законом. Ухвала міської ради просто дублює Закон України «Про вибори президента України», де йдеться про обмеження щодо проведення передвиборчої агітації. Якщо в садочках чи школах лежать агітматеріали, то це має бути заактовано, написана скарга, звернення до конкретного керівника закладу, який це дозволив зробити.
Додати щось своє, розширити заборону на виборчу агітацію Львівська міська рада не може, бо сама вийде поза закон. А продублювати те, що і так існує, — це хіба для красивої медійної подачі, для піару. Тобто правової площини це не змінює. Можна хіба врегулювати положення щодо місць, де можна розміщувати вуличну агітацію. Йдеться про те, щоб не загиджувати електричні стовпи, будинки, які зазвичай обклеюють агітацією, а потім її мусять віддирати працівники комунального підприємства.
Щодо зустрічей із виборцями кандидатів та їхніх довірених осіб — то це не заборонено законом. Це нормально, щоб усі учасники виборчого процесу мали широку можливість спілкуватися з людьми, незалежно від того, яка це установа. Бо чим більше кандидати спілкуються з людьми, чим більше їм ставлять гострих і незручних запитань, тим більше виграють всі. Тому й тут в окремій ухвалі доцільності не бачу.