Різдво — як солодкий спогад дитинства…
Коли приходить Новий рік, я вкотре зі щемом і душевним трепетом переношуся у часи дитинства
/wz.lviv.ua/images/articles/_cover/383161/vertep.jpg)
У тамті часи, коли треба було мало не пошепки колядувати, Різдво відчувалося якось по-особливому… Відразу після Нового року мої батьки бралися за підготовку до одного з найвеличніших свят.
У нашій родині діяло правило, що ялинку треба ставити не на Новий рік, а на Різдво. І скільки я не переконувала батьків, що Новий рік без ялинки — не Новий рік, батьки стояли на своєму. І, попри те, що у нас вдома збиралося чимале доросле товариство, щоб разом провести рік, що минав, і зустріти новий, новорічна забава відбувалася без лісової красуні. А посеред ночі повеселілий гурт односельчан і родичів ішов до Оперного (жили ми у самісінькому центрі). І вже наступного дня ми з мамою приступали до генерального прибирання помешкання, бо перед Різдвом треба було «повимітати закутки». Пригадую, мама казала: «У брудному домі ангели не літають».
Різдво у нашій родині починалося із хороших справ. У моєму дитинстві це називали людяністю. Тепер це називають благодійністю. За кілька днів до Різдва мама пакувала мені торбинку зі сушеними грибами і сушкою на узвар, слоїком маринованих опеньок, маком для куті і пампухів, горіхами. Увесь цей крам я везла маминій двоюрідній сестрі. Мак, гриби і горіхи розносила сусідам… Тоді я не розуміла цих, як мені тоді здавалося, непотрібних вчинків, а мама казала: «Нагодуй голодного і поділися з бідним…».
Вбирання лісової красуні заввишки мало не три метри тривало кілька днів. Це був ритуал. Пахло, як у лісі. Цілий день тато встановлював ялинку. У хаті в одному кутку стояли ящики з ялинковими кульками, в іншому — «світло» (гірлянди. — Г. Я.). «Дівчинка на санчатах» не могла висіти біля стовбура, бо її «не буде видно». Тільки на кінчику гілочки. А всередині — величезні кулі. Жовта куля не могла висіти біля жовтого зайчика. Тато, як дизайнер, вішав одну прикрасу, відходив на метр і дивився, чи то пасує. Для потужної підсвітки тато на стовбур причіпляв дві лампи-«сотки», пофарбовані у червоний і синій колір… То вбирання ялинки я ненавиділа найбільше, бо після генерального прибирання одна з кімнат перетворювалася на гори паперів (кожна іграшка мала кілька листків, щоб не розбилася).
Мама кілька днів не виходила з кухні — пекла, варила, бо ж на столі мало бути 12 страв. Батьки спеціально привозили зі села кілька жмень сіна, яке клали на столі під обрус. Я чекала, коли на небі з’явиться різдвяна зірка. Не тому, що нарешті буде вбрана ялинка і наготовлена сила-силенна смаколиків, а швидше хотілося поколядувати. Ми з моєю «закадичною» подругою Олею, яка пізніше стала хрещеною моєї доньки Наталі, вбрані у величезні шалянові хустки, йшли колядувати до її батьків, сусідів, знайомих. Ставали під двері і затягували «Добрий вечір тобі, пане господарю…» так, що аж відлуння відбивало у під’їзді. А потім віншували. Не нашвидкуруч «Я маленький хлопчик…», а як справжні артисти, та ще й вклонялися.
Та найбільшою радістю була поїздка у село до моїх тіток. Там свято відчувалося від самої автобусної зупинки. З коминів валив густий дим — у кожній хаті пекли пампухи, заправляли грибну мачанку, доварювали «квас». Навіть мороз пощипував інакше — не так, як у місті. Кожен мав у різдвяне надвечір’я море роботи. Хто не порався біля кухні, допомагав хлопцям клеїти позлітки на чаки (блискучі обгортки від цукерок на головні убори «іроду» і «царям». — Г. Я.). Попри те, що за совдепії забороняли ходити з вертепом, вертеп ходив у селі майже до ранку — у Різдвяну ніч ніхто не спав. Кожен господар мав за честь впустити до хати вертеп. І не один! Бо ходили завжди аж три «бригади». Зовсім малі діти, школярі і хлопці, які відслужили в армії. У кожної «вистави» був один сюжет, господарі напам’ять знали слова і могли у будь-яку хвилину замінити «актора», та все одно уважно слухали усі три покоління перебранців. Було весело, але не від оковитої, а від величності свята.
Мої тітоньки готували не так багато страв, як це робила моя мама. Але 12 обов’язкових святвечірніх завжди були. Моя хрещена цьоця Ганка приносила до хати цілий оберемок сіна і розкладала на столі. Бо «Ісус на сіні народився», — переконувала мене, коли я нервувала від того, що тарілки зі стравами перехиляються. Усе було хоч і пісне, але надзвичайно смачне. А після вечері цьотка Ганка виганяла мене на подвір’я, щоб я почула, де пси брешуть. За народним повір’ям, у якій стороні на Свят-вечір дівчина почує собачий гавкіт, звідти і наречений буде.
Кілька років тому на Різдво ми з чоловіком поїхали у село. Перед самим селом дорогу нам «перекрили» перебранці. Костюми на хлопцях набагато кращі і добротніші, ніж колись власними руками робили їхні батьки. Тицяють мечами і косою у двері, жид «дитиною» замахується лупнути у вітрове скло. Вимагають «коляду». «Спочатку заколядуйте», — кажу їм. П’яна компанія затягнула «Нова радість стала…». Кажу чоловікові, щоб швидше їм дав «коляду», бо слухати це «ревіння» на тверезу голову було неможливо. Мені було боляче, що підлітки, не розуміючи, для чого вони переодягнулися, замість того, щоб пропагувати традиції українського народу, споганюють їх заробітчанством і пиятикою.
Торік вертеп у селі не ходив. Начебто не мали де зібратися для репетицій. Та й до хати господарі не особливо поспішали впускати — надворі була плюсова погода, скрізь болото. То хто хоче, щоб колядники килими затоптали… Цього року старшокласники мають намір ходити з колядою. Навіть дівчат запросили до себе на ролі Ангелів.
Колись Різдво було величним святом: з колядою і віншуванням. Так би мало бути і зараз. За різдвяним столом має зібратися мала і велика родина, щоб побажати одне одному міцного здоров’я і Божого благословення. Заколядувати і радіти завтрашньому дню. Бо народився Ісус Христос, а з Ним на землю прийшла радість і віра. Якщо хтось забув, що на вас чекають батьки, — знайдіть час і поїдьте. «Христос народився!» — привітайтеся і вклоніться найріднішим людям.
Смачної куті, веселої коляди і щасливого Різдва!