Глянути на Карпати з висоти… 55 мільйонів років
Журналіст «ВЗ» піднялася на оглядовий майданчик Тустані
/wz.lviv.ua/images/articles/_cover/382767/tustan.jpg)
Якщо на новорічно-різдвяні вакації поїдете на лижі на Сколівщину, не оминіть увагою «фішку» Карпат — скелі Тустані, які належать до державного історико-культурного заповідника. Зимове сходження на оглядовий майданчик старовинних скель, оповитих легендами, додає адреналіну. З висоти пташиного польоту відкривається неповторна панорама засніжених Карпат.
Кажуть, сюди по натхнення їдуть туристи-екстремали, а по збагачення енергією — екстрасенси. Тустань — пам’ятка археології та природи національного значення. Тут створено державний історико-культурний заповідник, урицьким скелям — 55 мільйонів років. Стратегічний пункт карпатської лінії оборони поєднував у собі митницю, адміністративний і військовий центри. Укріплення були зведені на скелях Камінь, Острий камінь та Мала скеля.
В’їзд до пам’ятки прискіпливо контролюють. Перед шлагбаумом перевіряють номери машин і навіть списки гостей. Наша подорож стартувала з інтерактивного музею, що за кількасот метрів від знаменитих скель. У музеї зберігаються найцікавіші знахідки археологічних досліджень Тустані. Кому нудно слухати екскурсовода, можна самостійно переглянути фільм про скельний комплекс, а заодно в кімнаті воєводи скуштувати трав’яного чаю, звареного за стародавнім рецептом. Поруч з кімнатою воєводи працює міні-крамниця карпатських цяцьок. Йду туди. У попиті — новорічні ялинки ручної роботи (250−300 гривень), ангелики на ялинку — від 65 гривень. Карпатські чаї — від 35 гривень за упаковку. Не бракує магнітиків із зображенням урицьких скель — від 30 гривень.
Працівники музею кажуть, що сьогодні науковці досліджують феномен Тустані. Неприступна для ворогів давньоукраїнська фортеця ховає чимало історичних таємниць. Завдяки новітнім технологіям науковці відтворюють справжній вигляд давнього замку. На думку дослідників, фортифікаційний комплекс на скелях заснували у ІХ ст. племена білих хорватів як оборонний та митний пункт. Повз Тустань проходив соляний шлях, яким перевозили сіль з Галичини до країн Центральної Європи. Пізніше місто-фортеця стало прикордонним та митним центром між Галицько-Волинським князівством та Угорщиною.
Після музею йдемо на екскурсію до скель. Вартість квитка — 50 гривень, пільговий квиток — 25 гривень (у вартість входить відвідання заповідника прокладеними маршрутами, місця для відпочинку, аматорська фото- та відеозйомка). За окрему плату тут можна скористатися екстремальними речами. Ряд підвісних перешкод — 70 гривень, спуск по канату — 50. Вартість квитка для туристичних груп з двадцяти осіб — 100 гривень, для сорока гостей — 200.
Востаннє відвідала Тустань у 2006 році, коли тут започаткували перший фестиваль, який став візитною карткою сколівських Карпат. З того часу інфраструктура Тустані неабияк змінилася. Зокрема до самих скель прокладено доріжку з перилами з дощок. Враження від скель незабутні. У снігових заметах вони виглядають по-особливому, схожі на сюжети з новорічної казки. Йдемо стежкою на скелі. Дорогою зустрічаємо комунальника, який посипає стежку піском. За якихось десять хвилин ми добралися до вершини урицьких скель. Втому як рукою зняло. На оглядовому майданчику скель зустріли чимало туристів з України та іноземців. Усі у захваті від пам’ятки природи. Дехто каже, тут пасувало б прокласти фунікулер, аби спускатися з висоти аж до сусідніх гір. Справді, спускатися з гори складніше, а взимку ще й небезпечно (можна послизнутися). На виході зі скельного комплексу, нас на прощання зустрічають продавці міні-ринку. Тут продають карпатські продукти. Ціни кусаються, майже такі самі, як на Різдвяному ярмарку у Львові. Зігріваємося гарячим глінтвейном (25 гривень за стаканчик), чаєм-кавою — і гайда до Львова.
с. Урич, Сколівський район