Зайві кілограми від солодкого і… стресу?
Щоденні переживання можуть призвести не лише до ожиріння, а й до діабету
/wz.lviv.ua/images/articles/_cover/381350/stres-jizha.jpg)
Осінь і зима — час депресій, стресу та зайвих кілограмів. Більше того, депресивні настрої і пов’язана з ними пасивність провокують ожиріння. Статистика говорить, 47% жителів Землі схильні «заїдати» свій стрес. Це одна з головних причин, через яку в світі зростає кількість людей із зайвою вагою. Методи боротьби зі стресом у кожного свої, але багатьом жінкам знайома ситуація, коли, відчуваючи слабкість і безпорадність, починаємо шукати «розради» і душевного спокою в їжі. Помічали, що у складних ситуаціях загострюється бажання з’їсти що-небудь солодке, жирне, калорійне?
Усі ми знаємо, що робить нас товстими: коли споживаємо калорій більше, ніж спалюємо. Але це не дає відповіді на більш цікаве питання — чому саме переїдаємо? Чому іноді відчуваємо нестримне бажання з’їсти шматок торта або шоколаду, хоча знаємо, що вже за кілька хвилин пошкодуємо про це? Це просто жадібність чи все-таки з нами відбувається щось інше?
З’являється дедалі більше підтверджень того, що саме стрес відіграє значну роль у збільшенні ваги. Хронічний стрес погіршує сон і підвищує рівень цукру в крові. Це призводить до посилення відчуття голоду та «заїдання» проблем, що, своєю чергою, тягне за собою подальше порушення сну, зростання рівня напруги та змін рівня глюкози у крові. З часом це може призвести не лише до появи зайвої ваги, а й до діабету 2-го типу.
Коли відчуваємо стрес, наше тіло переходить у режим «бийся або тікай» — вважає, що його атакують, і, щоб забезпечити м’язи енергією, вивільняє у кров глюкозу. Але якщо нам ця енергія не потрібна для того, щоб втекти від небезпеки, підшлункова залоза, аби повернути рівень цукру у крові до норми, починає посилено виробляти інсулін. Підвищення рівня інсуліну та падіння глюкози у крові провокують появу відчуття голоду. Це пояснює, чому під час стресу у нас виникає потреба у солодких вуглеводах.
Те саме відбувається, коли погано спимо вночі. Дослідження, проведене вченими з Королівського коледжу у Лондоні, показало: якщо людям не давати спати, вони споживатимуть у середньому додатково 385 ккал на день — приблизно стільки міститься у великому кексі. У дітей, які погано сплять, також часто прокидається «вовчий апетит».
Цікаво, що у стресовій ситуації організм людини інакше сприймає смак їжі, ніж в емоційно стабільний період, «неадекватно оцінює» її жирність та калорійність. Втрачається здатність «вчасно зупинитися» і можливість контролювати кількість і якість з’їденого. Подібна поведінка більше притаманна жінкам. Це пов’язано з більшою емоційністю, що пояснюється змінами гормонального фону. Жінки схильні довше і сильніше переживати і не завжди швидко можуть прийняти рішення. Намагаючись вибратися з «емоційної пастки», починають «заспокоюватися» додатковою порцією не завжди корисної та здорової їжі.
Їжа часто стає «ліками» від образ і самотності, злості і розгубленості, слабкості і безпорадності, страху та навіть заздрості. Такі «слабкості» не проходять без наслідків для здоров’я і фігури. Якщо часто застосовувати такий метод боротьби зі стресом і життєвими негараздами, можна не тільки «наїсти» зайві кілограми, а й зіткнутися з більш серйозними проблемами.
Набравши вагу, не займаємося спортом, бо заважає задишка. Не виходимо зайвий раз у світ, сидимо у будинку і далі товстіємо. Опиняємося у «замкнутому колі», вирватися з якого надзвичайно складно. Що ж робити тим, хто переживає стрес чи депресію? Люди, що мають зайву вагу, повинні тримати під контролем свої емоції й настрій. Не піддавайтеся паніці, мисліть позитивно. Заспокоюйте себе тим, що ви не самотні у своїй проблемі.
Якщо вам сумно, якщо хвилюєтеся, шукайте розради не у тортах і морозиві, а у спорті і свіжому повітрі. Їжте полуниці, морепродукти, мідії, шоколад, але по одному шматочку за один раз, а не по цілій плитці. Шоколад повинен бути натуральним темним, а не молочним. Допомагає впоратися з депресією ароматерапія — ефірні олії апельсина, лимона й мандарина покращать настрій.
До речі…
Як можна зменшити щоденний стрес? Допоможуть дихальні вправи. Виконуйте їх стоячи, сидячи або лежачи — як комфортніше.
Почніть дихати якомога глибше, через ніс, не докладаючи зусиль, рахуючи до п’яти. Потім м’яко видихніть через рот, також рахуючи до п’яти. Продовжуйте вдихати через ніс і видихати через рот. Виконуйте вправу протягом 3−5 хвилин.