Як «чорні» ріелтори людей розводять
Про шахрайські схеми, жертвами яких можуть стати ті, хто шукає житло в оренду
/wz.lviv.ua/images/articles/_cover/377642/rieltory-shakhrai.jpg)
З початком навчального року у ріелторів робота кипить. Серед клієнтів найбільше студентів, які шукають собі житло. Відтак зростають не лише ціни на орендовані квадратні метри, а й кількість шахрайських схем під час найму квартири. Журналістка «ВЗ» на собі перевірила, чи легко знайти житло у Львові, та дізналася, як не втрапити у тенета квартирних аферистів.
УЖЕ кілька тижнів намагаюся винайняти квартиру, і щодня стикаюся з аферистами. Спочатку шукала квартиру самотужки через оголошення в Інтернеті, потім заручилася підтримкою знайомого, який понад сім років працював ріелтором. Олексій попросив не називати його прізвища, каже, що добре знається на усіх аферах та нюансах орендування житла.
Квартир на різноманітних сайтах — до кольору до вибору: і скромні «хрущовки», і елітні мансарди, і окремі будинки. Ціновий діапазон теж вражає: від 3 до 15 тисяч гривень за оренду на місяць. Більшість оголошень — від ріелторів або агентств нерухомості, тобто від посередників. Вони за свої послуги просять від 50 до 100% вартості місячного проживання у квартирі.
«Шахрайські схеми нескладно вирахувати, — каже Олексій. — Просто треба звертати увагу на деталі. Перше, що має насторожити, — ціна. Якщо бачите в одному й тому ж будинку квартири, схожі за метражем, за наявністю у квартирі всього необхідного для проживання, але ціни відчутно різняться, значить, радше за все, маєте справу з шахраєм».
Дешева, нижча за ринкову, ціна, наполегливе прохання заплатити гроші наперед, намагання затягнути оглядини квартири — усі ці фактори можуть свідчити, що маєте справу з аферистами. Відкритий реєстр нерухомості допоможе з’ясувати власника і дізнатися історію оселі. Бажано поцікавитись у сусідів чи консьєржки про орендодавця.
На одному з сайтів оголошень натрапила на квартиру моєї мрії: світла, з новими меблями, з гарною ванною, та й ціна приваблива — 4 000 гривень. Телефоную на номер, вказаний на сайті. Слухавку має взяти нібито власник Андрій. Оператор каже, що абонент «поза зоною». Проте за кілька хвилин мій телефон буквально розривається від кількості дзвінків ріелторів і агентств нерухомості. «Це найпоширеніша практика серед маклерів. Вони виставляють оголошення, на яке можуть „клюнути“ багато людей. В оголошенні вказують номер телефону, на який потенційні клієнти не можуть додзвонитися. Ваш номер „вбивають“ у базу, потім телефонують і пропонують різні варіанти квартир. Мовляв, знають, що ви шукаєте житло. Потрапивши на гачок цієї схеми, будьте готові до дзвінків різних агентств», — дивує мене Олексій.
Також товариш радить уважно ставитись до документів на квартиру і до всіх побутових нюансів.
«Найбільша помилка орендарів: вони ретельно не перевіряють документів на об’єкт, який орендують. Юристи вже втомилися попереджати про небезпеку найму на усних домовленостях або у людей, які не мають права власності на житлові квадрати. Краще підписувати договір з власником, у ньому повинна бути чітко зазначена ціна, строк та в якому стані квартира, яку винаймаєш. Аферисти часто виманюють гроші у довірливих людей і зникають, здавши квартири в оренду одразу кільком клієнтам», — нагадує знайомий.
Інша схема — квартири-«мертві душі». У списках з оголошеннями квартири є, але насправді їх не існує. Фотографії взяті з однієї квартири з якогось незрозумілого сайту. Будинок сфотографовано зовсім не той, який розташований за цією адресою.
«Є схема, коли господар працює у парі з ріелтором. Вони здають квартиру на рік, клієнт оплачує перший місяць і комісійні. Через кілька днів приїжджає господар і каже, що до нього екстрено приїхали родичі, потрібно припинити співпрацю, і повертає гроші. Комісійні при цьому залишаються у ріелтора, спробуй у нього їх забрати! Цю суму ріелтор ділить з господарем», — видає шахрайські секрети Олексій.
Деякі ріелтори-аферисти вимагають гроші за показ неіснуючої квартири. Сама ледь не стала жертвою такої схеми. В одному з оголошень було вказано, що запис на перегляд квартири лише через повідомлення. На моє SMS жінка-ріелтор відповіла швидко і дуже ввічливо. Мовляв, зараз вона за містом, тому показати квартиру сьогодні не зможе. Тим паче, охочих подивитися житло не бракує. Якщо я хочу на сто відсотків заселитися у цю квартиру, мушу забронювати місце на перегляд. Коштує такий привілей 500 гривень. Переконує, гроші символічні, а якщо квартира не сподобається — поверне завдаток.
Мене вчасно зупинив Олексій. Каже, що на таку схему «повелася» навіть його сестра. «Звісно, грошей ніхто не повертає, телефон просто вимикається», — розповідає чоловік.
Під час пошуку квартири варто зважати і на побутові умови. Наприклад, чи є у квартирі пральна машина, в якому вона стані, чи є лічильник.
«Раджу мати справу лише з перевіреними маклерами і агентствами нерухомості з обов’язковим підписанням договору оренди. Засвідчіть його у нотаріуса у двох примірниках. Детально розпитайте про всі умови проживання, навіть якщо це суперечитиме вашій делікатності і скромності, шахраї розраховують саме на них», — підсумовує екс-ріелтор.
Наостанок Олексій підказує мені цікавий спосіб тиску на власників, які здають квартири. «Люди часто забувають, що орендар має важіль тиску на недобросовісних господарів — це податкова. Майже ніхто з власників житла не сплачує податків з оренди квартир. Якщо людина отримала і не задекларувала більш ніж сім тис. грн. нетрудового доходу і не сплатила з них податок, їй загрожує штраф — 25 тис. грн., також може бути відкрито кримінальне провадження, за яким „світитиме“ до трьох років позбавлення волі», — каже Олексій.