Передплата 2024 «Добре здоров’я»

На Україну суне найлютіша зима століття?

Закордонні метеорологи прогнозують тривалі морози і сніг, натомість українські синоптики називають це «страшилками»...

Британські метеорологи ошелешили жителів Європи невтішним прогнозом — такої холодної і затяжної зими, як та, що наближається, не було у цій частині світу упродовж останніх ста років. На думку фахівців, нас очікує різке і затяжне похолодання. У першій декаді грудня стовпчик термометра може опуститися нижче позначки 30 градусів морозу. Аномальний холод будуть супроводжувати ще й снігопади. Не омине цей несподіваний природний катаклізм і Україну...

Причиною таких кардинальних змін погоди стануть крижані маси арктичного повітря над Європою і зниження сонячної активності. Наше світило входить у період, подібний на той, що отримав назву “мінімум Маундера”. Під час цього мінімуму (з 1645-го по 1715 р.) відбувалося значне зменшення кількості сонячних плям. Ці процеси свого часу збіглися з фазою глобального похолодання клімату, яку спостерігали протягом 14-19 століть. Науковці, які обговорюють можливість приходу “великої зими” кілька останніх років, прогнозують, що дуже холодний сезон-2017-2018 буде лише першим “дзвіночком”. Через 15-20 років на Землі може настати черговий “малий льодовиковий період”. З цими припущеннями узгоджується і заява НАСА про те, що на Сонці припинилися спалахи, а це свідчить про зниження його активності.

Що означає тривале падіння температури до позначки мінус 30 градусів для нашої частини світу? Варто зазирнути в історію похолодання, яке Європа колись пережила: під час зими 1708-1709 років земля промерзла вглиб більш ніж на метр. Моря, озера і річки замерзли, чимало риби загинуло у кризі мілких водойм, що промерзли до дна, або задихнулося через нестачу кисню.

На полях вимерз весь урожай, мороз знищив оливкові дерева і виноградники. Франція зазнала особливо великих втрат, бо холод привів за собою голод: до кінця 1710 року у цій країні загинули приблизно 600 тис. осіб. У наш час інфраструктура населених пунктів “теплолюбних країн” на сильні морози переважно не розрахована. Яскравий приклад — “алчевська трагедія” під Луганськом у 2006 році: поломка на станції центрального теплопостачання при температурі мінус 35°С призвела до катастрофи. Городяни добре пам’ятають і проблеми з транспортом під час холодів. Щойно вдарить мороз — на рейс не виходять машини, бо солярка замерзає у паливопроводах.

Опалювати помешкання і за відносно теплої зими для більшості пересічних українців дороге задоволення. Чимало народу у сільських хатах, хто не встиг перейти на тверде паливо і дрова, включають котли на мінімум і сплять під кількома ковдрами. Городянам, які користуються центральним опаленням, у платіжках приходять захмарні суми. Якщо ж за вікном буде постійно мінус 30 — вони стануть космічними.

Опосередкованим підтвердженням аномально холодної зими може стати той факт, що російський “Газпром” збільшив транзит газу до Європи територією України до найвищих показників за останні п’ять років. У той самий час транспортування російського газу іншими маршрутами за аналогічний період залишалося на стабільному рівні — тобто не зменшилось. Виходить, європейці активно запасають доволі великі об’єми газу у сховищах. Україна під час підготовки до опалювального сезону заповнила підземні сховища газу приблизно на 50% — до 15,7 млрд. кубічних метрів, повідомив у понеділок “Укртранс­газ”. Взимку зі сховищ витрачають по 23-30 млн куб. на добу залежно від погоди.

Готуватися до зими потрібно, натомість панікувати не варто! Песимістичні прогнози британських кліматологів розділяють не усі. Приміром, український синоптик Лариса Луцан вважає, що робити прогнози на зиму у вересні ще зарано. Більш-менш точно це можна робити наприкінці жовтня або у листопаді. А усі ці “страшилки”, вважає синоптик, нагадують психологічні атаки від нашого сусіда-експортера блакитного палива. “Такого року не було, щоб нас чимось не лякали”, — говорить фахівець. “Ми ведемо спостереження з 1946 року і маємо усю базу даних. Починаючи з 2010 року у нас зими помірно теплі. Візьмемо минулу — лише січень був відносно холодним. А грудень і лютий навіть на один градус теплішими від кліматичної норми. Глобальне потепління ніхто не відміняв, і ми віримо лише даним, тому і прогнозуємо нашу зиму помірно теплою, у межах кліматичної норми. Нерідко буває, що у другій чи третій декаді жовтня, на початку листопада у нас випадає сніг з утворенням нестійкого покриву, який одразу тане. А стійкий сніг на землі випадає у листопаді-грудні і то не щороку. Днями ми телефонували до нашого столичного науково-дослідного центру гідрометеорології — вони також ще не мають даних, якою буде зима”.

Схожі новини