«У полоні були моменти глибокого смутку… Але Господь знає межі, які людина може витримати»
Отець Богдан Гелета розповів про те, як пережив російську неволю
/wz.lviv.ua/images/interview/_cover/521341/otets-bohdan.jpg)
Отці Богдан Гелета й Іван Левицький (УГКЦ) рік і сім місяців перебували у російському полоні. 28 червня 2024 року цих священнослужителів звільнили. Журналістка «ВЗ» побувала у монастирі редемптористів, що на львівській вул. Замарстинівській. В інтерв’ю отець Богдан Гелета (на фото) розповів про те, що допомагає вижити у полоні, і яку річ російські окупанти повернули йому зі словами: «Не має жодної цінності…».
— Отче, розкажіть, що вас привело до священства?
— Я народився у Калуші, в Івано-Франківській області. Покликання у служінні Богові відчував з дитинства, а згодом реалізував його як монах і священник. Бабці й дідусі практикували християнство. Коли я прийшов з війська уже у зрілому віці, відчув це покликання під час молитви. І почав думати, як його реалізувати.
— А як потрапили до Бердянська?
— У статуті нашого монастиря написано, що їздимо з місіями по усьому світу. Кожні чотири роки настоятель монастиря нас кудись відправляє на службу. У Бердянськ із отцем Іваном Левицьким ми приїхали 2019 року, замінили священників, які там були. Вони поїхали на іншу місію. У Бердянську ми мали бути чотири роки, 2023-го нас мали замінити інші священники. Але у лютому 2022-го почалася велика війна…
Перед вторгненням рф було велике напруження. У ЗМІ часто говорили, що росія накопичує війська біля кордонів з Україною. Особливо така напруга відчувалася на сході… Коли російські війська зайшли у Бердянськ, окупація міста відбулася швидко. Представники місцевої влади відразу вийшли на трасу, де стояли російські колони… Ми з отцем Іваном не зробили російських паспортів, не були на так званому референдумі, організованому окупантами. Невдовзі в місті почалася фільтрація…
— У Бердянську багато місцевих розмовляли російською?
— Багато. Але якщо до людей звертатися українською, переходять на українську. Щоправда, є й такі, що не приймають українську культуру, мову. Усі, хто говорив українською мовою у Бердянську, хто був з Україною, виїхали. А ті, що чекали росію, залишилися.
— Вас кілька місяців не чіпали. Працівники фсб заходили до вашої церкви?
— Може, хтось з них і заходив, ми усіх людей не знали. Нас спочатку не чіпали, це правда. Машини з російською символікою, з буквою z, кілька разів проїжджали повз наш храм… російські військові прийшли у церкву 16 листопада 2022 року. Були у масках, зі зброєю. Отця Івана затримали у місті. Я у той час був у церкві. Перевірили мої документи і сказали, що у церкві ведеться пропаганда… Мене привезли у відділення їхньої поліції. Сказали, що без дозволу влади не можна проповідувати, молитися з людьми. Треба на це взяти дозвіл у влади. Наступного дня нас з отцем Іваном звинуватили у пропаганді. Усе, що українське, для них — пропаганда: прапорець український, українська мова… Нам на руки одягнули кайданки, а на голову — маски, щоб ми не бачили дороги, та повели в камеру. Через кілька місяців висунули інше звинувачення. Мовляв, у нашій церкві знайшли… зброю.
— Коли вас привезли у поліцію, російські військові вас слухали чи їм байдуже було, що ви говорите?
— Усе записували. Я їм говорив: «Я — за Україну, я проти спецоперації». Працівники фсб ні в чому мене не переконували. Хіба що колаборанти говорили: «Тут уже росія, назавжди. Краще тут залишитися»… Коли фсб у своїх документах написали, що «у церкві знайшли зброю», що «ми проти росії», і ті папірці по інстанціях пішли далі, інші слідчі вірили тим папірцям, а не нам. Нас сприймали як терористів, як ворогів.
— Після цього ви потрапили у колонію в Бердянську…
— В ізоляторі у поліції ми були чотири місяці. Там вони вирішували, що з нами робити: чи піддамося їм, чи не піддамося? Пізніше нас перевели у колонію № 77, що у Бердянську. Ми там були кілька місяців.
— Розкажіть, будь ласка, про ту музичну колонку у Бердянську, з якої цілий день лунали російські пісні. Для чого вони це робили?
— Це був психологічний тиск. Музика лунала до першої години ночі. Потім її вимикали, а о п’ятій-шостій ранку знову вмикали. Напевно, сподівались, що я стукатиму у двері, щось їх проситиму… Я нічого цього не робив, просто чекав. Так минали місяці… Після цього нас вивезли у Горлівку, у так звану днр.
— Як орієнтувалися у часі й просторі?
— У камері було вікно… Коли була перевірка чи їжу давали, казали, яка сьогодні дата. Тож дні не доводилося рахувати.
— Цю їжу можна було їсти?
— Ця їжа давала можливість вижити… Але у Горлівці була зовсім інша ситуація. Там з людей сильно знущалися, вже не до тієї їжі було…
— У Горлівці умови тримання були важчі?
— Коли у Бердянську була фільтрація, багатьох людей змушували зрікатися української мови. Наказували приймати російську мову, російську культуру… Але нас, як священників, у Бердянську не чіпали. Інші полонені нам розповідали, що їх змушували вчити російський гімн, різну пропагандистську літературу їм давали.
У Горлівці ж військовополонені не мають жодного захисту. У цій колонії статус військовополоненого такий, що його можуть будь-якої миті знищити. Навіть злочинець, який перебуває у в’язниці, знає свій короткий чи довгий термін перебування, йому можуть писати листи, надсилати посилки, хтось його може відвідувати у в’язниці. Військовополонений цього всього не має. У них там є така фраза: «Ця колонія — на нулі». Вважають, що там, «на нулі», можна робити все, навіть убивати. І ніякої за це відповідальності.
— В одному з інтерв’ю ви сказали, що саме молитва давала вам сили. Чи може вижити у таких складних умовах людина, яка не знає молитов?
— Я співчуваю людям, які не мають фундаменту у своїй душі, не звертаються до Бога. Шкода таких людей. У таких умовах така людина може вчинити суїцид. Шукає виходу, аби все це швидше завершилося. А молитва допомагає. Ви вірите, що ви — людина, створена за образом Божим, і ви вічна істота. Ви — інструмент у руках Бога…
— Отже, молитва допомагає жити…
— Молитва — це життя! Спілкування з Творцем.
— У вас була можливість говорити з іншими полоненими?
— Так, ми спілкувалися. Молилися разом у камері, ділилися своїми свідченнями. У всіх колоніях люди знали, що я священник. Дехто звертався, щоб помолитися за здоров’я чи за рідних. Різні були прохання. Серед полонених були атеїсти, які так само потребували помочі й зверталися. Бачили, що молитва справді допомагає… Нам, священникам, віруючим людям, усе це легше було сприйняти — не як проблему, а як випробування, загартовування.
— У вас у полоні не було відчуття, що можете втратити віру?
— Я не втрачав віри, не сумнівався у Творцеві… Але у полоні в мене були моменти глибокого смутку. Це не відчай, це біль через усе те, що відбувається. З цього стану важко було вийти. Але Господь знає межі, які людина може витримати. Вона доходить до якоїсь межі, а потім каже: «Господи, роби зі мною що хочеш…». Тоді йде полегшення. Згадуються слова Святого письма, де Христос говорить: «Хто хоче йти за мною, нехай себе зречеться, візьме на себе свій хрест і йде слідом за мною…». І, власне, оце зречення власного «я», свого егоїзму, усього, що я люблю, допомагає іти за Христом і здобути спокій.
— Окрім молитви, що ще тримало людей у полоні?
— Одним допомагала віра, а іншим, хоча мені як священнику важко це усвідомлювати, допомагала ненависть. Аргументація їхня така: вони колись вийдуть з в’язниці й будуть мстити. Будуть убивати ворогів. І ось ця ненависть їх там тримає…
— Ви розповідали, що бачили у колонії молодих українців, 20−22 років, які зовсім мало прослужили й потрапили у полон…
— Були такі строковики, що тільки тиждень або два тижні під час великої війни прослужили, найчастіше прикордонники… Траплялися також хлопці, які підписували документи про співпрацю з адміністрацією. Вони носили червоні пов’язки. Їх фізично не чіпали, можливо, кращу їжу їм давали, сигарети могли дати. За це вони виконували різні обов’язки (можливо, доносили керівництву на інших полонених. — Авт.). Їх можна назвати зрадниками…
— Якось ви сказали, що частина вас залишилася у полоні…
— Мабуть, немає такого дня, щоб я не згадував той полон. Як там хлопці, ті, які без руки, без ноги? Хіба що як сплю, то не думаю про це… Місяць тому до мене у монастир прийшов чоловік, який був у Горлівці, львів’янин. Ми з ним спілкувалися. Вісім місяців був у полоні, п’ять місяців ми були разом в одній колонії. Ми потішились один одним (на обличчі отця з’явилась ледь помітна усмішка. — Авт.). Нарешті ми вже на волі… Нині займається своїми справами.
— Він вам казав, що йому допомогло вижити у полоні? Він віруюча людина?
— Так, віруюча, саме віра у Бога його тримала. Але він не практикуюча людина. Я йому, наприклад, кажу: «Йди сповідайся, йди причащайся». А він може сказати: «Сам знаю, коли мені треба це зробити».
— Яка допомога перш за все потрібна людям, що повертаються з полону?
— Держава дає таким людям те, що може дати. Але людина має зробити крок вперед — до Господа. Тоді розпочнеться процес її оздоровлення. Без духовності людина може почати вживати алкоголь, наркотики або розіб’ється на машині…
— У ЗМІ писали про те, що у Ватикані зберігаються ваш хрест і вервечка, які були у церкві у Бердянську. Як вони туди потрапили?
— Так, мабуть, були якісь канали, щоб із Бердянська їх вивезти. Нам про це розповіли, коли ми вже повернулися з полону. Отця Івана затримали у габіті (у священницькому одязі. — Авт.), а мене «взяли» у церкві, і наказали переодягнутися у цивільний одяг. Зі собою не можна було брати ні хрестів, ні вервечок. Хоча у мене була зі собою інша вервечка, проста. білого кольору, і вона збереглася. Спочатку її відібрали, а потім віддали. Так ця вервечка подорожувала по колоніях.
— Що їх спонукало віддати вам вервечку?
— У них у колонії є капличка московського патріархату з іконами. І вони говорили до віруючих: хто має бажання, той може приходити туди на молитву. Разом з отцем Іваном, з цікавості, ми одного разу туди прийшли. Зробили заради того, щоб побачитися. Потім, щоправда, нам не дозволяли туди ходити… Був такий момент, хлопці з червоними пов’язками, які там прислуговували, сказали, що в їхній капличці є наші речі, серед них і вервечки. Я поцікавився своєю вервечкою. Після цього мені її принесли зі словами: «Не має жодної цінності!». Це звичайна вервечка, з пластмаси… Коли нас етапували з росії, разом з паспортами віддали у конвертах натільні хрестики, які у нас відібрали. Ми не бачили їх рік і сім місяців.
Насамкінець хочу сказати: вірте у те, що існує Божа справедливість. Господь справедливий Суддя! Кожна людська трагедія, кожна сльозинка не будуть забуті. Вірте, що ми створені Божою любов’ю, і вона безмежна! А те, що відбувається сьогодні на землі, є нашим випробуванням…