Ото заморочка — мобілізаційна відстрочка…
Дещо про військово-облікові дані, бронювання, «контакти» із ТЦК і дотримання особистих прав
/wz.lviv.ua/images/interview/_cover/514005/fylypets.jpg)
Третій тиждень, від 18 травня, в Україні працює новий закон про мобілізацію. Розробляли його у Кабміні і «шліфували» у Верховній Раді більш ніж пів року, але, схоже, це не зробило його досконалим. Це випливає і з розмови кореспондента «Високого Замку» із Євгеном Филипцем, адвокатом, кандидатом юридичних наук, офіцером юстиції ЗСУ.
Наведення порядку у сфері військового обліку
— Чи дав «мобілізаційний» закон той ефект, який від нього чекали?
— Це фактично закон не про мобілізацію, а про наведення порядку у сфері військового обліку. Закон мав на меті порахувати, скільки у нас здорового чоловічого населення, здатного проходити військову службу.
Треба визнати: не всі норми цього закону працюють так, як це мало би бути. Водночас, попри прогнози песимістів, немає масових затримань людей, «повальних наїздів» груп оповіщення, які ловлять військовозобов’язаних на вулицях. Все відбувається у звичному режимі. Про це можу судити з потоку своїх клієнтів, які звертаються по правову допомогу. Якогось різкого зростання порушень прав людини під час мобілізаційного процесу не спостерігаю.
— А чи є різкий стрибок охочих зареєструватися? За останніми даними, через додаток «Резерв+» внесли свої військово-облікові дані півтора мільйона українців. Що це за контингент людей?
— Сьогодні у чергах до ТЦК та СП здебільшого стоять люди, які вже оновили свої дані у військовому електронному кабінеті «Резерв+». В основному, відсотків на 98, це ті, хто має право на відтермінування мобілізації — чи то за сімейними обставинами, чи за станом здоров’я. Чи це ті, кому треба продовжити бронювання. Всі вони хочуть своє право на відстрочку реалізувати.
У багатьох замість військових квитків приписні свідоцтва…
— Чому не квапляться, як кажуть у Галичині, «замельдуватися» ті, хто не має «пільг»?
— Після ухвалення закону населення не було належно поінформовано про його норми і як їх застосовуватимуть. Люди заплуталися у датах — то у 18 травні, то у 18 липні, то у 60 днях, після яких штрафуватимуть тих, хто не зареєструвався. Відчувається брак роз’яснювальної правової роботи органів державної влади та інших структур. Відтак частина людей, які не мають права на відстрочку, не спішать у ТЦК. Проблеми виникли у тому числі через позиції деяких посадових осіб, які публічно заявили: навіть якщо ти уточниш свої військово-облікові дані, все одно змушений будеш прийти у ТЦК по повістку, тебе запросять на проходження ВЛК.
— Реєстрація в особистому кабінеті обов’язкова чи добровільна?
— 60 днів дано людям для уточнення, оновлення своїх військово-облікових даних. Є три способи, як це зробити: через особистий похід у ТЦК, через Центр надання адміністративних послуг (ЦНАП) або через реєстрацію в електронному кабінеті військовозобов’язаного «Резерв+». Оновлення даних одним із названих варіантів не означатиме, що на тому все завершено. Це означає (згідно із заявами публічних посадових осіб), що тобі колись може прийти повістка і тебе запросять у ТЦК для того, щоб продовжити ведення військового обліку.
Уточнення і оновлення військово-облікових даних і наявність військово-облікових документів — це два різні процеси. Аби після 18 травня досконало виконати правила військового обліку, потрібно, аби ці два чинники зійшлися. А сьогодні чимало людей, у тому числі старшого віку, не мають військових квитків і ходять із «дитячими» приписними свідоцтвами… Щоб мати військово-обліковий документ, потрібно пройти медичний огляд. Але навіть за наявності військового квитка особа повинна оновити й уточнити свої військово-облікові дані.
Важливо пам’ятати: особа, яка оновила свої дані одним із трьох способів, але яка не має військово-облікового документа, вважатиметься порушником правил такого обліку.
— Чи передбачено відповідальність за відмову від реєстрації у додатку «Резерв+»?
— Ні. «Резерв+» — один із трьох способів оновлення або уточнення військово-облікових даних. До нього немає імперативної норми, яка встановлює обов’язок реєстрації. Адміністративна відповідальність настає за порушення правил військового обліку, зокрема за неоновлення даних до середини липня 2024 року.
Якщо вас зупинили представники ТЦК…
— На вулицях наших міст і сіл курсують мобільні блокпости з числа поліцейських і працівників ТЦК. Які їхні повноваження? Наскільки такі рейди законні?
— Існує постанова Кабінету Міністрів № 560 від 16 травня 2024 року, яка чітко врегульовує питання оцього «контакту» між цивільною особою і представниками групи оповіщення, до якої входять поліцейські та представники ТЦК. Особу можуть затримати лише за п’ятьма підставами:
- Коли вона порушила правила військового обліку, вчинивши адміністративне правопорушення за ст. 210, ст. 210/1 Адмінкодексу України. Таку особу керівник ТЦК має право притягнути до адміністративної відповідальності (накласти штраф).
- Коли особа перебуває у розшуку.
- Коли особа не має при собі військово-облікових документів.
- Коли особа відмовляється від отримання повістки.
- Коли під час звірки дані паперових носіїв і електронної системи обліку військовозобов’язаних різняться.
Після виявленого порушення алгоритм дій представників ТЦК такий: відбувається затримання, складають відповідний протокол. Затриманій особі повинно бути надано захисника: державного адвоката або приватного, з яким в особи вже підписано угоду. Затриману особу доставляють до найближчого ТЦК.
Особі, яка має при собі всі документи, не перебуває у розшуку, не вчинила правопорушення, оновила свої військово-облікові дані — може бути вручено лише повістку. Це єдиний законний спосіб повідомити особу про необхідність з‘явитися до ТЦК.
Розглянемо інший, зараз масово поширений варіант взаємостосунків особи і представників ТЦК. Скажімо, в особи є право на відтермінування, але через черги до ТЦК вона не встигла оформити його. Багато людей носять зі собою документи про інвалідність батьків, дітей, дружини, про те, що вони вчаться, є аспірантами, педагогами у школі. Коли згадану вище особу затримають, доставлять до найближчого ТЦК, за умовами згаданої постанови уряду вона повинна відразу подати заяву на відстрочку. Щоб права особи не було порушено, щоб було оформлено відтермінування, адвокат може ці питання швидко врегулювати — через відповідні запити. І особу буде поставлено на військовий облік, їй буде видано відповідний документ.
— Попри війну, повинен працювати тил, забезпечувати фронт усім необхідним. А у нас іноді повістки вручають аграріям, підприємцям, які виробляють стратегічну продукцію, машиністам поїздів, водіям, які перевозять народногосподарські вантажі. Іноді відстрочок не мають працівники оборонних підприємств…
— Скажу прямо: у нас із бронюванням біда. Його механізм не врегульовано. Як воно буває? Підприємство має всі ознаки об’єкта критичної інфраструктури, є вкрай важливим для національної економіки чи територіальної громади, але відсутній порядок бронювання працівників цього підприємства. Його працівники ідуть у ТЦК оновлювати дані, робити військово-обліковий документ, але назад, буває, не повертаються… У мене є кілька таких справ, які стосуються «Укрзалізниці», інших підприємств. Представники бізнесу часто звертаються до юристів: як у законний спосіб людині забронюватися і повернутися на роботу, щоб виконувати своє завдання перед національною економікою? Наразі механізму немає.
Почали говорити про електронне й економічне бронювання (один із варіантів — додаткові щомісячні грошові внески підприємства за кожного заброньованого робітника). Але, я так розумію, від проєкту економічного бронювання органи влади відмовилися. Принаймні про те, як працюватиме електронне бронювання, не знає поки що ніхто. Утім, щойно цей механізм буде врегульовано, наша економіка, наш бізнес зможуть видихнути. Бо за таких умов буде нормальне, логічне, ефективне бронювання. А наразі через відсутність такого механізму бізнес втрачає цінні кадри. Люди ідуть у відпустки за свій рахунок, переходять на формат дистанційної роботи, переховуються вдома…
Ці непрості «сімейні обставини»…
— Є багато людей зі складними сімейними обставинами. Наприклад, крім малолітніх дітей, утримують хворих батьків. У разі мобілізації батька-сина за дітьми-батьками не буде кому доглянути. Як тут бути?
— ТЦК підходять до цього питання так: якщо є юридично обґрунтовані підстави, належно оформлені документи — оформляють відстрочку. Нема таких обставин — немає відстрочки. Наприклад, є підстави, які передбачають відстрочку людям, у яких хворі дружина, дитина, батьки (за висновком лікарсько-консультативної комісії). Цю норму прописано чорним по білому, вона всім зрозуміла. Але трактування цієї норми трохи розмите. У постанові Кабміну вказується, що умовою відстрочки може стати відсутність інших близьких осіб, які могли би доглядати за хворим. І на місцях раптом можуть згадати про брата-сестру хворої людини, які протягом останніх 20 років перебувають на заробітках за кордоном…
Загалом, для надання відстрочки повинно зійтися три моменти: хвора людина має потребувати догляду; відсутність інших осіб для догляду за хворим; той, хто надає догляд, не повинен ніде працювати, не мати зарплати, а тільки займатися доглядом на професійній основі, або ж має бути видано відповідний акт. Але щоб видали цей акт, треба відповісти на багато питань від ТЦК.
— З якими «мобілізаційними» запитаннями до вас військовозобов’язані звертаються найчастіше?
— Активно звертаються, зокрема ті, хто має право на відстрочку (або думають, що мають таке право, зокрема при батьках, які є інвалідами І-ІІ груп). Трактування цього закону і практика його застосування представниками ТЦК іноді дещо різняться. Люди потребують таких роз‘яснень, консультацій щодо отримання відповідних документів.
— Що ви порадили б військовозобов’язаним — щоби було дотримано інтереси держави і водночас збережено особисті права громадян?
— Першою чергою, треба зрозуміти, чи мають вони право на відстрочку. Для цього потрібна фахова консультація адвоката. Наприклад, така ситуація. До 18 травня люди кілька разів подавали документи на відстрочку, отримали відмови. А тепер, з 18 травня, є інший нюанс. Якщо ти подав документи на відстрочку, а у них виявлено якусь помилку, і тобі відмовили у відстрочці, то це, згідно з постановою Кабміну, дорівнюватиме твоїй мобілізації. Разом з відмовою у відстрочці прийде й повістка на проходження ВЛК, а потім стоятиме питання мобілізації.
Архітектура військової юстиції потребує військових адвокатів, потребує роз’яснень для населення, які допоможуть громадянам забезпечити свої права.