«10% іспанців кажуть, що вони проти війни. Це і є електорат комуністів»
У місті Лева побував президент Всесвітньої організації новинних медіа, власник кількох іспанських газет Фернандо де Ярца
/wz.lviv.ua/images/interview/_cover/513968/fernando-de-yartsa.jpg)
Зокрема, Фернандо де Ярца побував у друкарні Видавничого Дому «Високий Замок», мав зустріч з медійниками з різних областей України. Але щоб зрозуміти, яку трагедію нині переживає Україна, відчути війну навіть у відносно спокійному місті в тилу, іспанський гість відвідав два знакові місця у Львові — Марсове поле та Реабілітаційний центр «Незламні». Видно було, наскільки був вражений почутим і побаченим. Кореспондентка «ВЗ» поговорила з паном Фернандо і поцікавилась, які враження повезе в Іспанію.
— Що насамперед розповідатимете своїм рідним, друзям, коли повернетеся з України?
— Я знав, що українці — класні люди. Українці справді вірять у те, що роблять. Це і є запорукою у досягненні мети. Я — оптиміст, намагаюся дивитися на позитивний бік речей. Бачу, що Украіна точно матиме Перемогу. Я трохи хвилююся… Мене бентежить те, що до кінця не розуміємо, наскільки ця війна близько до нас, іспанців. Ми ховаємо голову в пісок.
— Наскільки в Іспанії прості люди обізнані щодо подій в Україні, щодо війни? Чи переймаються цим?
— На самому початку була величезна хвиля солідарності. Зараз війна в Україні не на першому плані. У багатьох людей в Іспанії є відчуття, що війна в Україні не має простого рішення. Зараз очікуємо, що буде відбуватися з виборами в Євросоюзі й США. Абсолютно щиро і точно, що наші серця з Україною. І наші люди, і уряд Педро Санчеса підтримують Україну. Але в нас є відчуття, що рішення не зовсім в наших руках. Більше в руках Байдена, Трампа тощо. Крім того, всі гарячі новини, весь інформаційний простір зараз сконцентрований на подіях, що відбуваються на Близькому Сході. І на виборах у ЄС і США. Тому потрібно в іспанських медіа частіше висвітлювати тему війни в Україні.
— Власне, як часто іспанські медіа пишуть про те, що відбувається в Україні?
— Зараз це переважно військові зведення про те, що відбувається на лінії фронту. Ми помітили, що і читачі, і рекламодавці не хочуть читати про війни. Після повернення до Іспанії буду думати, через які наративи подаватимемо історії про війну в Україні. Наприклад, ми побували у реабілітаційному центрі. Про нього обов’язково розповімо. Через такі історії будемо розповідати про Україну.
Наші реалії такі: якщо медіа виходить в Барселоні і там пишуть не про Барселону, це буде мало кого цікавити й зачіпати… Нам сподобалася ідея зробити інтерв’ю з головною лікаркою у госпіталі в Барселоні, з якою комунікує ваш Центр «Незламні». Розказати про Україну через призму співпраці з лікарнею в Барселоні. Це класна нагода розбудувати емоційний контакт.
— Чим Іспанія зараз найбільше переймається?
— Наприклад, в іспанському уряді чотири міністри-комуністи (праці, молоді, культури і соціальної політики). Весь час спекулюють на соціальній тематиці. Коли ми відвідували ваш центр «Незламні», лікар, що нас супроводжував, сказав, що комуністи завжди говорять про мир — і при цьому вбивають людей. Коли я це від нього почув, у мене аж мурахи по тілу пішли. Бо бачимо, як комуністи в Іспанії починають піднімати голови… І саме оці міністри-комуністи про мир дуже багато говорять.
Для мене ця подорож в Україну — як замкнене коло: від того, що зараз чую в Іспанії, і до того, що зараз бачу в Україні. Тут бачимо, чим може закінчитися така історія… Мого прапрадіда вбили комуністи. Тому я чутливий до цієї теми, але багато іспанців не розуміють, до чого це може призвести. Просто йдуть за сиром у мишоловку.
— Як так сталося, що в наш час ліві радикали такі популярні в Іспанії?
— Соцмережі на це вплинули. Дезінформація.Пропаганда.
— Рука москви?
— Звісно! Найбільші виробники дезінформації — Китай і росія. У нас, наприклад, є велика проблема з незалежністю Каталонії. Сепаратистські партії фінансуються росією. Щойно чують, що десь в країні є проблема, одразу «підгодовують» її.
На Кубі й у Венесуелі можна побачити наступний етап: що буде, якщо керують комуністи. А побувавши в Україні, можна побачити фінал, що може бути. В Україні росіяни показали все, на що вони здатні… А в Європі наразі діють як хитра змія. Пролазять через культурні проєкти, через розмови про мир.
— Скільки іспанців голосують за комуністів?
— Десять відсотків будуть казати «ми проти війни», це і є їхній електорат. Ми проводили журналістське розслідування, пов’язане з війною в Палестині. На пропалестинських демонстраціях робили інтерв’ю з людьми. Не розуміли, за що вийшли на ті демонстрації. Але при цьому активно постили на цю тему в соцмережах, підтримували Палестину, нічого не знаючи про злочини ХАМАС, про те, скільки людей вбито в Ізраїлі. Не знали, що ХАМАС — терористична організація.