«Дві цілі Ізраїлю — повернути заручників і знищити режим ХАМАС — взаємовиключні»
Ізраїльський політолог — про причини і наслідки терористичної атаки на Ізраїль 7 жовтня
/wz.lviv.ua/images/interview/_cover/506458/khanin.jpg)
Нечувана за своєю жорстокістю терористична атака на Ізраїль, яку 7 жовтня минулого року здійснили бойовики палестинського руху ХАМАС, розпочала наймасштабнішу за останні роки війну на Близькому Сході. Що спонукало терористів до такої жорстокості, на що вони розраховували і хто винен у тому, що Ізраїль проспав момент вторгнення — про це говоримо з ізраїльським політологом Володимиром Зеєвим-Ханіним.
— Зважаючи на подальші цілком прогнозовані дії армії Ізраїлю, можна сказати, що атака 7 жовтня була початком кінця самого ХАМАСу. Вони жили-не тужили, а тепер у Газі пекло. Тобто 7 жовтня ХАМАС сам собі зробив постріл навіть не у ногу, а в голову…
— Це цілком логічне питання нормальної людини. Але проблема у тому, що коли маємо справу з такого штибу терористичними режимами, думаємо, що вони як ми. Тобто прагнуть того ж, що і ми: нормального життя, здоров’я, процвітання, бажання ще краще жити. Але в ситуації, коли ми хочемо жити, а вони — померти і потягнути нас за собою, взаємопорозуміння не знайдемо. Коли багатодітна мати радіє, що її син став шахедом і загинув, підірвавши ще кількох людей, нам це важко зрозуміти. У них немає мети залишитись живими, їхня єдина мета — завдати Ізраїлю максимальних збитків. Щоб знищити Ізраїль, готові на будь-що.
Керівництво Ізраїлю було заручником своєї доктрини. Мовляв, ворог декларує одне, але насправді, як усі нормальні люди, вони хочуть жити, процвітати, освоювати гроші, які їм дають. Звідси був зроблений хибний висновок — давати їм ще більше грошей, йти на поступки. І тоді їх буде тягнути за собою логіка подій: адже вони не лише рух ісламського спротиву, вони ще й обрана влада, за них голосувало населення… Влада Ізраїлю вважала, що вони ж не самовбивці. А виявилося, таки самовбивці. Щоправда, мова не про лідерів. Лідери вважають, що населення існує для того, аби бути ресурсом для боротьби з Ізраїлем. І заради цієї «великої мети» жодні жертви не є даремними. Водночас маємо розуміти, що це не лише нав’язування порядку денного народові. На відміну від «Хезболли», ХАМАС є породженням населення Гази. Там вкрай важко відділити причетних від непричетних, військових від цивільних. Це зазвичай одні і ті ж сім’ї. Чоловік ходить по вулиці у цивільному одязі, відтак по ньому не можна стріляти, але він заходить у якийсь будинок, а там — схрон, де є зброя, ліки тощо. Усе це бере і стає бойовиком.
— Що конкретно вони мали на меті, готуючи терористичну атаку 7 жовтня?
— Завдати Ізраїлю фізичних, політичних, військових та іміджевих збитків. І, мабуть, не розраховували на такий успіх, якого їм вдалося досягти 7 жовтня. Тому у них спочатку була ейфорія. Бандити, які відрізали голови, виривали… (Тут у мого співбесідника затремтів голос, і він на мить замовк. — Авт.). Я бачив той фільм. Краще б я його не бачив… Це не про людей. І не для людей. Отже, вони не розраховували на такий результат, тож у них була дика ейфорія.
За бойовиками потім побігли цивільні, які хапали тих людей, яким вдалося вижити, сподівались, що їм потім за них заплатять. Серед тих цивільних були вчителі, лікарі та ін. У ХАМАС була програма-максимум — дійти до Беер-Шеви, це велике місто. Влаштувати там різню, і це була би картинка перемоги… Вони застрягли у прикордонних поселеннях, захопились різнею. За той час підійшла наша армія.
— На що зараз розраховує керівництво ХАМАС — із огляду на розвиток подій?
— Що якоїсь миті Ізраїль змусять зупинитися. Газа лежить у руїнах. З точки зору нормальної людини — це дика поразка, катастрофа. Але якщо на ці руїни вилізе якийсь лідер, який залишиться живим, в їхньому розумінні це буде перемога. І тоді це означатиме, що терористична організація може отримати перемогу над найкращою армією Близького Сходу. На це було розраховано. Але вони прорахувалися, бо розраховували, що після успішної атаки 7 жовтня, на другий день чи через день, підключиться «Хезболла», яка фактично тримає Ліван у заручниках, що буде масове повстання на Західному березі річки Йордан (округ Юдея і Самарія), і що буде бунт ізраїльських арабів. Нічого цього не сталося. Стратегічно вони програли — Іран і його проксі, але в оперативному плані Ізраїль веде зараз найважчу війну у своїй історії, починаючи з війни за незалежність. Навіть більш важку, ніж війна Судного дня. Тобто зовсім іншу війну. Бо втрати у нинішній війні для ізраїльського суспільства не прийнятні (на момент розмови загинув, за офіційними даними, 561 військовий ЦАХАЛу). При цьому нікого з ізраїльтян не заспокоює той факт, що знищено 10 тисяч бойовиків ХАМАС. Можна скільки завгодно казати, що це вражаюче співвідношення, але ізраїльтяни це сприймають інакше: наші хлопці і дівчата — це зовсім інша історія. Особливо в країні, де усі знають усіх. Будь-який ізраїльтянин знає іншого або особисто, або через одне рукостискання. Суспільний запит — повністю знищити цю банду. Немає запиту припинити воєнні дії чи домовлятися.
— Але родичі і друзі заручників мають інші вимоги…
— Так. І мають своє право. Виходять з того, що держава не змогла захистити їхніх близьких. Вважають, що тепер держава має зробити все можливе і неможливе, щоб повернути заручників додому. В який спосіб — їх це не цікавить. Чи домовляйтесь, чи припиняйте війну, чи посилюйте війну — це вже справа влади, як діяти. Логіка родин заручників така: ми за вас голосували, ви нам обіцяли безпеку. Тому те, що сталося, лише ваша провина.
Найбільша проблема у тому, що дві цілі операції Ізраїлю — повернути заручників і знищити режим ХАМАС — взаємовиключні. Вже не раз бачили: коли наші війська успішно наступають, заручників вбивають.
— Але ж повернули кількох заручників ще на початках операції…
— Так, бо їм треба було, щоб ЦАХАЛ зупинився, — аби перегрупуватися, підтягнути боєприпаси, відновити порушені зв’язки.
— Більше на це не підуть?
— Ну, хіба Ізраїль виведе війська з сектору Газа. Але не бачу жодного політика, який запропонує таке. Є доктрина міністра оборони Йоава Ґаланта, який вважає, що є спосіб поєднати ці два завдання: чим сильніше тиснути на ХАМАС, водночас зробити пропозицію, від якої вони не зможуть відмовитись: нехай усі загинуть, але керівники можуть покинути Газу. А далі не каже те, що має на увазі. Може, має на увазі, що потім ми і до них доберемося.
— Керівники ховаються у тунелях Гази?
— Хтось там, хтось уже втік через тунелі на Синай. У Газі дуже розгалужена система тунелів. Уявляєте київське метро? Помножте на чотири. І все це напхано боєприпасами, продовольством, ліками. ХАМАС грабує усі гуманітарні вантажі, а на Ізраїль тиснуть, щоб допустили ще більше гуманітарної допомоги. Мешканці Гази намагаються хапнути хоч щось з того. Мечеті, школи, лікарні вбудовані в одну систему оборони. На півночі сектору залишились хіба вогнища спротиву, там іде зачистка, але в центрі і на півдні триває повномасштабна війна. Населення вони використовують як живий щит і як поповнення. Війна закінчиться, коли розтерзаний труп їхнього командувача буде валятися на вулиці Гази.
— Ваша думка про прем’єр-міністра Ізраїлю Беньяміна Нетаньягу. Яка його провина у тому, що сталося?
— Його провина у тому, що допустив виникнення цього терористичного режиму. Бо він є одним з творців, а головне — реалізаторів доктрини, що з ХАМАС можна співіснувати. П’ять років тому члени тодішнього уряду, зокрема колишній міністр оборони Авіґдор Ліберман, поклали йому на стіл сценарій того, що сталося. Нетаньягу до цього поставився легковажно. Тоді Ліберман звільнився, а зараз рейтинг його партії росте (партія «Наш дім Ізраїль» має підтримку частини вихідців з колишнього радянського союзу. — Авт.). Нетаньягу дотримувався концепції: якщо ХАМАС переходить червоні лінії, ми проводимо обмежену точкову операцію, а далі їх треба стримувати шляхом заохочення — давати їм більше води, електроенергії, навіть розморозити газові родовища біля Гази.
— Мешканцям Гази дозволялося працювати в Ізраїлі. Чи не було це помилкою? Це ж могли бути потенційні терористи, шпигуни…
— І вони заробляли непогані гроші, бо, згідно з законом Ізраїлю, не можна платити менше мінімальної зарплати. А це за повний робочий місяць — 6,5 тисячі шекелів (приблизно 1,7 тисячі євро). Вони мали квоту — 50 тисяч працівників. Це означає, що 50 тисяч сімей годував Ізраїль. Це пів мільйона людей — третина населення Гази. І це за 40-відсоткового безробіття в Газі. Здавалося, чого вам ще треба? Живіть і радійте. Ізраїль практично безкоштовно (бо хто там буде платити) постачає електроенергію, воду, дає роботу. Крім того, туди йшли валізи грошей з Катару!
— Ізраїль намагався умиротворити своїх ворогів, а по суті, підгодовував їх.
— Населення прикордонних поселень в Ізраїлі — переважно люди лівих поглядів, які вірили у мирне співіснування. Багато жителів Гази працювали у них на фермах, в будинках. Жителі поселень добивались для працівників із Гази дозволів на лікування в ізраїльських лікарнях. І ті люди, які були як члени родини, постачали ХАМАС детальну інформацію. Коли вони здійснили терористичний напад, чудово знали все: де є кімната безпеки, де ховалися люди, як їх звідти витягнути, хто керує загонами самооборони, де зберігається зброя.
— Я розумію, що в Ізраїлі буде створена державна комісія, яка з’ясовуватиме, хто безпосередньо винен у тому, що сталося 7 жовтня.
— Є три рівні провини. Була спроба покласти провину на «охоронців біля воріт». Це переважно дівчата, які спостерігають за кордоном, а також прикордонники. Мовляв, недогледіли, «проспали». Але вже доведено, що від них надходила тривожна інформація нагору, що біля кордону відбувається підозріла активність. Але цих дівчат футболили, навіть наїжджали на них, мовляв, не створюйте паніки. Тож звалити відповідальність на них не виходить.
Другий рівень — тактичний збій військового і політичного керівництва, тобто невірна оцінка тієї інформації, яка лежала на столі. У ніч з 6 на 7 жовтня, напередодні атаки, було засідання військово-політичного кабінету, але вирішили почекати, не нагнітати. А коли вже почали надходити дзвінки з фестивалю, що там почалась різанина, що вже напали на кібуци, що хвалений супертехнологічний паркан зламали тракторами, командування армії ще кілька годин з’ясовувало, що до чого. Тим часом туди автомобілями їхали друзі потерпілих, аби врятувати людей. Тобто вже йшла народна війна, а командування армії ще розбиралося в ситуації. Тут треба розрізнити відповідальність і вину. Відповідальність лежить на військовому командуванні, вина — на політичному керівництві.
І третій рівень — це доктрина Нетаньягу, про яку я вже казав. Це вже суто політика.
Ми де-факто у процесі виборчої кампанії. А це означає, що вину будуть перекидати одне на одного… Міністр фінансів Нетаньягу зразка 2002 року в житті би не проголосував за прем’єр-міністра Нетаньягу зразка 2022 року. На жаль, економічний чарівник і політичний геній у минулому так ницо й гнило закінчує свою кар’єру. Спустив в унітаз усю свою спадщину. А йому було чим пишатися. Нетаньягу — один з творців Ізраїлю як стартап-нації. Свого часу використав ситуацію і прийняв у країні велику кількість вихідців з колишнього срср — математично орієнтованих інженерів, які були готові працювати за гроші, за які американський інженер з ліжка не встане. Ізраїльське економічне диво кінця 90-х років минулого — початку цього століття — це великою мірою заслуга Бібі. Але потім відірвався від реальності, припинив слухати інших. Під час наших безконечних виборів міста були обклеєні плакатами, де Нетаньягу тисне руку Трампу, Нарендрі Моді, путіну — з підписом «Інша ліга». Тобто Нетаньягу — це інша ліга, а конкуренти, то якісь пігмеї, мовляв, ніхто. Він втратив береги.
— Нетаньягу тривалий час загравав з путіним. Навіть одягав георгіївську стрічку, коли відвідував москву. Після реакціі росії на події 7 жовтня у керівництва Ізраїлю зникли ілюзії щодо путіна? Ізраїль нарешті припинить зважати на росію? Чи і надалі буде озиратися на кремль?
— Для Бібі було важливо показати, що він розмовляє зі всіма світовими лідерами. Це про «Іншу лігу». Він собі ставить у заслугу, і, мабуть, небезпідставно, що його особисті стосунки з путіним дозволили домовитись щодо Сирії. Що в Сирії відбулося розподілення сфер впливу, і Ізраїль отримав можливість проводити певні операції, щоб у Сирії не виник ще один антиізраїльський іранський фронт. І що ті домовленості максимально зменшили канал транспортування зброї «Хезюллі». Для путіна Нетаньягу значно мірою є ролевою моделлю: сильний лідер, з яким розмовляють усі великі держави, є чисельна діаспора, яка підтримує. А дехто стверджує, що це путін був для Нетаньягу своєрідним прикладом. Що він навіть йому трохи заздрив. Бо той може плювати на пресу, на суд і робити те, що вважає за правильне… Але, думаю, це перебільшення.
Коли попередній уряд Ізраїлю засудив росію за вторгнення в Україну, Нетаньягу, будучи лідером опозиції, критикував його. Казав, що попередній уряд зруйнував вибудовані ним стратегічні відносини з росією, що це завдало шкоди інтересам Ізраїлю. Коли Нетаньягу повернувся до влади, відносини з росією продовжують руйнуватися… Не виключаю, що причина антиізраїльського демаршу путіна, зокрема, і через образу на Нетаньягу. В кремлі розраховували, що зміна влади призведе до того, що Ізраїль допомагатиме росії обходити міжнародні санкції. Адже Ізраїль після 2014 року не приєднався до антиросійських санкцій. 2022-го також не приєднався. Але і не робив нічого, щоб завдяки Ізраїлю росія могла ці санкції обходити.
Щодо нинішньої ситуації на Близькому Сході, то росія вибрала сторону в цьому конфлікті. Бачимо стратегічне зближення росії з Іраном. А далі що? Хіба хтось виграє, якщо голосно оголосити, що росія наш ворог? Або якщо росія оголосить: тепер Ізраїль наш ворог. Ані в москві, ані в Єрусалимі не зацікавлені відкривати ще один фронт. Ізраїль на боці України у цій війні, але при цьому вирішує свої проблеми на Близькому Сході. Україна на боці Ізраїлю, але коли задаєте питання українським політикам, як Україна наступного разу голосуватиме в ООН за проєкт резолюції, яка засуджує Ізраїль, відповідь: «Будемо голосувати так, як скажуть у Брюсселі».