«От закінчиться війна — і поїдемо всі разом на море!»
Психологиня розповіла, як правильно розмовляти з дітьми про війну, як заспокоїти їх, вселити надію та підтримати
/wz.lviv.ua/images/interview/_cover/499010/psykholoh.jpg)
Війна залишає відбиток на психіці не лише дорослих, а й дітей. І тих, хто залишається в Україні, і тих, хто у пошуках безпечного прихистку виїхав за кордон. Наталія Волинська працює дитячим корекційним та поведінковим психологом. Також консультує дорослих в когнітивно-поведінковій терапії, зокрема щодо стосунків у сім’ї. Крім того, Наталія — членкиня Української спілки психотерапевтів й волонтерка фонду FRIDA, що надає медичну та психологічну допомогу людям у деокупованих містах.
Як правильно розмовляти з дітьми про війну, як заспокоїти їх, вселити надію і підтримати, фахівчиня розповіла в ефірі проєкту «ЛікарТУТ». Цей проєкт — для тих, хто внаслідок агресії російської федерації втратив доступ до медичних консультацій та лікарської допомоги. Реалізовує його БФ «Пацієнти України» за сприяння Проєкту USAID «Підтримка реформи охорони здоров’я».
— Що говорити дитині, яка проситься додому, але в Україні її дім розбомбили або той населений пункт, де жила родина, окупували російські війська, й дорослі розуміють, що тепер їхній новий дім буде в іншому місці (можливо, навіть в іншій країні)?
— Раджу не витрачати ресурсів на пояснення, а зосереджуватися на побудові нового. Пояснювати дітям, наче перед вами дорослі, що «так треба», немає сенсу взагалі. Необхідно допомогти дитині відновити на новому місці ту значущість, успішність, які були у неї в Україні: знайти друзів, записатися на якийсь гурток. Щоб дитина відчула, що тут вона також потрібна. Діти, як правило, живуть «тут і зараз». Вони так і кажуть: «Там у мене було ВСЕ, а тут — немає НІЧОГО». Деякі з них думають, що ровесники-іноземці спілкуються з ними лише із жалю. Але ні, слід переконати дитину, що товаришувати із нею хочуть тому, що вона цікава, весела й наділена багатьма іншими хорошими якостями.
— Як діяти, якщо дитина відчуває вину, що вона в безпеці в той час, як її близькі (бабусі, дідусі, тьоті, «невиїзний» тато), які залишилися в Україні, — ні?
— Такі думки частіше навідують дорослих. Але ні вас, ні ваших дітей не повинно мучити відчуття провини. Ми всі маємо право вибору, і хтось зробив вибір залишитися, а хтось — поїхати.
У розмові з дитиною варто зосередитися на власних почуттях: «Ми тут, бо я люблю тебе і таким чином оберігаю. Ми обов’язково повернемося, коли все буде добре». Слова слід підбирати з урахуванням віку дитини. Малій краще розповісти казку, а старшу — запевнити, що її рідні сильні й впораються.
— Що робити, якщо дитина в новій країні проживання не може знайти друзів?
— Ви можете допомогти їй, виявивши ініціативу. Якщо у вас дитина до шести років, коли будете гуляти з нею на дитячому майданчику, підійдіть до її однолітка, запитайте, як його чи її звати. Хай ваш син або дочка побачать, що знайомитися цікаво, весело і безпечно. Далі спробуйте залучити до бесіди свою «кровинку», представте її.
Якщо дитина — підліток, можна створити певні ситуації, коли їй буде простіше розпочати з кимось розмову. Можна спершу самій потоваришувати з мамою підлітка й згодом долучити дітей до комунікації. Ще один хороший варіант — записати дитину на гурток, де вона зможе взаємодіяти з дітьми її віку.
— Дитина переживає, бо не знає мови та не розуміє до кінця, що говорять їй однолітки або пояснюють вчителі у школі.
— Я б фокусувала увагу на тому, що це, навпаки, класно, бо дитина має змогу вчити мову у мовному середовищі й не треба платити за уроки репетитору (всміхається), що труднощі — це нормально, і з часом вона почне говорити та розуміти мову краще. Потрібно дати час собі й дитині на адаптацію.
— Багато дітей народилося за рік до війни, багато — під час війни. У нас підростатиме покоління, для якого війна, на жаль, буде нормою життя. Як пояснити такій дитинці, що те, що зараз відбувається, — не Ок? Як пояснити неевакуйованій дитині, що таке мир?
— Не потрібно нав’язувати їй те, до чого вона ще не готова. Якщо вона ставить запитання — тоді й треба відповідати. Нав’язливий стан дорослих («ми — у війні, й все у нас погано») передається дітям. Я завжди закликаю батьків контролювати, що вони говорять, бо діти все чують. «Війна — це просто такий період, який обов’язково завершиться і нас чекає те-то й те-то», — ось це треба пояснювати. Якщо дитина вже у більш свідомому віці, їй, так як і дорослим, слід замислюватися над тим, яка її мета, що вона робитиме після війни та що вона робить зараз, чим може бути корисною.
— Але як пояснити дитині, чому українців убивають? Часто — в їхніх власних домівках?
— У розмові на цю тему, знову ж таки, треба брати до уваги вік дитини. Потрібно відійти від того, що ми у чомусь винні (такі наративи час від часу трапляються) і зосередитися на позитивному. Сказати, що так буває, що в історії країн відбуваються війни. Можливо, це необхідно, щоб країна «перезавантажилася», щоб перед нею відкрилися нові перспективи. Зізнаюся: іноді я й сама не знаю, що відповідати, адже почуття несправедливості охоплює не тільки дітей, а й дорослих. Питання «за що?» є дуже болісним. Однак важливо не налаштовуватися на агресію, емоційно бути вищими від цього, мати певність, що ми вистоїмо та обов’язково переможемо, і це зробить нас сильнішими й кращими. Важливо при цьому налаштуватися на те, що деякі речі треба просто пережити, перетерпіти. Зробити якісь висновки для себе. Війна нас усіх дуже змінить.
— 100%. Ми взагалі не ті люди, які були до 24 лютого 2022 року. Але що робити, якщо дитина важко переживає трагедію війни? Адже діти бачать кадри війни по телевізору, чують, що обговорюють дорослі, зокрема чують про смерті.
— Батьки повинні співпереживати дитині, розділяти її переживання та підтримувати. Частіше говоріть їй: «Я тебе розумію. Розумію, що ти хвилюєшся, й це — нормально. Як і ми, дорослі, ти також маєш право на такі почуття. Не треба їх знецінювати, а тим паче ігнорувати, пригнічувати в собі». Дозвольте дитині проговорити, що вона відчуває. Поясніть, що у вас виникають схожі почуття. Запевніть, що війна закінчиться, що той стан, в якому вона зараз перебуває, не буде постійним. Це просто період, який обов’язкове завершиться, а після цього буде «щось, чого ти дуже хотів та що буде тебе радувати». Пофантазуйте разом, яке гарне майбутнє на вас чекає: «От закінчиться війна — і поїдемо всі разом на море».
— Якщо дитина — підліток, потрібно їй розповідати про війну чи вона про все може дізнатися самостійно зі соцмереж?
— Обов'язково треба розповідати, бо ви не знаєте, що саме вона прочитала, почула чи переглянула. Діти не так сприймають інформацію, як ми її доносимо, а «перекручують» відповідно до свого сприйняття. Батьки знають, що я маю на увазі: ми говоримо дитині одне, а вона чує зовсім інше.
Якщо дитина не запитує, не треба говорити. Якщо ж ставить питання, слід відповідати. Якщо бачите, що підліток — тривожний, замкнутий й не говорить про війну, почніть самі його розпитувати. Якщо дитина відмовляється говорити на цю тему, не тисніть на неї, бо тоді вона ще більше закриється. Часто вона й сама не розуміє, що відбувається, погано почувається, але у горлі наче щось застрягло — слова не може сказати. Дайте їй зрозуміти, що у вас — схожі відчуття: «Я хвилююся, переживаю. В мене є от такі й такі страхи. Це — нормально. А в тебе? Є? Поговорімо про це».
— Що робити, якщо дитина відмовляється виходити надвір, бо боїться ракет?
— Я вже це багато разів сьогодні повторювала: все залежить від віку. Одна з моїх клієнток — 9-річна дівчинка. Я сподівалася, що ми зможемо разом намалювати якогось супергероя. Не вийшло, бо дитина виявилася емоційно зрілою. Тому ми почали ліпити супергероя… з неї. Згадували її історії успіху, коли щось не виходило, а потім усе вдалося. Чому? Тоді ми починали говорити про її сильні сторони, й вона настільки повірила в себе, що почала знову виходити на вулицю. Терапія зайняла трохи часу. Дитина спершу погоджувалася піти лише до найближчого магазину. Допомогло, що я виявилася для неї авторитетною людиною. Коли я казала їй: «Дивися, як у тебе все чудово виходить», вона вірила, що так і є.
— А якщо дитина — маленька, вже щось там лепетала, але злякалася й тепер відмовляється розмовляти?
— Це свідчить, що дитина замкнулася в собі і їй потрібна глибока терапія. Без допомоги спеціалістів батьки не впораються. Маючи нав’язливе бажання її розговорити, можуть ще більше закрити.
— Як діяти, якщо дитина почала заїдати стрес?
— Обов'язково треба звернутися до психолога. Якщо ви запитаєте, як швидко, відповім: «Це треба було зробити ще вчора». Чого точно не потрібно робити — садити дитину на дієту та фокусувати на цьому увагу: «Припини це робити!» Чим більше ми на цьому акцентуємо, тим більше посилюємо її тривожність. Дитина заїдає, бо хоче забути, а ми їй не даємо. Психолог розповість, як правильно обмежити дитину (у споживанні їжі. — Авт.), як правильно з нею говорити й загалом, що із цим робити.