«Для мене війна не закінчилася, бо Україна палає у вогні…»
Попри те, що втратив у бою праву руку, Чех і далі проситься у стрій
У цього хлопця позивний Чех. Просив, щоб не називати його прізвища, тільки ім’я — Андрій. Він — солдат, воїн, захисник… Народився на Луганщині, де й закінчив школу, вступив у Сумський педагогічний університет імені Макаренка, після закінчення якого став вчителем історії. Педагогічній ниві віддав 5 років. У свої 27 не раз заглядав смерті у вічі. В армію пішов сам. Не міг спокійно дивитися, як російська армія нищить його землю. Спочатку, як каже, «мав скромний військовий досвід», а коли зрозумів, що повномасштабна війна з рф неминуча, пішов у військкомат. Це був 2021 рік. Став одним з військових мотопіхотної бригади.
— Що таке «скромний військовий досвід»?
— Це участь у війні на Донбасі, у складі добровольчих формувань. Для мене війна почалася 2014-го з окупації мого міста. На той час мені було лише 18 років. Я розумів, що росіяни на цьому не заспокояться, підуть далі. Під час навчання на історичному факультеті мені на багато речей відкрилися очі. Я набагато більше зрозумів. Ми з друзями вирішили, що нам треба професійно вчитися, щоб стати військовими. Не чекали, коли нас призвуть, вирішили самі під керівництвом професійних військових опановувати військові спеціальності.
— Довелося звільнитися з вчительської посади?
— Ні. Існує механізм звільнення від посадових обов’язків із збереженням місця праці.
— То де вас застала війна?
— Повномасштабне вторгнення нас застало у районі зосередження. 20 лютого нас зібрав командир батальйону і сказав, що треба зібрати речі з розрахунком на 10 днів. Це мали бути маскхалати, дощовики, броніки, каски, «утепляшки»… Усе мало вміститися в один баул. Це наплічник на 100−120 літрів. 22 лютого нас евакуювали у місце розташування частини — у певний район Сумської області.
— Ви не раз заглядали смерті у вічі. Що для вас було найстрашніше?
— Найстрашніше — втратити все. Ми з хлопцями шукали у собі сили продовжувати далі. Я це визначив для себе на другий день після початку повномасштабного вторгнення. Точніше, на наступний тиждень. Бо на на другий день був маленький шок. На початку війни нас мали перекинути у район зайняття позицій, аби робили засаду на кацапів. План не спрацював, нас кілька разів перекидали. У бій ми вступили у Конотопі, де зазнали перших втрат. Уявіть: суєта, нічого не зрозуміло, отримуємо «рвані» новини — «кацапи в Гостомелі», «росіяни висадили десант там-то…». Бачимо — йде колона, два кілометри їхньої техніки. А у нас із техніки на цей момент дві тачанки з кулеметами, кілька гранатометів. Проти тієї моторизованої колони… Але ми все одно повинні були прийняти бій. Влаштували засаду, накидали їм, як партизани, і втекли. Видихнули — нам це вдалося зробити без втрат. А вже наступного разу без втрат не вийшло. Так, ми їм накидали, але й у відповідь отримали неслабо… Але, попри все, завдяки нашій роті кацапам не вдалося взяти Конотоп! Боялися заходити далі, тому почали обходити місто. А у Конотопі були склади зі зброєю — ті, які інша бригада не встигла евакуювати. Багато машин та іншої техніки. Росіяни про це не знали, бо це нова бригада, а у них — старі карти… Це я вам розповів про шок. А тепер розкажу про страх, який мене «скрутив» на наступний тиждень від повномасштабного вторгнення. У мене було, умовно кажучи, три доми. Два з них я втратив, а за третій боротимуся до останнього подиху.
— Що це означає?
— У перші дні війни мої Суми були під загрозою окупації. Я не міг туди повернутися. Це — мій другий дім. Перший дім був на Луганщині, яка давно під окупацією. А за третій свій дім — за Україну — ми боролися тоді, боремося зараз і будемо боротися стільки, скільки буде потрібно. Ми тоді воювали, щоб не втратити той третій дім. Бо як не буде отого третього дому, хто ми тоді? Куди будемо повертатися?
— Вас забезпечували обмундируванням чи купували за власний кошт?
— Я контрактник. Ще до повномасштабного вторгнення були норми речового забезпечення, тож нас забезпечували згідно з цими нормами. Не можу говорити про якість цих речей, але усе мені видали — повний комплект.
— Ви воювали постійно на «нулі»?
— Коли ми прийняли у Сумській області бій — це був «нуль». Потім, коли нас перекинули на Чернігівщину, ми погнали звідти кацапів, це теж був «нуль». Далі були під Бахмутом. Постійно «нуль», з перервами полікуватися.
— Що означає «з перервами»?
— Коли ви мене побачили у реабілітаційному центрі у Великому Любені — це було друге поранення. А перший раз мене поранили торік у травні, під Попасною. Нас там кацапи «змалювали» і «розібрали» нас у полі мінометами. У нас були поранені хлопці, командир прийняв рішення їх евакуювати. Під час евакуації пораненого міна пройшла повз, і мене так нормально контузило. Ми шестеро несли одного пораненого на ношах. Коли впала міна, п’ятеро лягли, я один залишився стояти. Не розумів, що відбувається, навколо усе чорне, а переді мною «іскри» пролітають. А потім мені здалося, що я потрапив у вакуум. Нічого не чув і не розумів, що відбувається.
— Хлопці тоді загинули?
— Ні. У когось були поранені осколками ноги, у когось обидві ноги пробиті наскрізь, але вони у шоковому стані встали, і ми винесли того пораненого.
— Довго лікувалися після контузії?
— Півтора тижні.
— Не було тоді бажання поставити крапку на військовій службі?
— Та ви що?! Це ж не поранення, лише контузія. Мені тимчасово було погано. Але ж я цілий і здоровий — з руками і ногами! Як можна ставити крапку, коли Україна стогне від болю?
— Як довго воювали потім?
— Небагато. Після Попасної нас вивели на полігон — для підсилення. Для порівняння: усі ми зараз бачимо, як страждає Бахмут від російської агресії, от так тоді було у Попасній. У Бахмуті є можливість викликати артилерію, підтримку якусь, а у Попасній у нас арти майже не було… По нас тоді стріляло все. Ми потім жартували, що по нас не стріляв хіба що підводний човен. Бо до моря далеко… От лежу в окопі, бачу, розвертається кацапський літачок, кидає бомбочку. Не знаю, яка сила нас тоді охороняла, бо та бомбочка падала поруч, а не в окоп. І знову той літачок летів дозаправлятися і прилітав до нас знову. Але ми вже були в іншому окопі. Або танк приїжджав по нас постріляти…
— Після того полігону вас перекинули куди?
— Спочатку на Сіверськ, а наступного дня — під Бахмут. Але тоді Бахмут ще таким, як зараз, не був. Ми там тримали оборону. В один із днів нас штурмували «ваґнера» й вклинилися між нашою і сусідньою ротою. Коли ми їх вибивали артилерією, — я саме тоді нею керував, — «вагнера» мене «змалювали» і відпрацювали по мені з міномета. Міна пройшла поруч, мене поранило в руку.
— Знепритомніли?
— Ні. Випала рація з рук, правої руки не відчував зовсім. Хотів порухати рукою, а вона просто висить — як рукав куртки. А на землю капає кров. Попросив хлопця, який був поруч, щоб наклав турнікет. Коли він мені його затягнув, був другий приліт — йому влучило в бік. Але у його броніку була американська керамічна пластинка, яку не пробило. А далі я побіг в укриття, звідки доповів командуванню, що поранений, потрібна евакуація. Звісно, поки був мінометний обстріл, про евакуацію не йшлося. Це тривало близько двох годин. А потім нам сказали, що евакуації не буде, бо ж невідомо, де «вагнера»… Я розумів, що просто сидіти не можна. Окрім мене, ще були поранені й контужені хлопці. Рука почала чорніти… Я знав дорогу, якою можна було пройти. Звісно, це був ризик. Сказав хлопцям, що піду першим, бо і так «трьохсотий». З мене толку нема — не стріляю, бо однією рукою «калаху» не втримаю. Мені дуже фортануло. Йшли тихенько, просто прошмигнули, бо буквально за 20 метрів, з іншого боку дороги, були «вагнера».
— Ви вибралися, але руку не вдалося зберегти?
— Поки вибралися, минуло три години. Ми йшли майже 6 кілометрів, лише потім мене поклали в реанімобіль і повезли у Дружківку. В операційній мені сказали, що це вже не рука — некрозна тканина. Уже нема що рятувати. Поки мене заговорювали, ввели анестезію. Прокинувся — без руки. Запитую у дівчини-анестезіолога: «Де моя рука?». Каже: «Та от, під тобою». Я лежав на каталці, а поруч зі мною в пакеті моя рука. Я потім ще з тією рукою їхав з іншими прооперованими у спецтранспорті до Дніпра. Бо ані в Дружківці, ані поруч нема крематорію, де б спалювали відрізані кінцівки. У Дніпрі руку забрали.
— Процес реабілітації тривалий…
— Так. Я вже 10 місяців лікуюся і відновлююся. Після повноцінного лікування у триденний термін маю прибути у військову частину. Що робитиму далі, вирішить командир. Нехай шукає мені місце, де буду корисним.
— Тобто війна для вас не закінчилася?
— Я вам розповідав про три мої доми. Один з них ми втримали, другий, моє рідне місто, — досі в окупації. І Україна палає у вогні… То як для мене війна може закінчитися?