«Завжди я всіх агітував і агітую, щоб цінували своє»
У Національному музеї імені Андрея Шептицького відкрили виставку полотен «100 імен» — картини з власної колекції Степана Давимуки
/wz.lviv.ua/images/interview/_cover/487712/davymuka.jpg)
Про те, що кандидат технічних наук, доктор економічних наук, професор, громадський діяч, автор понад 200 наукових публікацій, народний депутат України IV-VI скликань Верховної Ради України Степан Давимука може бути так залюблений у мистецтво, я навіть не здогадувалася. А ті полотна з особистої колекції, які Степан Антонович представив на огляд поціновувачам прекрасного у Національному музеї імені Андрея Шептицького, викликали у мене не лише захоплення, а й здивування. Бо такий витончений смак має далеко не кожен «технар»… У виставку «100 імен» Степан Давимука «вмістив» 210 картин (і це ще не вся колекція).
/wz.lviv.ua/images/interview/2023/04/%D0%BA%D0%B0%D1%80%D1%82%D0%B8%D0%BD%D0%B01.jpg)
— Пане Степане, чому вирішили показати людям усі ці картини?
— Цілісну колекцію виставляю вперше. Але частинами вона була у складі інших виставок, до прикладу, на виставці Сельського, Шатківського, а також закарпатських митців. Якщо хтось на мене виходив і просив дати роботи конкретного художника, я завжди ділився. Ця виставка мала відбутися ще торік, до мого ювілею. Але спочатку ковід, потім війна перекреслили ці плани. Генеральний директор Національного музею Ігор Кожан наполіг, аби більше не відкладати. Саме Кожан став куратором цієї виставки, він особисто вибирав за альбомом картини, які вибудував у логічну конструкцію у Музеї.
/wz.lviv.ua/images/interview/2023/04/%D0%BA%D0%B0%D1%80%D1%82%D0%B8%D0%BD%D0%B02.jpg)
— Ваша колекція — неймовірна. А з чого усе почалося?
— Колекціонуванням займався з дитинства. Мені було сім років, коли я почав збирати сірникові коробки. Мало не пів села мені дарували порожні. У мене були такі величезні пачки з тими сірниковими коробками, що вже й не було куди складати. У той час найбільшою фабрикою з виробництва сірників і коробок була білоруська. Мабуть, тоді там працювали дизайнери і фахівці з великої літери — обирали цікаві картинки, якими прикрашали ці коробки. Але одного разу моя колекція полетіла у піч… Згодом я перейшов на марки.
/wz.lviv.ua/images/interview/2023/04/%D0%BA%D0%B0%D1%80%D1%82%D0%B8%D0%BD%D0%B03.jpg)
— І стали затятим філателістом?
— Це було колись (сміється. — Г. Я.). Тепер цим не займаюся, хоча мене доля звела з доцентом Бойчуком із Львівської політехніки — дивовижним філателістом. Це був вуйко мого товариша, і нас, студентів, нерідко запрошував у гості до себе додому. Якось показав марку: «От, хлопці, я їду за кордон. Беру одну малесеньку — ось цю марочку. І я можу за неї там пів року жити». Коли я у 17 років, а це був 1964-ий, став студентом Львівського політехнічного інституту, познайомився на відкритті пам’ятника Іванові Франку з Василем Глинчаком. Він тоді на телебаченні створював перші передачі про мистецтво, робив інтерв’ю з художниками, двері для нього у кожну майстерню були відчинені — кожен митець хотів побувати на екрані. От ми з Глинчаком бродили по всіх майстернях. Я мав честь бути знайомим з Леопольдом Левицьким, який ставився до мене дуже прихильно, і цілі лекції мені читав про митців, про міжвоєнне життя у Польщі.
/wz.lviv.ua/images/interview/2023/04/%D0%BA%D0%B0%D1%80%D1%82%D0%B8%D0%BD%D0%B04.jpg)
— Так виглядає, що саме Левицький залюбив вас у мистецтво?
— Так, перші аркуші його графіки у мене були від нього. У Левицького я познайомився з Володимиром Патиком, потім — з Любомиром Медведем. Ми створили групу, яка збиралася у мене, — Медвідь, Роман Горак, Мінько, математик Мельничук, і вели майже до ранку дискусії, і саме тоді визначалися інтереси. Хімік Горак почав писати про Франка, його есе «Тричі мені являлася любов» читала молодь. Ще з нами був Ярко Гнатів — доцент Львівської політехніки, вони разом з Гораком написали знамениту 10-томну працю про Франка, за яку отримали Шевченківську премію. Це чудові майстри європейського рівня. До їхньої плеяди долучилися Михайло Демцю, Петро Сипняк, Борис Буряк, Віктор Москалюк — прекрасні художники. Якби вони у Європі були включені в артринок, то їхні роботи би цінувалися високо. На жаль, Україна не включена у світовий артринок, який визначає цінне й запускає економічні механізми оцінки творів мистецтва… Ці майстри, які і так високо оцінені на українському ринку, у кожного з яких є окрема філософія, дуже активні у громадському плані. Це європейського значення художники. Згодом, коли я став депутатом Верховної Ради, познайомився з київською плеядою художників, а потім — харківською… Я захоплений українським мистецтвом, його масштабами, активністю.
/wz.lviv.ua/images/interview/2023/04/%D0%BA%D0%B0%D1%80%D1%82%D0%B8%D0%BD%D0%B05.jpg)
— На представленій виставці є роботи, датовані 1910, 1920 роками. Це унікальні роботи, які свого часу було складно придбати…
— Коли ти, як колекціонер, входиш у цей світ мистецтва, починаєш збирати по краплі твори, то іноді доходиш до того рівня, коли, як кажуть, «на ловця і звір біжить». Є випадкові ситуації, коли хтось знав, що я збираю, то мені приносили й дарували, але більшість робіт було придбано. Я завжди всіх агітував і агітую, щоб цінували своє. На початку 90-х, коли з’явилися багаті люди, вони кинулися у Європу, почали там купувати картини. А там цього так багато! На недільних базарах можна було купити унікальні речі ХVІІІ століття чи навіть старші. А потім до них дійшло, що такого у Європі багато, і вони цим нікого не здивують, бо здивувати можна тільки своїм. Пригадую, як з «Осіннього салону» зателефонували до Михайла Демцю, просили, щоб він дав свою картину для участі у Салоні, бо «іншого ми маємо дуже багато».
/wz.lviv.ua/images/interview/2023/04/%D0%BA%D0%B0%D1%80%D1%82%D0%B8%D0%BD%D0%B06.jpg)
— Чи був такий випадок, коли ви хотіли купити картину, але заради цього довелося від чогось відмовитися?
— Питання ціни завжди було на першому місці. У мене немає Васильківського, немає Левченка, Михайла Ткаченка, бо їхні картини — це сотні тисяч доларів. Це для мене недосяжно. Але я зосередився на львівській і закарпатській школах, ці твори не є у художньому вимірі гіршими чи слабшими. Але вони доступніші у ціні. Ці роботи у Львові можна «виловити», за місцем їхнього існування.
— Яка з виставлених робіт є для вас найдорожчою — не у фінансовому, а у побутовому плані?
— Мені дуже подобаються портрети жінок. Можу навіть зробити окрему виставку… Це страшенно дратує мою дружину. Вона сказала так: «Портрети жінок можеш вивішувати тільки у своєму кабінеті» (сміється. — Г. Я.). От на виставці є портрет молодої жінки Віктора Зарецького — він і висить у моєму кабінеті. Або портрет «Подруги» Владислава Гофмана (на фото). Він умів передати образи молодих дівчат у глибокій задумі, це просто вражає. У Польщі картини цього автора дуже високо ціняться. До прикладу, на Закарпатті оголених малювали рідко. Там є такий художник Борецький. Хоча він і не був красивим чоловіком, але, мабуть, жінки йому довіряли. Він малював дивовижні «ню». А у нас — Черкасов, який був дивовижним портретистом. От йому жінки також дуже довіряли, дозволяли малювати себе оголеними. Він після себе залишив сотні «ню» — це були і студентки, і викладачки. Пригадую, у мене була картина Черкасова, яку я подарував Поживанову. Він робив виставку у Львівському палаці мистецтв. Виклав серію «ню». Одна бабуся підійшла до Михайла Поживанова і каже: «Пане Поживанов, як ви виставили мене? Без мого дозволу?». А Поживанов каже: «Ви? Але ж хто тепер вас впізнає?». Бідний Черкасов тоді мені сказав: «Степане Антоновичу, такий скандал, такий скандал…».
— Виставка вашої колекції триватиме до середини травня. Потім маєте намір її ще кудись відправити чи поїде до вашого дому?
— Я завжди агітував генеральних директорів музеїв і колекціонерів, щоб робили виставку приватних колекцій, щоб ці колекції ставали публічними, доступними людям. От і мені одного разу сказали: «Ну, а ви, Степане Антоновичу, коли зробите виставку своєї колекції?». Тож я її і зробив. Це важливо, щоб колекції виходили на люди, щоб молодь долучалася до свого, українського. Важливо, щоб колекціонерство набувало сили, щоб унаслідок цього поповнювалися колекції музеїв. Уявіть: ще у 60-ті роки у Київському національному музеї не було Пимоненка. Полотна, які там з’явилися, — подарунки колекціонерів. За радянських часів колекціонерство було підпільним, і серед колекціонерів були в основному професори-хірурги. І артисти — такі, як Дмитро Гнатюк. Він повернув в Україну десятки українських шедеврів — Васильківського, Левченка. Я був у його квартирі кілька разів. Бачив картини, щоправда, та колекція вже була трохи обскубана. Гнатюк картини продавав музеям, але не за тією ціною, яку заплатив, а в рази меншою. До прикладу, картину за 5 тисяч рублів, а це вартість «Жигулів» на той час, віддавав музеєві за 300. У Гнатюка була дивовижна збірка класиків українського мистецтва початку ХХ століття… Колекціонування дуже важливе для українського мистецтва. Оскільки зараз з’явилися багаті люди, мають можливість зібрати колекцію унікальних полотен українських живописців. І треба показати ці шедеври людям. Бо у цих картинах відображена наша історія.
/wz.lviv.ua/images/interview/2023/04/%D0%BA%D0%B0%D1%80%D1%82%D0%B8%D0%BD%D0%B07.jpg)