«Ще два роки тому малював пророчі картини»
Інтерв’ю з молодим художником із Полтави Юрієм Шаповалом
/wz.lviv.ua/images/interview/_cover/470562/shapoval.jpg)
Роботи молодого художника з Полтави Юрія Шаповала — свідчення згорьованого сьогодення. «Діти на міні», «Дівчинка з птахою»… Понад 10 робіт художник продав за невисоку ціну — аби допомогти ЗСУ. А коли намалював дівчинку, яка тягне на шнурочку «байрактар», Юрію Шаповалу зателефонували зі Стамбула — з головного офісу компанії, де виробляють ці безпілотники. Запитали, чи міг би художник продати їм цю картину. Але автор вже її продав, і гроші переказав на допомогу армії. Попросили намалювати для їхнього офісу таку ж, але більших розмірів… 17 серпня художникові Юрію Шаповалу виповниться 38 років.
— Що для вас головне у вашій творчій роботі?
— Бути чесним, насамперед, перед собою. І, звісно, перед людьми. Відображати те, що нас оточує, правдиво. Але не робити це нещиро і неправдоподібно, щоб комусь сподобатися і догодити.
— Ваші роботи — як відображення сьогодення. Я не побачила у попередніх полотнах чогось абстрактного, химерного, казкового…
— Абстракція — зовсім інший жанр. Я пробував у цьому напрямі працювати, але це не моє. Та й абстракцією ніколи не скажеш стільки, скільки можеш сказати в концептуальному живописі чи у жанрових картинах.
/wz.lviv.ua/images/interview/2022/08/dity.jpg)
— На одній з ваших картин українка у національному строї на тарелі виносить не хліб-сіль, а восьминога…
— Ідеї, як правило, приходять від Всевишнього. А я їх лише відображаю. Моя українка зустрічає непроханого гостя, тому винесла не хліб-сіль, а восьминога. Якщо уважно придивитися до картини, то за дівчиною — сухі соняшники, а поміж соняхами дивні створіння, у яких світяться очі. Не хочемо ми бачити на своїй землі непроханих гостей!
— Як довго працюєте над однією роботою?
— Насправді, пишу картини доволі швидко, бо маю великий досвід роботи на пленерах. От там, на свіжому повітрі, можна написати картину навіть за дві години. І треба встигнути, бо ж потім змінюється освітленість. Цей досвід навчив мене працювати швидко. Зате можу довше думати над сюжетом, перш ніж переносити його на папір чи полотно. Якщо йдеться про велике полотно, то за день можна його зробити.
— Від моменту повномасштабного вторгнення росії в Україну сюжети ваших картин змінилися. Багато з цих робіт продані, а кошти пішли на допомогу ЗСУ…
— Коли ми своїм друзям, які захищають нашу землю, збирали на перший автомобіль, потім на ще один, а далі — на шоломи, я віддав багато робіт на продаж. За час війни віддав понад десять картин. Якщо чесно, то й не рахував, тому не знаю точної цифри. За картини багато не просив, оцінював свої роботи втричі дешевше за ринкові ціни. Моїм завданням було долучитися до збору коштів. Не можу сказати, скільки саме грошей віддав на армію, бо ж не лише за кошти з моїх картин купували необхідне на фронт. Люди також здавали гроші. От недавно на приціл для снайпера збирали.
/wz.lviv.ua/images/interview/2022/08/divch.jpg)
— А загалом у яку суму оцінюєте свої роботи?
— Маленькі з акварелі — від 100 доларів, а великі живописні роботи тягнуть і до 2 тисяч доларів.
— Де вас застала війна? І чи вірили, що вона все-таки буде?
— Якщо проаналізувати мої роботи, які написав ще за два роки до повномасштабного вторгнення, можна побачити, наскільки вони пророчі. До прикладу, моя картина «Врятовані картоплею», де люди копають бульбу, а над ними пролітає ракета… Відчував, що росія нападе, тільки не думав, що саме 24 лютого. Якраз напередодні цієї дати ми з сім’єю поїхали у Закарпаття — кататися на лижах. У нашої доньки 23 лютого день народження. Ще восени ми забронювали житло на цей час. Я тоді так не хотів їхати! Ніби відчував, що щось трапиться. Коли вранці почули, що путін напав, був такий ступор! Шок! Моя сестра тоді була у Києві. Виїжджала до Польщі. Я хотів своїх з нею відправити, а самому повертатися у Полтаву і ставати на захист Батьківщини. Але зателефонував мій товариш з Івано-Франківщини і запросив до себе. Сказав, що у них створюють добровольчі формування, то можемо з ним долучитися. Згодом ми з родиною повернулися все ж таки додому, бо на Франківщину тоді «прилітало» через день.
/wz.lviv.ua/images/interview/2022/08/IMG-0924.jpg)
— Мене вразила ваша робота «Діти на міні». Чому такий сюжет?
— Та бо діти зараз всі на міні і є! Ті, хто залишився в Україні, — всі у небезпеці, поки йде війна. Але у цієї картини є і «позитивний» момент. Діти дивляться, як тоне корабель. Той, хто розкидав ці міни, думав, що він буде правити світом, бо він — сильніший. Але сам пішов на дно. На моїй картині діти, які стоять на міні, дивляться, як те зло підірвалося і йде на дно моря.
— Це правда, що ви за освітою бухгалтер?
— У мене дві освіти — медична і бухгалтерська. Так трапилося, що після медучилища я працював у банку, тож треба було мати ще й відповідну освіту для роботи у банку. Але це було не моє.
— А художню освіту маєте?
— Ні. Це моє покликання. Цим талантом мене наділив Всевишній.
— З чого усе почалося? Коли зрозуміли, що живопис — сенс вашого життя?
— Працював у силових структурах. А малював так — для себе. Це було моє хобі. Якось читав Біблію. Зрозумів: якщо Господь дає людині якийсь дар, то Він знає, яким саме даром нагородити цю людину. Мені залишилося лише докласти зусиль, щоб цей дар став сенсом мого життя. Почав сам вчитися, потім їздив на пленери, артрезиденції, брав участь у виставках… З 2015 року цим лише малюю.
/wz.lviv.ua/images/interview/2022/08/bulba.jpg)
— Чи є у вашому доробку робота, яку б ви ніколи і за жодні гроші не продали?
— Як у тій приказці: «Ніколи не кажи ніколи». Так і я боюся сказати, що ніколи не продам, до прикладу, портрета своєї дружини. Є роботи у моїй колекції, які вважаю сильними і які мені дорогі, бо пов’язані зі складними періодами у моєму житті. Писав портрет Ісуса Христа. У мене хотіли його купити, але я не продав. Але якби треба було комусь допомогти фінансово, тоді, можливо, і продам.
— Знаю, маєте серію робіт, присвячену Кобзареві. Але ви подали Шевченка по-іншому, осучаснили.
— Так, я написав кілька портретів ще 2014-го. Бо того Шевченка, що зображений старим дідом у кожусі, якого нам нав’язали комуністи, не сприймаю. Насправді, Тарас Григорович таким не був. От я намалював Шевченка на Майдані. Планував на Шевченківські дні подавати свої роботи на Всеукраїнську виставку. Виставив картину на своїй сторінці у Фейсбук. Вранці глянув, а там — море переглядів. Написав мені нині покійний Сергій Проскурня, чи не хотів би я дати свою картину у його фільм, який він знімав про Шевченка. Запитав, чи маю ще якісь роботи Шевченка. От з цього все і почалося.