«Ніколи нічого не просила у Бога. У перший тиждень війни — попросила…»
Бібліотека на площі Ринок, директоркою якої є Тетяна Пилипець, стала центром волонтерської допомоги
Її називають «пані Пампухова», оскільки саме Тетяна Пилипець на львівській площі Ринок на Різдво організовує Свято пампуха. Вона не лише директорка Бібліотеки на Ринку імені Романа Іваничука, а й організаторка письменницьких толок, читацьких фестивалів, конкурсів… Жінка зі щедрою усмішкою, відкритим серцем, яка готова прийти на допомогу 24 години на добу. Пані Тетяна ще й відомий волонтер, або, як себе називає, «головний комендант» свого храму-бібліотеки. Тут зараз плетуть маскувальні сітки (за місяць віддали захисникам понад 400 штук), тут координаційний центр і тимчасовий прихисток для біженців. Про волонтерство, роботу у час війни, українську мову та нашу перемогу Тетяна Пилипець розповіла журналістці «ВЗ».
— Пані Тетяно, як змінилася робота бібліотеки у час війни?
— Радикально, але це було лише у перші десять днів. А коли ми впорядкували роботу волонтерського центру, то запустили й усі бібліотечні процеси. Усі проєкти, які працювали до повномасштабного вторгнення росії, повернулися. Єдине, що не працює, — це виїзні книжкові ярмарки, толоки та літературні фестивалі. Але за дивним збігом обставин тяжкого воєнного часу, люди, які були задіяні у цих фестивалях в усіх регіонах, зараз перебувають тут. Тому цей літературний фестиваль фактично триває. Віддавна наша бібліотека була місцем контакту для цих людей, а тепер вона стала місцем сили, де можна залишитися і перепочити. Звідси можна знайти тимчасову домівку і долучитися до «волонтерки» у найширшому розумінні.
— Отже, всі процеси повернулися…
— Так, ми видаємо книги, електронний каталог працює, у нас на 20 відсотків збільшилася кількість нових читачів. Перші 10 днів багато установ культури наче завмерли. Ми так завмерли, коли почався карантин, а цього разу не було жодної секунди завмирання, оскільки я маю волонтерський досвід з 2014 року. Тоді була і зараз залишаюся у команді волонтерського об’єднання. А оскільки я — господиня Бібліотеки на Ринку і 24 лютого, мені, як і кожній нормальній українській жінці, було страшно, я почала робити те, що вміла: почала плести першу захисну кікімору — індивідуальний маскхалат. Мій колега зробив двометрову раму, і я сама у фойє почала нанизувати стрічки. Оскільки у нас великі скляні двері, люди, які проходили повз, бачили, що роблю. І вже до вечора поруч було понад 500 осіб, які долучилися до цього умовного процесу. Звісно, їм не було що робити на цій двометровій рамі, але кожен хотів внести бодай стрічечку особистої допомоги. Зрозуміла, що бібліотека не може бути зачинена жодного дня!
— Але ж міг зайти будь-хто…
— Так, довелося внормувати ситуацію. У нас з’явилася громадянська охорона, яку консультували військові патрулі. Ми навчилися виявляти вибухівку, надавати першу медичну допомогу.
— А що, були випадки?
— Усе могло бути, але треба було давати раду з істериками, високим тиском. Бо наша бібліотека стала тим першим місцем, куди приходила людина, тікаючи від бомбардувань. Було дві хвилі. Перша — панічна. Такі люди у нас не затримувалися. Ці люди бігли від паніки — не знали, як воно буде. Їх не цікавила «волонтерка», переважно мандрували далі. Ця перша хвиля відхлинула дуже швидко. А потім була друга хвиля. Це були люди, які перші свої притомні рішення приймали саме у стінах нашої бібліотеки. Проведено неймовірну логістичну роботу — кажу про людей, з ким я цілий місяць на зв’язку. Це люди, які просили мене посеред ночі допомагати з поселенням, люди, які возили, не маючи перепусток. Ми досі не можемо оформитися як волонтерський центр. А я би хотіла, щоб ці люди, які тут працюють по 12 і більше годин, мали потім це світле звання — «Волонтер». Це дуже почесно і дуже потрібно. Бо людина, відпрацювавши на своїй основній роботі, біжить до нас. Маю на увазі не лише львів’ян, а й переселенців.
— Чому переселенці, опинившись у Львові, йшли насамперед до вас?
— Річ у тім, що ми не лише храм культури і знань, а ще й тому, що ми на площі Ринок. Люди часто у пошуку контактів йдуть до міської ради, де ведеться мегаважлива робота. Там вулик, не кожен може вділити людині душевного тепла — не через те, що не вміє, а через те, що не має на це часу. У нас тут все по-іншому, бо вміємо працювати з авторами, читачами, з такими матеріями, де передбачається контакт від серця до серця, візуальний — очі в очі. І зараз воно спрацьовує. Тому навіть наші працівники, наші волонтери навчилися основ психологічної підтримки.
— Ви ще не сказали про себе, адже ви також психолог. Отже, можна обійтися без штату психологів?
— До мене просто приходять обійматися. Я давно відчула, що наділена особливою енергетикою. Мені було, мабуть, 11 років, коли зрозуміла, що діти — старші від мене і молодші — мають потребу у моїх обіймах. І зараз я не змінилася. Єдине, що у час карантину я відвикла від такої кількості тактильних відчуттів. Пригадуєте, ми казали: от закінчиться карантин, усі наобіймаємося. Не знаю, як справи з карантином, і не легковажу, бо маю бути здоровою, але у мене, як і в багатьох українців, з’явилася потреба обіймашок… Про психологічну підтримку хочу сказати окремо. Одні з перших, хто зголосився до волонтерської діяльності, була саме Асоціація психологів — одна з активних учасниць, яка переїхала з Києва, зібрала команду дуже іменитих психологів з усієї країни і проводить у стінах нашої бібліотеки чотири рази на тиждень безкоштовні групові заняття.
Вас може зацікавити: «Розумієш, що бомба будь-якої миті впаде куди завгодно. «Куди завгодно» може бути студією«
— Відвідуєте ці групові заняття також?
— Не відчуваю потреби. Навпаки, у мене піднесення, віра у ЗСУ і в Бога. Перший тиждень я так щиро молилася і розмовляла з Богом і вперше у Нього щось просила. Насправді, за свої 47 років мені жодного разу не доводилося просити у Бога. Все, що я мала мати у цьому житті, мені Бог давав, тож я могла тільки дякувати Йому. Але коли минув перший тиждень, і я побачила, ким є армія, зрозуміла, що ми однозначно переможемо. З моїх близьких людей — багато у війську. Мені здається, що я не маю прив’язаності до когось одного, бо я все більше й більше обіймаю хлопців і дівчат — наших захисників. Це дуже допомагає душевно. Коли отримую 10 турнікетів, мрію, щоб вони помножилися бодай на тисячу…
Ми всі знали, що буде війна, але не знали, що вона буде такою агресивною. Коли цивільних жертв у рази більше, ніж військових — це геноцид. Це те, що було Голодомором, політичними репресіями, знищенням еліти у 30-х роках минулого століття. Теперішня війна нічим не відрізняється! Завжди хотіла пояснити своїм друзям за кордоном — якщо почнеться в Україні війна, це буде не війна за нафту чи території. Це буде війна за ідею, за питання демократії, право вибору, національної ідентичності. Тому з нами ця війна триває безконечно. І мова — як головний ідентифікатор. Зникне мова на якійсь території, і ця територія в Україні також зникне. Я проти лагідної українізації. Ще від початку війни на сході Україні я робила все для українізації реальної. Більшість з моїх друзів на сході України мене називали божевільною. Але тепер вони кажуть: якби таких божевільних було більше, ми, найімовірніше, не мали б того, що маємо зараз.
— Віримо, що до Великодня переможемо. Українські господині, як відомо, ще за місяць починають готуватися до цього величного свята. Ви також почали готуватися?
— Багато років, коли я була обличчям львівського вуличного Різдва, головним питанням журналістів завжди було, скільки пампухів я особисто спекла. Я, як персонаж, завжди мала свої легенди, а насправді жодного пампуха не зробила. Наразі до Великодня ще не готуюся. Що таке війна, знаю не з розповідей, бо була під обстрілами на сході. Страх цей забула, але пам’ятаю, як ночувала у подруги і від ударної хвилі у мене здригалася шкіра. Подруга розповідала мені так: «Між обстрілами всі жінки починали прибирати — тріпали хідники». Інстинкти донецьких жінок спрацьовували між тими диявольськими атаками. Всім хотілося прибирати. Чим чистіший дім, тим менше загроз, що щось у нього полетить. Сьогодні, поки я в бібліотеці є головним комендантом, домом займається моя 15-річна донька. Вона враз подорослішала. Так, можливо, вона робить не так, як би це могла зробити я, але вона робить це так щиро, що я вірю — у мій чистий дім нічого не полетить!
Читайте також: «Ми вирішили, що кожен з нас буде солдатом на мовному фронті…»