«Якщо лікар написав у висновку „мастопатія“, то йдіть до іншого лікаря!»
У документі повинно бути написано «BI-RADS» (єдина міжнародна класифікація змін у молочній залозі, прийнята для всіх діагностів), і бажано — щодо кожної груді
/wz.lviv.ua/images/interview/_cover/440540/f2fa5575fbaa87e7f3cde730c79fa185.jpg)
Продовжуємо тему жіночих видів раку. Як часто необхідно відвідувати гінеколога, аби упевнитися, що у вас немає раку шийки матки? Чи може міома матки стати злоякісною? Чому треба зважати не на розмір пухлини у грудній залозі, а на структуру утворення та швидкість його росту? Про це на онлайн-прийомі, організованому БФ «Таблеточки», розповіла лікарка-акушер-гінеколог, відома медична блогерка і засновниця Жіночого Клубу Наталія Лелюх
— З якого віку необхідно перевірятися на рак шийки матки?
— Рак шийки матки — це захворювання молодих та активних жінок. Ось чому скринінг шийки матки проводиться, починаючи з 21-річного віку. У 21-річної пацієнтки ми навряд чи побачимо рак, бо його там не буде, але ми будемо розуміти, які процеси відбуваються у шийці матки у цієї жінки та як їх далі контролювати.
— Як часто треба робити ПАП-тест?
— До 29 років у жінки, яка має одного статевого партнера і в якої здорова шийка матки, ми робимо ПАП-тест (мазок на цитологію. — Авт.) раз на рік. Якщо результат цього тесту весь час був у межах норми, то починаючи з 30 років його можна виконувати рідше (раз на три роки). Але вже починаючи з 30 років разом із ПАП-тестом треба здавати аналіз на папіломавіруси (високого канцерогенного ризику. — Авт.) 16 і 18 типів. Якщо ми до 30 років проведемо цей аналіз, ми ці віруси навіть якщо й виявимо, то немає необхідності щось із ним робити. Наявність папіломавірусу не є причиною, щоб його лікувати, бо ліків від папіломавірусу не існує. Наявність або відсутність папіломавірусу говорить нам про те, викликає вірус у цей момент мутацію чи не викликає. Будь-які діагностичні протоколи мають «вилки». Якщо у нас додається папіломавірус, тоді ми йдемо по іншому шляху (алгоритму).
Отже, до 29 років цей аналіз здавати недоцільно, а вже починаючи з 30 років ми можемо рідше (раз на три роки, якщо до цього все було добре) робити цитологію. Паралельно обов’язково треба здавати аналіз на папіломавірус, щоб зрозуміти, чи він залишився, чи імунна система з ним справилася і чи не відбулося повторного зараження. Вже від цього лікар і буде відштовхуватися, даючи поради пацієнтці щодо лікування.
— Які фактори ризику виникнення раку шийки матки?
— На першому місці — тютюнопаління. Іншими факторами є:
- наявність значної кількості статевих партнерів;
- ранні пологи;
- зміна імунологічної реактивності.
— Як відбувається діагностика раку шийки матки?
— 1. Огляд на кріслі + цитоморфологія (ПАП-тест).
2. Аналіз на онкомаркери CYFRA 21−1 + імуногістохімія (ідентифікація специфічних антигенних властивостей пухлин. — Авт.).
3. Біопсія.
Огляд і цитоморфологія, згідно з українськими протоколами, проводяться один раз на рік. Згідно з європейським, до 29 років раз на рік, а якщо все було добре, то далі — раз на три роки. Якщо були якісь проблеми, то необхідно і далі продовжувати раз на рік. Якщо ми бачимо проблему (т. зв. «передрак», дисплазію), можемо запропонувати жінці виконати біопсію, коли ми беремо шматочок тканини і відправляємо її на спеціальне дослідження.
— Фіброзна мастопатія підвищує ризик виникнення раку грудей? Чи можна говорити, що ці кісти у подальшому можуть перетворитися на злоякісну пухлину або ж провокувати утворення пухлин?
— Насправді діагноз «мастопатія» сам по собі є непевним. Є циклічна масталгія, коли у жінки перед місячними молочні залози болять і набрякають, але це не є фактором ризику. Це — нормальна реакція на роботу гормонів. Якщо щось було знайдено під час УЗД, мамографії чи рентгену і лікар просто написав у висновку «мастопатія», то йдіть до іншого лікаря. Там повинно бути написано «BI-RADS"(єдина міжнародна класифікація змін у молочній залозі, прийнята для всіх діагностів, щоб всі, що проводять мамографію, розуміли, що зробили фахівці з УЗД і що їх колеги побачили на МРТ). Якщо там написано «BI-RADS 0−1-2», то це не вимагає серйозної уваги. Це — норма, незалежно від того, що знайшли у грудній залозі. Якщо написано «BI-RADS 3−4-5», треба йти до онколога. Найкраще, коли лікар напише BI-RADS по кожні груді окремо. Лікар, дивлячись на висновок, може сказати пацієнтці, наскільки це небезпечно і що з цим робити далі.
Ще такий момент. Навіть якщо написано «BI-RADS 2» чи «BI-RADS 1» і лікар каже, що це не страшно, на жаль, треба розуміти, що це не є на 100% остаточним діагнозом. Є рак гормонзалежний, а є гормоннезалежний. Частину гормоннезалежних раків не видно на цих дослідженнях. На них ми вже можемо побачити погані ускладнення цих раків. Колись Уляна Супрун написала пост про те, що мамографія не веде до зниження смертності від раку молочної залози, і це правда. Мамографія веде до збільшення виявлення проблеми, але якщо людина прийшла на пізній стадії, допомогти їй ми вже не можемо.
— Чи є необхідність видаляти фіброаденому молочної залози? Одні лікарі пропонують видалити, інші кажуть, що не потрібно. За п’ять років її розмір не змінився.
— Якщо ми говоримо про те, що є діагноз «фіброаденома» і стоїть «BI-RADS 0−1-2», то її видаляти не потрібно. Якщо є підозра, що там BI-RADS 3, є якісь зміни, патологічні судини, тоді цю фіброаденому треба видалити. Якщо виявиться, що там була проблема, то далі треба йти за протоколом лікування цієї проблеми.
Немає однозначної відповіді: видаляти чи не видаляти. Все залежить від того, що бачать діагности, яку класифікацію вони виставляють.
— А якщо у правій груді BI-RADS 4, а у лівій — 1?
— Там, де BI-RADS 4, треба видаляти. Розмір фіброаденоми не має значення.
— Два роки тому мені видалили з лівої груді 9−10 фібромастопатійних вузлів, а зараз знову прощупується вузол розміром з пів горіха. До якого розміру у сантиметрах можна не оперуватися? Мені 48 років.
— Класифікації по сантиметрах не існує. Все залежить від структури цього утворення, як швидко воно росте та що загалом відбувається в організмі. Це може бути дифузний підшкірний фіброматоз, який буває не тільки у молочній залозі і не є раком. Це може бути вродженим, може бути проявом якогось іншого системного захворювання. Тому розміри не мають жодного значення. Має значення розвиток самого захворювання і як поводяться вузли. Вам необхідно знайти мамолога, якому ви будете довіряти, і далі вже з ним співпрацювати. Якщо вам 48 років, то необхідно спочатку зробити мамографію. Якщо молочна залоза, наприклад, розміром 0,1 і мамографію зробити неможливо, тоді проводиться МРТ або УЗД з додатковим дослідженням щільності тканин. Таке УЗД не у кожній клініці роблять. Необхідно йти у спеціалізовані центри, які займаються патологією молочної залози. Можливо, ви витратите трохи більше коштів, але отримаєте більше інформації про свою проблему. Не бійтеся йти відразу в онкологічну клініку, адже лікарі там мають більшу онконастороженість.
— Якщо груди 3-го і більше розміру, чи шкідливо ходити без білизни?
— Я досліджувала цю тему з точки зору занять спортом. Є результати нового метааналізу щодо необхідності використання спеціальної білизни під час тренувань (дослідники намагалися з’ясувати, наскільки груди травмуються під час занять спортом, якщо вони правильно не зафіксовані). Досліджувався діапазон рухів молочної залози, тобто наскільки вона рухається вгору-вниз і вперед-назад. Найнебезпечніше вперед-назад, оскільки молочна залоза б’ється об поверхню грудної стінки. Там може бути діапазон коливання від двох до шести сантиметрів, і це дійсно призводить до мікротравмування. Якщо вам так зручно, ви можете ходити без білизни. А ось займатися спортом, бігати треба виключно у спортивній білизні.
Якщо жінка неправильно підібрала собі бюстгальтер, особливо якщо жінка — з великим розміром грудей (3, 4, 5 і більше), якщо бюстгальтер має тоненькі бретельки, це погано для лімфовідтоку і може спровокувати часті головні болі та набряк обличчя. Якщо груди великі, для щоденного використання треба купувати бюстгальтери з широкими бретельками.
Ще один момент. Під великими грудьми, особливо якщо жінка повненька, може накопичуватися піт. Це створює ризик розвитку кандидозу шкіри (грибкового захворювання). Тому пам’ятайте також про гігієну.
— Чи можна захворіти на рак молочної залози під час грудного вигодовування?
— Можна. Грудне вигодовування — це дуже добре, але пам’ятаймо, що це не є індульгенцією, оскільки є гормоннезалежні раки, які можуть виникнути і під час грудного вигодовування.
— Чи може рак молочних залоз виникнути після гістеректомії?
— Якщо яєчники лишилися і гормони у них продовжують вироблятися, то ризики такі самі, як і у жінки, в якої є матка. Якщо яєчники були видалені разом із маткою, то тоді кількість естрогенів буде меншою і ризик розвитку раку молочної залози, відповідно, знижується, оскільки немає впливу цих гормонів. Але пам’ятаймо, що є гормонзалежний, а є гормоннезалежний рак. І той рак, який є гормоннезалежним, навіть без матки та яєчників буде розвиватися.
Отже, якщо вам просто видалили матку, все лишилося, як і було. Якщо матку і яєчники видалили, то ризик трохи знижується, але тільки для естрогензалежних раків.
— Як дізнатися, естрогензалежний рак чи ні?
— Це якраз і визначають, коли лікар забирає утворення і віддає його на дослідження. Якщо це рак, то його перевіряють на чутливість до гормонів, на наявність певних рецепторів і на чутливість до певних видів лікування. Тому сказати, чи це гормонзалежний, чи гормоннезалежний рак, можна буде тільки після біопсії.
— Якщо мати померла від саркоми матки, який ризик, що у дочок буде таке ж захворювання?
— Захворювання не передається від мами до доньки, але передається метаболізм естрогенів. Якщо жінка має ще й зайву вагу, то ризики збільшуються. Тобто ми не можемо стверджувати на 100%, що жінка захворіє, але ризик у неї може бути підвищений.
— Якщо жінка ще планує дітей, перед проведенням хіміотерапії радили б заморозити яйцеклітини? Їх забір — це болісна процедура? Чи є у мене час на це, бо, наскільки мені відомо, забір проводиться у певний період циклу? Чи зможу я народити здорову дитину з таких яйцеклітин після того, як переможу рак?
— Вам треба звернутися до репродуктолога. Принести зі собою висновок щодо раку — яка саме це патологія, яке планується лікування і наскільки швидко його слід розпочати.
Репродуктолог може простимулювати жінку, але тут слід виявити обережність, бо залежно від форми раку, можуть бути протипоказання до стимуляції. Якщо таких протипоказань немає, то можна зробити стимуляцію і трошки почекати. Це означає, що початок лікування відтермінується на місяць, два, а може, й три. Проте якщо лікування необхідно розпочинати негайно, то часу чекати немає. Якщо запас часу є і можна стимулювати, тоді спочатку стимулюють, забирають яйцеклітини, заморожують їх, і потім вони можуть бути використані для процедури ЕКЗ. Якщо часу немає, проводиться оперативне втручання — забирається тканина яєчника, заморожується, і потім, коли жінка завершить лікування і онкологи скажуть, що пацієнтка видужала, тоді цю тканину яєчника повертають назад жінці, стимулюють її і отримують необхідну кількість яйцеклітин.
Забір яйцеклітин чи тканини яєчника проводиться під наркозом.
— Які ризики, що міома матки переродиться у рак?
— За даними останніх досліджень, вірогідність, що міома стане раком, становить 0,02%. Та й то дослідники кажуть, що це не переродження — просто жінці від початку поставили неправильний діагноз. Міома матки у більшості — це доброякісне захворювання, однак воно також потребує лікування.
— Якщо жінка подолала рак, чи може вагітність спровокувати появу нового утворення?
— Залежно про який рак йдеться. Вагітність сама по собі не провокує розвитку раку. Просто під час вагітності деякі раки виявляють частіше, оскільки жінки частіше відвідують лікарів. Часто ми знаходимо проблеми у щитовидній залозі і відправляємо жінок оперуватися або під час вагітності, або відразу після народження дитини.
Вагітність ніяк не впливає на ситуацію з молочною залозою. Якщо ми говоримо про дисплазію шийки матки, то дисплазії під час вагітності стають гіршими. Вони не стають раком. Просто коли ми беремо аналіз до вагітності і під час вагітності, то під час вагітності побачимо гіршу картину. Проте це не є показанням для термінового переривання вагітності чи якогось лікування. Це є показанням, щоб відразу після вагітності розібратися із цією проблемою.
Читайте також: «Рак яєчників дуже рідко болить. У третини пацієнток пухлину виявляють, коли надають їм екстрену допомогу»