«Рак яєчників дуже рідко болить. У третини пацієнток пухлину виявляють, коли надають їм екстрену допомогу»
Акушер-гінеколог розповіла, чому важливо проходити огляди у лікаря раз на рік — навіть якщо нічого не турбує

Який зв’язок між онкозахворюваннями грудної залози та гормонами? Чому без призначення лікаря не потрібно здавати аналіз на онкомаркери? Як виявити рак яєчників, якщо він не має специфічних симптомів? Хто у групі ризику виникнення раку тіла матки? Про це на онлайн-прийомі, організованому БФ «Таблеточки», розповіла акушер-гінеколог, відома медична блогерка і засновниця Жіночого клубу Наталія Лелюх.
— Є фактори, які викликають проліферацію, а є фактори, які викликають мутацію. Ви згадували, що тютюн викликає і одне, і друге. А що таке проліферація? Простими словами.
— Це коли клітини — нормальні, але швидко діляться.
— Це — передрак?
— Як же я не люблю цього слова! Воно — ні про що, і тільки лякає пацієнта.
Щоб пояснити, що таке проліферація і мутація, наведу простий приклад. На шкірі є подразнення, яке ми постійно розчухуємо. Тобто весь час травмуємо шкіру, змушуючи її у цьому місці постійно захищатися. А як вона захищається? Постійно нарощуючи клітини. Це і є проліферація. Якщо на це місце потраплять сонце (ультрафіолет), радіація, вугільний пил, який є канцерогеном, якщо ми не просто розчухуємо шкіру, а втираємо туди цей вугільний пил (те, що викликає мутацію), то отримаємо у цьому місці рак шкіри, коли ділитися почнуть уже змінені клітини.
— Якими бувають пухлини молочної залози?
— Приблизно 70% пухлин грудної залози пов’язані з гормонами. Тобто це — гормонозалежний рак. Таким жінкам під час лікування виключають менструальну функцію, блокують яєчники, щоб не було дії естрогенів. 30% пухлин молочної залози можуть бути абсолютно не пов’язаними з гормонами. Гормононезалежний рак, на жаль, гірше діагностується, й інколи він буває дуже агресивним.
— На які симптоми слід звернути увагу?
— Якщо жінка виявила у себе:
- горбик, вузлик, інше ущільнення, якщо змінилася форма грудної залози;
- ороговіння або втягнення шкіри в одному місці (як болюче, так і неболюче);
- появу пігментації, почервоніння, виділень зі соска (при натисканні), виразок;
- шкіра на грудях за структурою нагадує шкірку апельсина;
- на грудях почали проступати вени;
- втягнення соска. Є жінки, в яких сосок від народження втягнутий всередину, але жінка про це знає і соски у неї втягнуті з двох боків. Але якщо раптом один сосок починає провалюватися всередину, це — не дуже хороший симптом;
- біль. Коли у нас щось болить, ми розуміємо, що щось не так і що з цим треба кудись бігти. Проте для більшості «жіночих» раків біль не є специфічним симптомом і виникає, коли вже геть все погано і необхідно вдаватися до кардинальних кроків. Звісно, біль не треба ігнорувати, якщо він є. З болем треба йти до лікаря.
— А якщо молочна залоза болить за тиждень перед місячними?
— Це — нормально, але якщо болить не одна, а обидві. Для раку характерна однобічність — щось відбувається з однією грудною залозою, у той час як з іншою — все ок.
У чоловіків можуть бути всі ті самі симптоми.
— Чи впливає на виникнення раку грудей їх розмір?
— Ні, але важливо правильно підібрати білизну. Якщо молочна залоза — велика, а білизна — неправильно підібрана, можемо штучно створити порушення кровообігу і лімфовідтоку у грудній залозі та постійне її травмування. Це може стати цим першим фактором проліферації, коли наша шкіра і молочна залоза змушені будуть захищатися від постійного тиску, і це може спричинити певні негаразди.
— Як можна запобігти раку грудної залози?
— Якщо у жінки немає жодних скарг, потрібно проходити УЗД (до 40 років, після 40 — мамографію) раз на три роки. Якщо ж у жінки є скарги, вона спочатку біжить на консультацію до лікаря і вже за призначенням лікаря проводить або мамографію, або УЗД, або МРТ (залежно від ситуації). У заключенні обов’язково повинні вказуватися буквочки «BI-RADS» (єдина міжнародна класифікація змін у молочній залозі, прийнята для всіх діагностів, щоб всі, що проводять мамографію, розуміли, що зробили фахівці з УЗД і що їхні колеги побачили на МРТ) і циферки біля цих буквочок, від нуля до п’яти. Мамографія, нагадаю, — це рентген, УЗД — це сонографія, його інші спеціалісти виконують, а МРТ — це радіологічне дослідження.
Отже, BI-RADS 0−1-2 — це норма, незалежно від того, що знайшли у грудній залозі. Така жінка після 40 років раз на рік чи раз на два роки повинна проходити дослідження молочної залози. Якщо ми отримуємо BI-RADS 3−4-5, така пацієнтка йде до онколога на біопсію для того, щоб зрозуміти, що робити з тим, що знайшли у її грудній залозі. Нещодавно я спілкувалася з Андрієм Жигуліним, прекрасним хірургом, який займається онкологічними захворюваннями молочної залози, і він сказав, що сьогодні лікарі намагаються відійти від біопсії. Те утворення, яке знайшли, треба видалити повністю, а не брати шматочок з нього, бо ми можемо не з того місця взяти і отримати хибно позитивний або хибно негативний результат. Після видалення утворення визначається, яке воно і що з цією пацієнткою далі робити.
— Пацієнти часто задають питання «Який аналіз крові потрібно здати, щоб точно зрозуміти, є у мене онкологія чи ні?».
— Це можливо лише у ситуації з лейкемією (онкологічним ураженням кісткового мозку), коли ми можемо по звичайному аналізу крові запідозрити або навіть поставити діагноз, бо бачимо у зразку крові ті клітини, яких за нормальних умов там бути не повинно.
Є пухлинні маркери. На сьогодні відомо про 200 речовин цієї групи, але жодна з них не може використовуватися як єдиний діагностичний маркер раку! Лабораторії пропонують послуги з онкодіагностики (онкопанель може налічувати до 100 маркерів). Людина приходить, здає ці аналізи. Результати — негативні. Людина зітхає з полегшенням: раку у неї немає. Або, навпаки, якийсь результат — позитивний. Все, «це — рак, пишемо заповіт». Не здавайте онкопанель без призначення лікаря! Найчастіше ці онкомаркери використовуються для контролю лікування. Діагноз вже є, людині провели операцію, вона отримала хіміотерапію або радіотерапію і аналіз на онкомаркери здає з метою контролю рецидиву. Є певні процедури, після проведення яких лікар може призначати такий аналіз, наприклад, пацієнтці провели вишкрібання цервікального каналу або забрали вміст порожнини матки і є підозра на щось погане. Є певні маркери, які нам скажуть, з якою вірогідністю там є або може бути рак.
— Як проявляється рак яєчників?
— Жодних специфічних симптомів він не має (як і рак кишківника, до речі). Третина жінок у Великій Британії зі скаргами втрачає шість і більше місяців до постановки точного діагнозу. У 32% жінок діагноз встановлюється випадково при наданні екстреної допомоги. Яєчники дуже рідко болять. Єдиний спосіб виявити проблему — огляд у лікаря раз на рік. Бажано, щоб вас подивилися з використанням ультразвуку (і не зверху, а трансвагінальним датчиком). Якщо лікар щось запідозрить (звісно, кожна ситуація розглядається окремо), може запропонувати пацієнтці діагностичну лапароскопію. Потрібно забрати побачене і впевнитися, що воно — нормальне. Рак яєчників, на жаль, досить швидко розвивається і дуже швидко може давати метастази.
Є певні неспецифічні симптоми, які можуть бути, а можуть і не бути:
- порушення менструального циклу;
- дисгормональні прояви;
- порушення дефекації, здуття живота, який свідчить, що там вже все погано, бо з’явився асцит (зазвичай у таких випадках надають лише паліативну допомогу);
- біль у животі;
- збільшення живота;
- порушення апетиту, нудота, схуднення.
— Хто більше ризикує?
— Низький ризик у жінок (по спадній, від фактора, який захищає жінку найбільше, до фактора, який захищає менше. — Авт.):
- які приймали гормональні контрацептиви впродовж 5−10 років. Наголошую: це якщо ми говоримо про рак яєчників. У випадку з раком молочної залози перед призначенням контрацептивів треба впевнитися, що з молочною залозою все гаразд. Контрацептиви не викликають раку грудної залози, але якщо у молочній залозі вже є т. зв. передрак, і ми призначили такій жінці контрацептиви або замісну гормональну терапію, можемо пришвидшити розвиток того, що там уже бул;
- яким видалили матку. Це — погана історія, але зате раку яєчників у такої жінки може не бути;
- які народжували.
Високий ризик у жінок (по спадній, від фактора ризику, який впливає на виникнення хвороби найменше, до фактора, який впливає найбільше. — Авт.):
- з ожирінням. Чому важливо стежити за харчуванням і не мати зайвої ваги? Жирова тканина може продукувати з андрогенів (тестостерону) естроген — той гормон, який продукують яєчники. Чим більше у жінки жирової тканини, тим більший ризик, що у неї можуть виникати естрогензалежні раки;
- які приймають ТІЛЬКИ естрогенні препарати (без прогестерону). Увага: не контрацептиви!
- з ендометріозом (на жаль, ендометріозні кісти можуть з часом ставати раком);
- з діагностованим раком молочної залози (пам'ятаємо про мутацію BRCA);
- з кістами яєчників, які не зникають;
- які курять (тютюнопаління збільшує ризик виникнення муцинозної карциноми вдвічі);
- в яких оваріальний рак був у мами, бабусі, сестри або доньки (ризик зростає втричі). Не сам рак передається, а особливості обміну естрогенів. Якщо є випадки у родині раку яєчників, про це треба чітко знати, а не знати, що було «щось по жіночому». Ця інформація необхідна вашому лікарю для призначення правильних діагностичних обстежень.
— Як відбувається діагностика?
— Огляд з УЗД раз на рік, КТ, МРТ, лапароскопія (за необхідності) і онкомаркери. Зараз усіх відправляють здавати аналіз на індекс ROMA (розрахунок ризику раку яєчників за двома параметрами онкомаркерів), але насправді їх ефективність доведена за наявності кіст у жінок у пременопаузі (або постменопаузі. — Авт.). У молодих жінок вони не інформативні, але нас уже так навчили, що треба здавати, тож одноразово, якщо у жінки вперше виявили якесь новоутворення у животі, її можуть скерувати на ці два онкомаркери. Але, знову ж таки, це має бути направлення виключно лікаря, а не жінка пішла сама і здала ці аналізи у лабораторії.
— Що вказує на наявність пухлин у матці?
— Аномальні кровотечі; тазовий біль, дискомфорт при статевих актах; зміна розмірів живота; дизурічні явища.
Ці симптоми можуть бути як специфічними, так і говорити про щось інше. Кровотеча може бути спричинена поліпом. Тазовий біль або біль під час статевого контакту можуть бути пов’язані з нервовими розладами у тазу. Зміна розмірів живота — це може бути велика фіброміома. Порушення сечовипускання — це може бути цистит.
Основний метод діагностики — також ультразвук.
— А які фактори ризику?
— В американській школі акушерок керуються абревіатурою Old aunt («Стара тітонька»), де:
- О — Obesity (ожиріння, коли є багато естрогенів);
- L — Late menopause (пізня менопауза, після 55 років, що означає, що у жінки — багато естрогенів);
- D — Diabetes mellitus (цукровий діабет);
- A — cAncer (інші естрогензалежні раки: молочної залози, яєчників, колоректальний);
- U — Unnoposed estrogen (неприкриті естрогени: стійка ановуляція, встановлений діагноз «синдром полікістозних яєчників»);
- N — Nulliparity (відсутність пологів в анамнезі);
- T — Tamoxifen, chronic use (довготривалий прийом тамоксифену — препарату, який блокує дію естрогенів у грудній залозі і призначається на 3−5 років жінкам після успішного лікування раку молочної залози. Але у матці він, навпаки, підвищує рівень естрогенів. Ось така зла іронія. Тому такі жінки повинні проходити УЗД матки раз на пів року).
Діагностика раку тіла матки включає огляд у лікаря з УЗД раз на рік, аналіз на онкомаркери СА 125, ЦІФРА 21−1, ХГЛ (лише за призначенням лікаря) та КТ, МРТ і гістероскопію.
Читайте також: Правило № 1 для жіночого здоров'я