«Німі» пухлини яйників у дівчаток-підлітків містили до 10 літрів рідини…"
Про те, як запобігти появі таких новоутворень, розповідає гінеколог Еліна Чайківська
«Навіть новонароджені дівчатка мають пухлини яйників, — розповіла кореспондентці „ВЗ“ головна експертка департаменту охорони здоров’я ЛОДА з дитячої і підліткової гінекології, к. м.н., доцентка кафедри акушерства, гінекології та перинатології ЛНМУ ім. Данила Галицького, керівниця Центру становлення репродуктивної функції та статевого здоров’я дітей і підлітків Еліна Чайківська. — Є випадки, коли об’ємні утвори у плодів жіночої статі виявляють ще в утробі матері. Це стає проблемою пологів, і необхідно проводити кесарів розтин. А часом у підлітковому віці мама зауважує, що живіт у доньки збільшується, як у вагітної жінки, дівчинка скаржиться, що штани не застібаються… Причина — пухлина жіночих органів».
— Нещодавно ви оперували пухлину у дівчинки, живіт якої нагадував вагітність великого терміну…
— Так, пухлина яйника була завбільшки з баскетбольний м’яч. Вік дівчинки — 14 років. За час моєї медичної практики було шість подібних випадків. Найбільше мене вразили два випадки: дівчатка 14 та 15 років — майже ровесниці, які мали величезні рідинні доброякісні пухлини яйників. В однієї з них пухлина містила майже 10 літрів рідини. Відро рідини у животі! Дівчинка поскаржилася на спорадичний ниючий біль у животі, звернулися на ультразвукове обстеження, і там побачили великий утвір. До слова, мама дівчинки — медичний працівник, сподівалася, що утвір «розсмокчеться». Але пухлина тим часом збільшувалася.
В іншої пацієнтки виявили проблему на профілактичному огляді, коли побачили, що у дитини збільшений живіт. Лише скаржилася на те, що через великий живіт не може застібнути джинси, ходить на фізкультуру, качає прес, а живіт не зменшується. Менструальна функція у цих пацієнток не була порушена, тому до гінеколога вони не зверталися.
— Це все — доброякісні пухлини?
— Ті, про які йдеться, виявилися доброякісними. Пухлини, а особливо пухлиноподібні утвори яйників, до яких належать кісти, це зазвичай гормональна патологія, особливо у підлітковому віці. Малі утвори можуть самостійно регресувати, але пацієнтка мусить бути під пильним спостереженням лікаря. Біль у нижньому відділі живота характерний для утворів малих розмірів. Великі часто больового синдрому не дають, але можуть бути інші симптоми: затримка сечі, закрепи через компресію сечового міхура і кишківника. Біль може виникати тоді, коли порушується його кровопостачання — внаслідок перекруту «ніжки» утвору або за спонтанного його розриву.
Пухлини та пухлиноподібні утвори віку не вибирають, діапазон широкий — від народження і до 18 років. У новонароджених дівчаток причиною виникнення є порушений гормональний обмін внаслідок негативних впливів під час вагітності на організм мами. Вже протягом січня цього року було прооперовано двох новонароджених дівчаток з такими пухлинами. В ОХМАТДИТ за минулий рік (2020) з вищевказаними діагнозами звернулося понад 70 пацієнток різного віку. 38 із них було прооперовано. До певного часу великі утвори яйників ми оперували відкритим хірургічним шляхом. А вже кілька років поспіль на базі нашої лікарні функціонує Центр малоінвазивної хірургії, що дозволяє застосовувати найновітніші методи хірургічного лікування гінекологічних пацієнток.
— Колись в інтерв’ю казали, що дівчатка під час інтенсивного навчання у школі, наприклад, коли готуються до іспитів, можуть позбутися місячних на пів року чи рік. Або навпаки — місячні стають рясними від переживань…
— Стрес є предиктором порушень менструальної функції у дівчаток. У психології є такий термін — «синдром відмінниці», це стан хронічного стресу. Дівчатка, які мають цю проблему, є частими пацієнтками гінеколога. Загострення спостерігаємо у вересні-жовтні, коли починається навчання у школах і вишах, а також коли надходить час іспитів, заліків… Це стається через неправильне виховання. Часто можна чути: «От сусідська донька — відмінниця, а ти не можеш…». Таким чином породжується купа комплексів, серед яких, зокрема, «синдром відмінниці», який залишається інколи на все життя. У період статевого дозрівання всі ці переживання формують порушення гормонального обміну, гінекологічного зокрема.
Завжди наголошую мамам, що для дівчаток не можна шкодувати любові, їх потрібно хвалити не тільки за те, що чогось досягли. Слід щоразу підкреслювати, яка вона гарна, чарівна, особлива й успішна, і народилася усім на радість. У такому вихованні дівчинка формується з нормальною психікою, а не з купою комплексів! Штучні «високі планки» (в які батьки нерідко вкладають якісь власні нереалізовані мрії) призводять до фізіологічних порушень та неврозів, які згодом стають хворобою. І нерідко, як наслідок, ранній клімакс та гормональне непліддя!
— Як не допустити розвитку пухлин яйників?
— Вчасно звертатися до гінекологів на профілактичний огляд. Коли у дівчинки розпочалася менструація — раз на рік потрібно прийти на консультацію до дитячого гінеколога, щоб вчасно виявляти проблеми, якщо такі з’являються. Це якщо немає скарг, бо якщо вони є, слід звертатися позапланово. Хоча б раз до року бажано пройти ультразвукове дослідження органів малого таза, бо «німі» пухлини, про які йшлося, виявилися лише під час такого дослідження.
— Ми обговорюємо лише добро-якісні новоутворення?
— Так, бо злоякісні пухлини — це зовсім інший підхід. У цих випадках нерідко доводиться видаляти обидва яйники та матку, навіть у дитячому віці. У нас була пацієнтка, яка мала регулярні менструації з чотирьох років (!), а мама це до уваги не брала, думала, що все само відрегулюється. До лікарів звернулася, лише коли донька перестала рости. Коли я побачила дівчинку, то вона виглядала як маленький культурист, з викривленими ногами, бо передчасно закрилися зони росту кісток внаслідок пухлини яйника, що продукувала гормони. Фактично замість одного яйника була велика пухлина, яка продукувала агресивну дозу жіночих статевих гормонів і мала активний ріст та всі шанси переродитися у злоякісну.
— Що має насторожити маму дівчинки?
— Будь-яке порушення менструальної функції. Скарги на болі у нижньому відділі живота. Не зволікати з візитом до лікаря, бо саме здоров’я дівчаток — це здоров’я майбутніх поколінь.