«Ніколи не думав, що моє хобі стане таким успішним і популярним»
Відомий видавець Юрій Николишин відкрив свою першу фотовиставку
/wz.lviv.ua/images/interview/_cover/425869/image67193345.jpg)
Першу фотовиставку «Панорами Львова» відомого видавця, письменника, кандидата економічних наук Юрія Николишина можна побачити у львівському Італійському дворику. Там такі шедеври, що на перший погляд здається, ніби це не фотографії з видами Львова, а мальовані на полотні картини! За словами пана Юрія, фотографувати почав ще у школі. І попри те, що основна його робота — написання і видавання книжок, мріє зібрати ще одну виставку. Але цього разу вже про Україну.
— Що вас надихнуло на створення цієї виставки і чому вона присвячена?
— Давно мріяв показати красу нашого міста. Народився у Львові, хоча й вчився у Казахстані, потім повернувся до Львова, об’їздив мало не цілий світ, бачив такі неймовірні красоти, але кращого міста, як наш Львів, я не бачив ніде. Місто Лева — невичерпне джерело енергії. Мій перший альбом про місто вийшов накладом 200 тисяч примірників ще у 2003 році, був надзвичайно популярним. Тепер, на жаль, жодна книжка не може повторити цього успіху. Але тоді Бог мені сказав: «На, займайся тим, що любиш і що вмієш робити». І я займаюся. А тепер от вирішив організувати свою першу виставку світлин. Виставка була зроблена у рамках програми «Зробимо Львів кращим». Уже так склалося, що рідко трапляється нагода опинитися у тому місці і у тій точці, щоб зловити панорамний момент. Мені у цьому пощастило: свої фотографії я зробив з важкодоступних місць — з дахів, балконів, щоб побачити Львів в іншому ракурсі. Побачити наше місто з висоти пташиного польоту, тобто з даху, це те саме, коли виходиш на вершину гори, а перед тобою така неймовірна панорама, що аж дух перехоплює, і у тебе виривається: «Вау!».
— Як давно фотографуєте?
— У школі малював, тож відчуття композиції залишилося. Ще тоді пробував фотографувати. Вмію піймати мить, однак для цього треба мати ще й відповідну апаратуру. Я ж не професійний фотограф, спеціальних навичок не маю, але вмію побачити красу. Думаю, що ці фотографії з виставки увійдуть до нового альбому. Вже зробив два альбоми — «Улюблений Львів» і «Віч-на-віч зі Львовом». А тепер маю намір зробити третю книжку. І, звісно, до цієї книжки і текст напишу сам.
/wz.lviv.ua/images/interview/2020/12/image_50452737.jpg)
— Ви — книговидавець. Коли економіст за освітою зрозумів, що книжка — на першому місці?
— В університеті кажуть: хто найкраще пише твори? Математики. А економісти наближені до математиків. Як відомо, економіка сильна там, де сильна культура. І культура превалює над економікою. Ніколи у нас не буде економіки, якщо не буде сильна культура! Люблю книжки з дитинства. Читав і читаю завжди дуже багато. А у 1998 році газета «Високий Замок» почала друкувати мої репортажі з подорожей містами Європи. Колишній заступник редактора Борис Козловський просив, щоб я писав частіше, бо, казав, людям цікаво такі речі читати. Мене це надихнуло, і я подумав: а чому б так не написати про рідне місто? І взявся за роботу. Наступним кроком була ілюстрація до того, що я написав. Звернувся до фотографів, а вони мені заспівали такі високі гонорари, що я відразу пригадав — вмію фотографувати і спробую все зробити сам. От тоді й придбав гарну апаратуру, пройшов вуличками міста. Ніколи не думав, що моє хобі стане таким успішним і популярним. Тоді я покинув все, чим займався досі, і почав займатися видавничою справою. Моє хобі і дало фундамент для видавництва, ми створили до тисячі різноманітних проєктів, що пов’язані здебільшого з українською культурою. Мої альбоми допомогли дофінансовувати інші проєкти, які не були комерційними.
— Коли ми з вами йшли дивитися фотографії, ви обмовилися, що прокидаєтеся о четвертій. Чому так рано?
— О, це вже всі знають (сміється. — Г. Я.), що я відключаюся 15 хвилин по десятій вечора. Де б я не був! Навіть у гостях. Зате о четвертій я вже на ногах. Випиваю склянку чаю з козячим молоком, медом і горіхами. Це дає величезну поживу для мозку на цілий день. Пишу прозу. Отримав дві перші премії за свої дві книжки — «Бота фікс» 2014 року (премія імені Ірини Вільде. — Г. Я.), а через три роки премія імені Богдана Лепкого за роман «Там, де живе душа». Зараз працюю над четвертим романом.
/wz.lviv.ua/images/interview/2020/12/image_50442241.jpg)
— Знаю, що збираєте кумедні історії…
— Так, і з цих історій потім зробив книжку «Звідки росте борода». Це все, що є у цій книжці, не вигадане, а реальні смішні історії.
— Зараз видавництвам усім дуже сутужно. Як виживаєте ви?
— Наше видавництво — середніх розмірів. Ми трохи переформатувалися і тепер орієнтуємося на інтернет-продаж. Люди хочуть читати добротну літературу. Будь-що нема потреби видавати. Ми часто купуємо права іноземних авторів, перекладаємо їхні твори українською — як би це дорого не коштувало, книжка сталий елітний продукт. Небагато людей купують книжку, але ті, хто купує, хоче купувати якісну добротну літературу. Якщо колись наклади книжок були по 2−3 тисячі примірників, то тепер наклади — 500 примірників. Друкуємо і по 100 примірників. Якщо бачимо, що є результат продажів, тоді повторюємо друк. Книжка у наш час — дороге задоволення. Середня ціна — 200−300 гривень, а раніше вона коштувала 50−100 гривень.
— Чи не боїтеся, що інтернет-ресурс може витіснити книжку?
— Ні, книжка не помре! Книжка — це щось більше, ніж просто матеріальна річ. Є люди, які не лише колекціонують книжки, а й люблять їх. І тих 500−700 примірників викуповують саме ті «тверді» читачі, які розуміють, що добру книжку можна не лише мати у власній колекції, а її ще й можна вигідно продати. Цьогоріч було важко всім, бо ж не було ані Форуму видавців, ані «Арсеналу», на яких продавалася велика частка книжок. Тому доводиться продавати книжки через Інтернет. Видавництво об’єднує багато факторів. Це не лише книжка, а й багато інших проєктів. Людина, яка хоче відкрити власне видавництво, щоб на цьому заробити гроші, краще нехай не починає. Бо книжку насамперед треба любити. І не завжди треба мати за мету її вигідно продати. Книжку можна і подарувати. Головне, щоб керувати так, аби вистачило грошей заплатити людям зарплату у нашому видавництві «Апріорі». Я маю до цього філософський підхід.
/wz.lviv.ua/images/interview/2020/12/image_50445569.jpg)
— Окрім того, що любите свою справу, ще й багато подорожуєте. Що вас найбільше вражає під час мандрівок?
— Одна подорож замінює десятки прочитаних книжок. І це кажу щиро, попри те, що я книжку обожнюю. Світ настільки цікавий, розмаїтий. До прикладу, мої подорожі Європою дали мені одне велике розуміння — я позбувся отих совкових комплексів. Подивився по-іншому на життя, коли подорожував Європою. Свої перші розповіді, оповідання почав друкувати у періодиці під псевдонімом Григорій Грудень.
— Чому Грудень?
— Бо я народився 25 грудня. 1993 року я створив конкурс прозаїків країни за підтримки фонду «Відродження». З цього все і почалося…
— Скільки книжок видаєте на рік?
— 70−80. Але маємо намір збільшити цю цифру до 150.
— Ваша дружина також видавець?
— Моя дружина — Марта Николишин працює у нас редактором, вона має спеціальну освіту. Тож і вдень, і вночі говоримо про книжки, роботу видавництва. Навіть коли ми за кордоном, все одно живемо спільною роботою, маємо спільну думку, одне одному підкидаємо цікаві ідеї.