«Впродовж п’яти років кожен з нас зустрінеться з цим вірусом, але краще пізніше, бо вірус втрачає свою силу»
Карантин послаблювати зарано, хворих буде ще більше, — вважає лікар-інфекціоніст, головний епідеміолог Львівщини Наталія Тімко
На сьогодні у нас підтверджено коронавірус у Львівській області в 11 тисяч, — розповідає Наталія Тімко. — Одужали неповні три тисячі людей. Тобто сім з половиною тисяч активних випадків у Львівській області. Це люди, які виділяють вірус і можуть інфікувати інших, якщо не дотримуються правил ізоляції.
На Львівщині зареєстровано 305 летальних випадків. За останні два тижні кількість померлих від коронавірусу збільшилася. Сьогодні у лікарнях області перебуває 1298 хворих на ковід. Це люди, яких не можна залишати вдома, бо вони потребують додаткової кисневої підтримки. У реанімаціях чотирнадцяти лікарень області, які приймають хворих на ковід, перебуває 105 хворих. З них 28 на апараті штучної вентиляції легень. Тобто кожному четвертому у реанімації допомагає дихати апарат штучної вентиляції легень, решта — на кисневій підтримці. Минулого тижня у Сокальській центральній лікарні стався випадок, коли чоловік 1955 року народження, який перебував на апараті штучної вентиляції легень більше двох тижнів, почав раптом видужувати, і його зняли з апарата. Такий випадок — велика подія, бо досить рідко таке трапляється. Людина буквально вискочила, подолала хворобу, хоча її шанси були низькі.
— А що допомогло? Імунітет?
— Була міцна серцево-судинна система, дихальна система, правильно підібрали режим вентиляції. Для районної лікарні це — перемога, коли людину з важкою пневмонією знімають з апарата. Маємо в області не лише поразки, а й перемоги.
— Якого віку хворі на ковід здебільшого потрапляють у лікарні?
— Понад 70% хворих, які перебувають у стаціонарах області, — понад 50 років. Молоді мало, але вона є. Дітей близько 5% від загальної кількості хворих. Помирають в основному люди віком за 65 років. Хоча в області зареєстровані летальні випадки: 20-річна дівчина, 28-річний чоловік, але це поодинокі випадки.
— Вони мали супутні хвороби?
— 28-річний хлопець мав ожиріння, цукровий діабет, у дівчини супутніх хвороб не було, але був важкий перебіг пневмонії. Небезпека у тому, що молоді хворіють на легкі чи безсимптомні, субклінічні форми, при цьому не всі залишаються вдома, хоча знають, що хворі і виділяють вірус. Спостерігаємо негативну тенденцію: людина була у контакті з хворим на ковід і не має виражених симптомів, хіба трошки закладений ніс, у когось зникає відчуття запахів, але немає ні кашлю, ні підвищення температури тіла, а при обстеженні на комп’ютерному томографі діагностуємо двобічне запалення легень. Тобто тим, хто був у контакті з хворими на ковід, потрібно максимально приділяти увагу, щоб не пропустити початку вірусної пневмонії.
Усі, хто був у контакті з хворим на ковід, повинні ізолюватися на 14 днів. Це — обов’язково! Стільки триває інкубаційний період ковіду. Треба обов’язково подзвонити сімейному лікареві і повідомити про себе, про свій стан здоров’я, про попередній контакт з хворим. Сімейний лікар визначає, чи стан здоров’я дозволяє виходити на роботу, чи слід продовжити лікування після завершення періоду самоізоляції. Якщо людина не відчуває запахів або ніс заклало (багато хто думає, що кондиціонери винні), то саме так часто розпочинається ковід. Лікар повинен визначити супутні недуги хворого. Чим більший букет захворювань, тим більше ризиків. Окрім того, потрібно вимірювати насиченість крові киснем, порахувати кількість дихальних рухів на хвилину, і навіть якщо людина жодного разу не кашлянула, варто її скерувати на комп’ютерну томографію, щоб своєчасно виявити пневмонію. Якщо не лікувати і нікуди не звертатися, все може закінчитися сумно. У період пандемії коронавірусу банального ГРЗ як первинного діагнозу бути не може! Найменша катаральна ознака — підстава перевіритися на наявність коронавірусу.
— Чи варто самому піти у приватну лабораторію і здати тест на коронавірус?
— Якщо дуже хочеться, то можна. Але є система. Сімейний лікар визначає, чи варто саме у ці дні здавати аналіз. Не всім покаже коректний результат, якщо, скажімо, інкубаційний період не минув. Є мобільні бригади, які приїжджають у домашнє вогнище і відбирають мазки на аналіз. Але є категорія людей, які через те, що прийдуть люди «у скафандрах» у будинок і це побачать сусіди, бояться і воліють піти у приватну лабораторію і самотужки здати тест. Але ці люди не думають про те, що дорогою до лабораторії можуть когось інфікувати, когось наразити на небезпеку… Маємо велику проблему з контактними. Наприклад, є ситуації, що чоловік хворий, а його дружина продовжує ходити на роботу, контактуючи вдома щодня з хворим чоловіком. Таким чином виникають спалахи недуги у колективах, з’являється багато контактних людей. Люди не хочуть 14 днів відсиджувати вдома на самоізоляції. Ще одна поширена помилка, коли людина біжить у приватну лабораторію на 2−3 день після контакту з хворим, платить гроші за ПЛР-тест, який виявляється мінусовим. І після цього виходить на роботу. Але інкубаційний період триває до 14 діб. Обстежуватися варто хоча б на 13 добу від контакту з хворим, а не відразу, бо вірус може не проявитися.
— Ви розповіли на своїй сторінці у Фейсбуку про весілля, на якому масово похворіли на ковід…
— Це не одне таке весілля. В Інстаграмі, купа фотографій з гучних забав, де збирається багато людей. Мені цю історію розповів гість з того весілля. Оскільки у лікарнях зараз майже 1300 хворих, то скільки прийшло з того весілля, вже вираховувати ніхто не буде. А скільки ще лікується амбулаторно… На весілля усі йшли здоровими, а потім почалася ниточка випадків захворювань. Були створені сприятливі умови для передачі вірусу: закрите приміщення, велика кількість людей, тісне спілкування — танці, обійми, тобто контакт… Звісно, з такої кількості людей хтось може виділяти вірус. Дива нема! Без масок, без соціальної дистанції, у закритому приміщенні вірус пошириться.
— Ніхто не знає, коли цей вірус піде, а людям треба одружуватися, жити… Як це робити в умовах пандемії?
— Звісно, життя не зупинилося, але все треба робити з розумом. Є відкриті майданчики, зараз літо, прекрасна погода. Можна організувати фуршет на терасі, у відкритому просторі, а не у приміщенні. Хіба обов’язково запрошувати 200 гостей? Хіба не варто обмежитися найближчими родичами? От мій син закінчив школу, і батьки планували подарувати дітям поїздку за кордон, бо випускного діти не хотіли. Зрозуміло, подорожі не буде. Батьки були у розпачі, пропонували фуршет чи поїздку у Карпати, але, зрештою, усі усвідомили, що дитина може принести вірус додому, де є батьки, бабусі чи дідусі — група ризику… Відмовилися навіть від фуршету. Для чого створювати зайві ризиковані моменти? Діти отримали сертифікат про середню освіту, пофотографували їх у фотозоні — і все. Треба прийняти ситуацію такою, якою вона є. Життя не зупиняється, але треба змоделювати такі ситуації, які будуть найменш небезпечні не лише для свого здоров’я, а й інших людей. Це і є — «навчитися любити ближнього свого». Від нашої самодисципліни залежить життя і здоров’я наших близьких, рідних, усіх, хто нас оточує.
— Більшає хворих, незважаючи на те, що літо і спека… А що буде восени, взимку?
— Щодня — 130−150 нових хворих в області. Було і 170 нових за добу… Але це не всі хворі. Є люди у селах, які погано почуваються, але нікуди не звертаються по допомогу. Лікуються по телефону у кращому випадку. Ніхто не знає, скількох вони заразять… Ще й тому у нас несприятлива епідемічна ситуація. Напевно, упродовж трьох-п'яти років кожен з нас зіткнеться з цим вірусом, але краще пізніше, ніж зараз, бо вірус з часом втрачає свою силу. Може, пізніше винайдуть препарат для лікування, може, з’явиться вакцина… Не треба поспішати хворіти. Краще поберегтися, аніж опинитися на лікарняному ліжку.
— Є люди, які повторно хворіють?
— На жаль, є. Але ми не знаємо, чи це активація первинного процесу, який, можливо, був недолікований, чи повторне інфікування. Один з випадків — лікар, який одним з перших захворів, бо працював з ковідними хворими, мав важку пневмонію, лікувався, ПЛР був позитивний. Минуло близько двох місяців, і у нього знову клініка пневмонії, знову ПЛР позитивний, і знову лікування. Не можу ствердити, чи це активація первинного процесу, чи повторне інфікування. Другий випадок — теж лікар, яка мала ковідних хворих. Мала легеньку клінічну картину, потім ПЛР були мінусові, вийшла на роботу, і за два місяці — пневмонія, ПЛР позитивний і важке лікування. Третій випадок теж схожий: вперше людина захворіла легко, а вдруге — важкий перебіг хвороби і значне ураження легень.
— Львівська обласна клінічна інфекційна лікарня завантажена найбільше з усіх лікарень області?
— За кількістю хворих так. На сьогодні 219 хворих. Це дуже багато. І ми не маємо неважких хворих. Є лише важкі і дуже важкі хворі.
— У соцмережах трапляються пости, що на території Львова стаціонари забиті вщерть і треба домовлятися, щоб поклали у лікарню хоча би десь недалеко коло Львова…
— Львівська обласна клінічна інфекційна лікарня бере лише хворих, яких переводять з інших лікарень чи за скеруванням сімейного лікаря. Може «швидка» привезти також з району важкого хворого, але все це за попереднім узгодженням. Відбувається так: людину о 15.00 виписують з лікарні, годину миють і дезінфікують палату, а о 16.00 вже кладуть іншого пацієнта на це місце. У Львові є зони, які ділять пацієнтів територіально. Лікарня швидкої медичної допомоги оголосила, що візьме 200 ковідних хворих до себе. На сьогодні там близько 130 хворих, тобто у цій лікарні вільних місць найбільше. Якщо це житель області, то лягають або у лікарні, які визначені як ковідні, на території області, або, якщо вони важчі, їх транспортують у Госпіталь ветеранів війни та репресованих ім. Ю. Липи, або у Львівську обласну клінічну інфекційну лікарню чи у Центр легеневого здоров’я. Все це попередньо узгоджують заступники директорів медичних закладів за принципом: когось виписали — на його місце відразу когось госпіталізували. У районних лікарнях місця є, десь більше, десь менше, але наразі даємо раду з госпіталізацією.
— Відкриваються нові відділення для ковідних хворих у районних лікарнях області?
— Інфекційні відділення Буської та Жидачівської центральних районних лікарень прийматимуть з 12 серпня хворих на ковід. Розширюємо госпіталізацію, оскільки хворих, що потребують стаціонарного лікування, більшає. Кількість хворих і надалі зростатиме. Ніхто не скасовував сезонного грипу. Не знаємо, що буде, якщо одночасно зустрінуться грип з коронавірусом в одному організмі… Завдання — вакцинувати людей проти грипу. Чи буде достатньо вакцин, чи прийдуть люди вакцинуватися проти грипу? Сподіваюсь, прийдуть, щоб принаймні від однієї хвороби застрахуватися.