«На екрані і в житті я сильна жінка. Маю бути прикладом своїм двом синам»
Відверта розмова з актрисою Олександрою Лютою — виконавицею однієї з головних ролей у серіалі «Відважні»
/wz.lviv.ua/images/interview/_cover/410749/dsc0041.jpg)
Спілкуватися з заслуженою артисткою України, актрисою Національного академічного українського драматичного театру імені Марії Заньковецької Олександрою Лютою завжди цікаво. Олександра захоплено розповідає не лише про своїх чудових синів-двійнят, а й про ролі на сцені і в кіно. От і зараз актриса знімається у 40-серійному детективному фільмі виробництва студії FILM.UA.Group на замовлення каналу «Україна». Як потрапила у проєкт, про свою героїню та про особисте життя Олександра Люта розповіла журналістові «ВЗ».
— Канал «Україна» вже транслює серіал «Відважні», у якому ви виконали одну з головних ролей. Як потрапили у цей проєкт? Був кастинг?
— Саме за його результатами мене затвердили на роль Ренати Маркович. До цього я вже мала досвід у зйомках у художньому фільмі «Жива» режисера Тараса Химича і в серіалах («Черговий лікар», «Лікар Ковальчук», «Жіночий лікар-3», «Таємниці», «Новенька»). От якраз після співпраці в серіалі «Новенька» мене запросили прицільно на роль Ренати Маркович. Вдячна продюсеру «Відважних» Юлії Міщенко за запрошення мене саме на цю роль.
— Ваша героїня працює у відділі боротьби з домашнім насиллям, жінка з непростою долею і своєю історією. Наскільки вам близький образ сильної жінки, яка бореться зі злом?
— Раніше моя героїня Рената Маркович працювала в Інтерполі. Її доля схожа з долею жінок, яким тепер допомагає. Її історія розкривається поступово, зі серії у серію. У серіалі чотири головні героїні, кожна з яких має свою історію в минулому, і має мотивацію до роботи у підрозділі боротьби з домашнім насиллям. З цією темою я знайома не з чужих історій, а з власного життя… Як на мене, звичайна сімейна зрада, особливо коли є абсолютна довіра та сильне почуття і не віриться, що з коханою людиною можуть статись такі зміни, — це теж психологічне насилля. І дуже важко з цим впоратись самому…
Моя героїня — сильна жінка, у цій четвірці їй відведена роль практика: займається затриманням злочинців. Мені близький цей персонаж, бо теж звикла діяти самостійно, сама вирішую свої проблеми і не афішую їх. А стосовно того, що сильна жінка, то… Я мама двох хлопців, тому повинна бути сильною, треба бути їм прикладом.
— Чи довелося вам для ролі Ренати оволодіти новими навичками, навчитися того, чого раніше не вміли? Чи трюки виконували дублери?
— Дублерів не було. Бойові прийоми виконую сама. На майданчику є постановник боїв. Перед початком зйомок ми проходили підготовку, з нами займався тренер. Також у вільний час додатково ходила на тренування з самозахисту. А до зйомок брала участь у різних тренінгах, відвідувала майстер-клас від Британської академії сценічного та екранного бою. Я маю знати предмет із середини, не люблю приблизності ні в роботі, ні в житті. Шукаю різноманітні тренінги і майстер-класи, як театральні, так і кіношні, для розвитку і вдосконалення у професії… Усі ці навички мені знадобилися для зйомок у серіалі.
— Який був перший фільм, в якому ви знялися?
— Моє знайомство з кіно почалось 2013 року з короткометражного фільму режисера Тараса Дроня «Доторкнись і побач», де я зіграла роль мами сліпої дівчинки. Мені завжди була близька соціальна тематика. Невдовзі знялась у повнометражному фільмі «Жива».
До речі, серіал «Відважні» також соціально-детективна драма. Рада, що серіал висвітлює таку складну, замовчувану тему, і для когось він може стати навіть підказкою і допомогою. Адже в серіалі реальні історії, і знімався він у співпраці з громадською організацією, яка займається питаннями домашнього насильства, а номер телефону «гарячої» лінії можна побачити наприкінці кожної серії. І ще тішуся, що серіал україномовний. Це моя умова і принципова позиція на даний час.
— Ви згадали про синів-двійнят. Скільки їм років, де вони навчаються? При вашій професії часу для виховання дітей залишається дуже мало. Як з цим справляєтеся?
— Моїм синам скоро буде по 18 років, вони студенти першого курсу ЛНУ імені Івана Франка. Максим навчається на психології, Артем оволодіває ІТ-технологіями. Один гуманітарій, другий математик (сміється — Л. П.). Я читала, що математичний склад розуму передається сину від батька мами. От від мого тата Артему і передалось, хоча і у мене в школі було все добре з математикою. Артем, до речі, кубер. Складає кубик Рубика на швидкість, бере участь у змаганнях. Опанував швидке складання кубика самостійно, з Інтернету. Як і я, сам вивчає те, чим зацікавився. Це у нас теж від мого тата, а для нього діда, Валерія. А Максим — кіноман, навіть кінокритик. Полюбляє перед показом фільму прочитати однойменну книгу, якщо така є. З синами часто відвідуємо кінотеатри, підтримуємо українське кіно. Переглядаємо також фільми по телебаченню, в Інтернеті.
Зараз хлопці вже дорослі, тому можу залишати їх самих. Коли вони були малі, та ще й часто хворіли, я не дозволяла собі і думати про кіно. Але бажання потрапити у знімальний процес було велике, і я готувалась до цього сама і готувала дітей до самостійності, щоб могли обходитись без мене. Учила синів, щоб уміли самі готувати і самоорганізовуватись. Тому уміють зварити пельмені, посмажити яєшню, омлет, м’ясо на грилі й навіть приготувати піцу. Коли я була на зйомках, вони по відеозв’язку варили зупу.
— Діти, які з дитинства знають, що таке сцена, закулісне життя, не з розповідей знають, що таке акторська професія. Чи було у них бажання стати акторами?
— Коли діти були маленькі, я викладала в дитячому театрі «Юрашки» і запропонувала їм також ходити зі мною. Коли стали старшими, знялися зі мною у двох серіалах — «Черговий лікар» і «Таємниці», бо там потрібні були двійнята. Вони зрозуміли, що все не так просто, що це дуже тяжка і наполеглива праця, яка потребує багато зусиль і витривалості, окрім здібностей і таланту. Побачили це під час зйомок, коли самі були 8 годин на майданчику без відпочинку, тому що зйомка відбувалась на натурі, треба було «ловити» природне світло і не можна було псувати грим. Я рада, що вони на собі відчули акторство і відтоді серйозніше ставляться до маминої професії. Але навчатися на акторів не захотіли.
— Ви з Івано-Франківська. Закінчуючи школу, вже знали, що станете актрисою? Як потрапили до Львова?
— Я народилась із цим знанням і бажанням. Гарний голос і академічний спів у мене від мами, яка від природи мала хороші вокальні дані. Ще в садочку я знала, що хочу бути актрисою. А до Львова приїхала на навчання, бо так склалася доля, та й він ближче до Івано-Франківська. До Києва їхати було лячно і з фінансами було сутужно… Я з багатодітної сім’ї, нас у батьків (на жаль, уже покійних) четверо. І роки були нелегкі — 90-ті, тому умію багато чого робити своїми руками: шити, вишивати, майструвати, робити ремонт. Я вдячна долі, що навчалась у Львові, тобто період мого свідомого становлення як людини, як громадянки відбувся у Львові (адже я до 17 років була російськомовною, після російської школи). Вступила на акторське відділення при Львівській консерваторії на курс Богдана Козака. Усе, що я вмію у професії, це завдяки Богдану Миколайовичу.
На відбірковому турі у Франківську познайомилась з Ірмою Вітовською. З Ірмою ми були пліч-о-пліч 4 роки навчання, а далі зустріли свої половинки в різних містах (вона в Києві, я у Львові). А згодом вона стала хрещеною мамою Макса. Ми обидві завжди з вдячністю згадуємо нашого педагога. Дякуємо, що навчив нас акторського ремесла. Від мами у мене голос і талант, від тата — наполегливість і скрупульозність, а ремесло в руки мені дав мій наставник.
Хочу ще згадати про Аллу Бабенко. Я багато чого навчилась в її постановках. Я її називаю режисер-педагог. У неї я пройшла науку тонкого психологічного театру. З виставами у постановці Бабенко брала участь у багатьох міжнародних театральних фестивалях і зараз маю дві вистави в Києві в театрі «Сузір'я» в її постановці: «Вогні» за оповіданням Антона Чехова і моновистава «Актриса» за п’єсою Романа Горака.
— Як стали актрисою театру імені Марії Заньковецької?
— Після закінчення навчання я неповний сезон працювала у Першому театрі для дітей та юнацтва. Наприкінці сезону мені запропонували перейти до театру Заньковецької, бо потрібно було рятувати гастролі — виставу «Гуцулка Ксеня» везли до Польщі, а дві актриси, які виконували роль Ксені, не могли поїхати. За три дні я ввелася на роль гуцулки Ксені, і ми поїхали до Ольштина.
За 20 років роботи в театрі, навіть, я би сказала, служіння, я зіграла понад 50 ролей, головних, другорядних, різних жанрів. Але я більше драматична і трагічна актриса. Зараз у репертуарі театру я задіяна менше, бо багато часу проводжу на зйомках. Нещодавно я знімалась у серіалі «Новенька» (роль Орести). Паралельно знімалася в історичному 12-серійному проєкті «Сага», роль Христини. «Сага» про чотири покоління української родини від початку ХХ століття до Майдану, до 2014 року. Цікавий матеріал. Через звичайних людей подані історичні події цього проміжку часу: розкуркулювання, I Світова війна, совіти, Голодомор, II Світова, репресії, «відлига», перебудова, шалені 90-ті і революції 2000-них. Усі три персонажі, ролі яких я виконую у трьох серіалах, дуже різні і дуже цікаві. І головне — українською мовою!
Запрошення на роботу в театр чи відбір на роль у фільмі — то зрозуміло, але бувають і приховані знаки долі, які іноді дуже важко розпізнати. Має бути якесь внутрішнє чуття, що от він, ще один шанс…
Якщо Бог дав тобі здібності, їх треба розвивати, іти своєю дорогою. Потрібна наполегливість, бажання постійно вдосконалюватися. Усе залежить від самої людини. Крім вправляння в акторській майстерності, потрібно займатися спортом. Актор повинен бути у «формі». Я завжди дружила зі спортом — ходила на синхронне плавання, на спортивний рок-н-рол і бальні танці, а також відвідувала драмгурток, співала в хорі до закінчення школи. Коли стала актрисою, не зупинилася у саморозвитку, постійно вчуся, відвідую майстер-класи. Коли ти оволодіваєш якимись навичками, рано чи пізно прийде той момент, коли тобі доведеться їх втілювати в життя.
А внутрішнє чуття в моєму житті таки було… Трохи більше, як 18 років тому, я точно відчувала, ні, знала, що у мене під серцем дві, а не одна дитина. Хоча УЗД навіть на третьому місяці вагітності показувало одну… Я їх вимолила у Бога, моїх двійнят. Бог мені у всьому допомагає і веде.