«У політиці бачу суцільний шоу-бізнес із дешевими шоуменськими прийомами»
Понад 30 років тому Ірина Мазур заснувала балет «Життя»
Тоді й подумати не могла, яка місія випаде її колективу: показати український танець у світі, привезти в Україну перемогу на «Євробаченні», зрештою, щодня плекати нашу культуру. Ірина ніколи не зупиняється на досягнутому: за останні сім років балет «Життя» виріс до ТанцТеатру, а його артисти оволоділи ще й мистецтвом співу, декламації, акторської майстерності. А ще Ірина Мазур не байдужа до суспільно- політичного життя країни. Власне, оця друга її риса народила резонансний проєкт «Ремінісценції.UA», який восени цього року дивуватиме українців США та Канади. Про еволюцію балету і творчість у часи війни та великих змін — в ексклюзивній розмові для «ВЗ».
— Наш балет — мабуть, єдиний в Україні танцювальний колектив з такою низькою текучістю кадрів, — розповідає Ірина Мазур. — Деякі артисти з нами вже понад 20 років! І коли так довго знаєш людей, бачиш, як вони розвиваються, то настає час, коли переглядаєш їхні функції. Тож як режисер почала експериментувати із новими жанрами, стилями, звідси й виникла потреба в уроках вокалу, сценічної мови, акторської майстерності. Так наш балет перетворився на ТанцТеатр.
— Переломним для колективу став проєкт «Ремінісценції.UA»…
— Балет «Життя» завжди розвивав та популяризував українську автентику і бренд «Українська культура» як в Україні, так і по всьому світу. У нас була творча місія: берегти і модернізувати наше, українське. Коли стався Майдан, а потім розпочалася російсько-українська війна, ми, як і більшість артистів, опинилися у застої. Розважати у такі часи було б неправильно. А як розвиватися, як не зупинитися? А головне — як протистояти тотальній русифікації, яка вже не давала дихати українським митцям?
Ще задовго до Революції гідності ми поставили номер і зняли кліп «За Україну!» зі словами Тараса Шевченка «Вставайте, кайдани порвіте». Це був наш протест проти тотальної русифікації України, що за часів Януковича досягла свого апогею — наша країна перетворилася на губернію Російської Федерації, Малоросію. Російські попса і шансон лізли з кожної шпарини — звучали у кожній сільській хаті, у львівських кав’ярнях, скрізь… Телевізор пропагував суцільний «русскій мір». В інформаційному просторі не залишилося місця для українських митців…
— Відчували, що попереду великі зміни?
— Творчі люди більш емоційно відчувають світ та його виклики. Я часто керуюся інтуїцією. На проєкт «Ремінісценції.UA» мене надихнула книга «Україна Incognita». Ми почали зі сцени розповідати, як століттями у нас крали історію, культуру, таланти. Нищили, вбивали, вивозили, рубали під корінь і не давали розвиватися. Найстрашнішим було двадцяте століття. Цілеспрямовано винищували еліту — кожного десятиліття йшла «чистка»… Родина Крушельницьких, художник Бойчук, композитор Леонтович, поет Стус, розстріл кобзарів, «розстріляне Відродження», будинок «Слово»… Втовкмачували нам, що все українське — меншовартісне, сільське… Ми й досі пожинаємо те, що насадили нам. Досі зросійщені еліти не дають Україні рухатися вперед. А на сході нашої країни у багатьох генетично закладена ненависть до всього українського… І за що все це нашому народу? За те, що на своїй землі хочемо розмовляти своєю мовою та берегти свою культуру?
— Зараз проводять паралель між подіями 100-літньої давності. Як гадаєте, можливі репресії і переслідування у наш час?
— На жаль, так. Дівчинка виходить з плакатом на протест проти новообраного президента — її забирають і карають. Хіба це не репресії? А цинізм і безпринципність методів, з якими нова влада заходить у владні кабінети? При цьому досі не почула, які цінності вони сповідують. Чи ці цінності є проукраїнськими?
Чи страшно особисто мені? Страшно не так за себе, як за дітей та онуків, які можуть не пожити у державі, про яку мріяли мої предки. А мені, можна сказати, пощастило — я застала роки, у які було відчуття гордості за свою країну та її здобутки і перемоги. Якою ж наївною я була, коли думала, що цей-от розвиток всього українського вже не зупинити… А реваншисти планували свій вихід на «сцену». Відкат уже помітний… Питання лише у тому, на якій точці зупинимося.
— Як режисер бачите відверті режисерські ходи у теперішній політиці?
— Бачу суцільний шоу-бізнес із дешевими шоуменськими прийомами на кожному кроці. Таке враження, що до нас повертаються 90-ті, гопота. Такої риторики собі не дозволяв навіть Янукович.
— Якщо така риторика знаходить відгук у суспільстві, а про це свідчать результати двох цьогорічних виборів в Україні, що це означає?
— Це говорить про неосвіченість населення України. Неосвічені люди не вміють аналізувати, стратегічно мислити, проводити паралелі. Такі люди не усвідомлюють, що здача інтересів України рано чи пізно вплине і на їхні персональні інтереси. Їм сподобалося гасло «Ми їх зробимо!», але вони і себе «зроблять»… Два роки тому ми їздили з гастролями на схід — виступали у Рубіжному та Сєвєродонецьку. Там живуть люди, які за все своє життя не виїжджали за межі своїх населених пунктів. Вони не були у Києві чи Львові — що вже казати про Європу… І їх це влаштовує. «А зачєм?» — чула у відповідь. Їм і так добре… І щоб зберегти це «добре» — вони обирають собі ту владу, яка, як їм видається, гарантує це.
— Але ж за Володимира Зеленського, а тепер і «Слугу народу», проголосував на тільки схід, а й захід…
— На заході України не тільки нащадки упівців, бандерівців. Тут не бракує пристосуванців, які вміють жити при будь-якому режимі. Погляньте, як проголосували у селі Бандери… Про що ще говорити? У мене відчуття, що це свого роду бунт неосвіченості, сірої маси. Жоден з українських лідерів не закликав голосувати за Зеленського чи його партію, а люди проголосували, знехтувавши застереженнями, що це здача України. Але у кожного народу є відсотків 10−15 активних та мислячих людей. Ці люди не здадуться ніколи.
— Якби Росія не втручалася у те, як живе Україна, якого розвитку подій слід було б очікувати?
— За останні п’ять років все українське — мова, пісня, кіно, церква, армія — отримало міцний фундамент. І якби східний сусід, якому наші успіхи та перемоги як кістка у горлі, не втручався — про Україну світ чув би все частіше та гучніше! Чого очікувати? Теперішнє відчуття реваншу дуже тривожне. А диктаторські замашки нової влади лякають…
— На осінь, окрім гастролей за океаном, ви готуєте новий концептуальний проєкт — «ДНК. Дух. Нація. Культура»…
— «Ідея «ДНК» визріла, коли я усвідомила, що українці досі не можуть побороти комплекс меншовартості, який насаджувався століттями. І навіть зараз, коли змушені захищати свою землю від ворога, не відчуваємо себе сповна. Вперто не черпаємо тієї потужної сили та неймовірної енергії, які нам залишили наші пращури. Забуваємо, хто ми. Наша ідентичність знову під загрозою, чого й чекають реваншисти імперського «русского міра».
Ми розшифровуватимемо «ДНК» українців сучасно — так, щоб це сприймала молодь. І таки дійдемо до сутності — до витоків тієї енергії та сили, яка надихає, відроджує, відновлює, яка творить і гори перевертає. Яка, зрештою, дає нам право називатися українським народом.
Довідка «ВЗ»
Ірина Мазур — хореограф, режисер-постановник, незмінний керівник ТанцТеатру «Життя». Народилася у Львові. Закінчила музичну школу по класу баяна. Навчалася на хореографа у Львові та на режисера у Рівненському державному інституті культури. 1986 року після п’яти років роботи танцюристами у джаз-балеті Мануели Шварц у Німеччині Ірина з чоловіком, режисером Стефаном Мазуром, створили у Львові балет «Життя». Одним із провідних солістів колективу є Володимир Мазур — син творчого подружжя. 2004 року з «Дикими танцями» у постановці Ірини Мазур співачка Руслана і балет «Життя» перемогли на «Євробаченні-2004» у Стамбулі. Того ж року Ірина Володимирівна отримала звання заслуженої артистки України. А через 13 років, 2017-го, — звання народної артистки України. Балет «Життя» гастролював у понад 50-ти країнах світу. За останні сім років колектив еволюціонував до ТанцТеатру, представивши на великих сценах резонансні проєкти LoveSorry, «Ремінісценції.UA», «Етноеволюція» і DEKADANCE. На черзі — нова концептуальна та гучна постановка «ДНК. Дух. Нація. Культура».