«Якщо груди болять — це не завжди рак…»
Або рак, але вже на занедбаній стадії. «Тому після 45 років жінкам треба регулярно проходити мамографічне обстеження», — нагадує онкохірург
Смертність від раку в Україні — на другому місці після смертності від серцево-судинних захворювань. А рак грудей після раку легень — другий у списку онконедуг, від яких хворі із цим діагнозом помирають найчастіше. Найважливішою у боротьбі з грізною хворобою є рання діагностика. Чим швидше виявити проблему, тим більші шанси не лише зберегти життя, а й повністю одужати. Проте, за статистикою, у кожної четвертої українки рак молочної залози виявляють на пізніх стадіях. У групі ризику — кожна жінка. 100% захворіє кожна восьма. Таку цифру озвучують експерти ВООЗ. Як уберегтися від раку грудей і вчасно діагностувати недугу, розповідає заступник головного лікаря Львівського онкологічного регіонального лікувально-діагностичного центру Орест Тріль.
— Якщо груди болять — це завжди свідчить про злоякісний процес?
— Масталгія (біль у грудній залозі) — не основний симптом раку. Про наявність злоякісної пухлини сигналізує, але вже на занедбаній стадії. Існують більш ранні прояви раку грудей: кров’янисті виділення із соска, втягнення шкіри за типом «лимонної кірки», відчуття вузла у грудній залозі, який можна промацати. Проте всі ці ознаки також вказують на наявність пухлини на стадії клінічно значущого раку. Раніше ми закликали жінок регулярно самообстежуватися, але клінічні дослідження показали, що у такий спосіб не набагато знижуємо смертність від раку грудей. Тому сьогодні у світі (і у Львівській області також) перейшли на доклінічне виявлення раку грудей з допомогою скринінгових методів (мамографії з додатковим УЗД). Мамографія дозволяє діагностувати рак навіть не у 1-й, а у нульовій стадії, коли пухлинні клітини ще не поширилися за межі протоки залози, а отже, не дали метастазів. Лікування такого раку дає можливість уникнути травмування жінки, зберегти грудну залозу.
— В якому віці радили б вперше пройти мамографічне обстеження?
— Кожна країна визначає скринінгову групу відповідно до рівня захворюваності і забезпеченості мамографами. У Львівській області завдяки проекту «Онкопревенція» за сприяння Світового банку були створені міжрайонні скринінгові центри у Львові, Дрогобичі, Червонограді, Самборі та Стрию, які забезпечені найсучаснішими мамографами. Перший мамографічний скринінг рекомендуємо пройти у 45 років і проходити до 65. Якщо у молодшому віці виникають проблеми з грудними залозами, мамолог, зазвичай, скеровує на УЗД.
— Хто із жінок у групі ризику? Кому б радили більш пильно стежити за станом молочних залоз?
— Чинники ризику раку грудей пов’язані із репродуктивними чинниками. Кілька вагітностей і годувань грудним молоком знижують ризик раку. Відсутність дітей, ранні місячні і пізній клімакс, навпаки, — підвищують. Надмірна вага тіла, прийом незбалансованих естрогенових контрацептивів чи замісної естрогенової терапії незначно, але підвищують ризик естрогензалежних видів раку грудей.
— Чи можливо запобігти захворюванню і що для цього потрібно робити?
— Первинна профілактика полягає у зниженні значущості факторів ризику — контролі ваги, повноцінному годуванні грудьми, плануванні вагітності. Щоб запобігти клінічному раку, виявивши захворювання на ранній стадії або й узагалі на етапі передракових змін, необхідно проходити скринінгові обстеження.
— Пацієнтки часто відкладають візит до лікаря, бо бояться хіміо-, променевої терапії, операції…
— Лікування раку грудей непросте і може тривати кілька місяців. Це якщо говоримо про лікування раку на клінічно розгорнутій стадії. Досвід розвинених країн, де на державному рівні давно запроваджено скринінгову мамографію, демонструє, що 30% випадків раку грудної залози можна виявити на 0 стадії, де така складна комбінована терапія може й не знадобитися, а втручання, як правило, невелике і органозберігаюче.
Раннє звернення до лікаря — благо для хворого. Пізнє — зменшує ефективність і різко збільшує затратність лікування.
— Як ставитеся до нетрадиційної медицини? Багато пацієнтів воліють звертатися до знахарів і зцілителів, займаються самолікуванням — шукають порад в Інтернеті та серед знайомих…
— У випадках, коли вже не можемо допомогти пацієнту (зазвичай при пізньому зверненні), має повне право використати альтернативні засоби, які можуть пом’якшити симптоми. У всіх інших випадках застосовуємо добре вивчену та ефективну протиракову терапію. Зволікання, застосування нетрадиційних методів лікування можуть поглибити стадію злоякісного процесу та різко зменшити шанси на одужання.