Ліки від тиску — завжди під рукою!
Ви — гіпертонік? Кардіолог дає поради, як уникнути гіпертонічного кризу, а також вберегтися від інфарктів та інсультів
З перепадами кров’яного тиску жартувати не варто. Різке підвищення може призвести до гіпертонічного кризу, а це вже — загроза інфаркту чи інсульту. «Показники тиску прийнято позначати двома цифрами, наприклад, 120/80 мм рт. ст. Більше значення називають „систолічним тиском“, під яким розуміють найвищий тиск крові у судині після скорочення серця. Менше — „діастолічним“. Це — тиск крові у судині у період спокою у перерві між скороченнями серця», — пояснює лікар-кардіолог Львівського обласного клінічного кардіологічного центру Галина Максим.
— Що сприяє перепадам тиску?
— Насамперед погодні зміни, перехід «осінь-зима», «весна-літо», емоційні перевантаження, прийом жінками контрацептивів, наявність супутніх захворювань. Є також багато інших чинників.
— Які симптоми характерні для підвищеного тиску?
— Найчастіше — біль голови, запаморочення, хиткість при ході, «мушки», темні кола перед очима, нудота (іноді — блювота), підвищене серцебиття, біль у грудній клітці (тиснучий, ниючий у ділянці серця), задишка, відчуття нестачі повітря.
Люди, які знають, що у них є гіпертензія, повинні завжди носити при собі мінімум медикаментів, призначених лікарем, щоб мати змогу вчасно знизити артеріальний тиск.
— Для яких захворювань характерне підвищення тиску?
— Це може бути одним зі симптомів пієлонефриту, онкологічного захворювання, хвороби щитовидної залози (тиреотоксикозу), головного мозку, наднирників, судин. Усунувши патології цих органів, можна істотно знизити тиск.
— Чи можливо в якийсь спосіб покращити роботу серця?
— Є фактори ризику серцево-судинних захворювань. Ті, які корегуються і не корегуються. До останніх відносять вік, стать і спадковість. До тих, що коригуються, — вживання алкоголю, гострої, жирної їжі, тютюнопаління.
Якщо кинути курити, можна знизити ризик появи серцево-судинних захворювань на 30%. Відмовившись від спиртного, жирної їжі, енергетичних напоїв, можна зменшити вірогідність розвитку артеріальної гіпертензії. Також потрібно збільшити фізичну активність — хоча б 30−40 хвилин на день ходити пішки. Вживайте менш калорійну їжу, достатню кількість рідини. Їжте багато овочів і фруктів. Дотримання здорового способу життя сприятиме покращенню діяльності серця.
— Чим небезпечні гіпертонічні кризи і чому вони виникають?
— Гіпертонічний криз — це раптове підвищення тиску.
Вони бувають ускладненими і неускладненими. Ускладнені небезпечні тим, що можуть уражатися т. зв. органи-мішені (мозок, серце або нирки). Тому під час кризів необхідно вчасно знижувати тиск — для того, щоб не було ускладнень (як-от інфаркт міокарда, інсульт).
Причиною гіпертонічних кризів є стреси, тривала гіподинамія, порушення рекомендованої дієти («з'їв багато оселедця або чогось гострого»). У жінок такі кризи часто трапляються у клімактеричний період. Також у групі ризику люди, які лікуються і різко припиняють приймати препарати від тиску. Лікування гіпертонічної хвороби має бути постійним, а зниження доз препаратів повинно відбуватися строго під контролем лікаря.
— Чи можна гіпертоніку довіритися народній медицині?
— Людям, які є емоційно лабільними, потерпають від безсоння, рекомендуємо пити чаї з м’яти або меліси. Але це тільки, щоб заспокоїтись, оскільки трави, на жаль, не володіють вираженим антигіпертензивним ефектом.
Сьогодні є багато препаратів, які діють протягом 24 годин. Людина приймає ліки і знає, що протягом доби вона застрахована. Досягти такого результату за допомогою трав нереально.
— Якщо гіпертонічний криз трапився вперше, чим можна допомогти, поки їде «швидка»?
— Звільніть верхні дихальні шляхи, щоб людині було легше дихати. Покладіть хворого, але у жодному разі не піднімайте йому ніг. Можна дати холодної води. Медикаментів давати небажано, оскільки це може бути, навпаки, гіпотензивний криз, та й ви не знаєте, як людина відреагує на препарат.
Фото автора та з архіву «ВЗ»