«Колись з Любліна молодь втікала на навчання в інші міста»
Тепер сюди приїздять вчитися студенти з України… Норвегії і Тайваню!
/wz.lviv.ua/images/interview/_cover/380901/stanovski2.jpg)
Коли йшла на зустріч з директором Центру міжнародного співробітництва Департаменту міського голови Любліна Кшиштофом Становським, думала, що він має українське коріння. Пан Кшиштоф пильно стежить за ситуацією в Україні і не боїться давати гострі інтерв’ю, виступаючи на захист нашої країни. «Ні, не маю українського походження, але у мене багато друзів в Україні», — каже мій співрозмовник. Пан Становський — дисидент, активний діяч легендарної польської «Солідарності». Очолював фонд «Освіта для демократії» (створив мережу міжнародних освітніх проектів для активістів зі Східної Європи, Монголії і Узбекистану). Був заступником двох міністрів — освіти та закордонних справ Польщі. Вважає: перше, що треба змінювати, — це освіта.
У Польщі сьогодні немає державних шкіл. На момент старту реформи освіти у Польщі завершувалася реорганізація ґмін, повітів і воєводств (аналоги наших громад, районів та областей), після чого держава почала передавати школи органам місцевого самоврядування.
1996 року Польща запровадила двоступеневу систему фінансування освіти. З державного бюджету виділяється сума, призначена на освіту. У формі освітньої субвенції уряд передає ці кошти органам місцевого самоврядування, які самостійно вирішують, на що їх витратити. Як наслідок, за чверть століття якість освіти у Польщі суттєво зросла. Що найважливіше — якість освіти у місті та селі тепер не відрізняється. «Найбідніші громади у найбільш складний кризовий час видавали на освіту до 80% місцевого бюджету, — розповідає Кшиштоф Становський. — Сьогодні Люблін витрачає на освіту 1/3 коштів. Органи місцевого самоврядування розпочали реформу освіти з ремонту туалетів та дахів. Школа — це перша громадська інституція, з якою стикається молода людина. До кінця життя буде пам’ятати, що навчалася у закладі, де туалет виглядав як місце для людей, а не для тварин, де всі — від прибиральниці до директора — ставилися до неї по-людськи, навіть якщо були у кілька разів старші». Каже, те, як виглядали школи і наука у Польщі у 1990 році (особливо сільські) і як виглядають сьогодні — небо і земля.
— Львів зараз активно розбудовується. Частково попит на новобудови формують внутрішні переселенці, які вирішують осісти у нашому місті. Але маємо проблему — відсутність інфраструктури.
— У Польщі за мережу шкіл відповідають органи місцевого самоврядування. Знаємо, скільки дітей живе у кожному населеному пункті, скільки через три роки піде до школи. Звичайно, є форс-мажорні обставини (як у вас із внутрішніми переселенцями), але у цивілізованому світі не може бути так, що зводять новобудови, але не забезпечують інфраструктури. На етапі проектування треба вирішити питання, де буде бібліотека, школа, магазини, дитсадок. Садків, як правило, завжди не вистачає, тому наше місто заохочує підприємців відкривати приватні дошкільні навчальні заклади.
— У Польщі, коли була демографічна криза, також закривали школи?
— Тисячі. Місцевій владі довелося прийняти ряд важких рішень. Але не було такого, що школу закрили і сказали батькам: «Тепер навчання дитини — ваш клопіт». Обов’язок органів місцевого самоврядування — гарантувати навчання у школі, зокрема забезпечити довіз дітей. Однак важливо, щоб батьки також виявляли ініціативу. Ще перед 1989 роком батьки, представники інтелігенції, які були членами громадських організацій і товариств, почали засновувати власні школи. Перші такі школи з’явилися у великих містах і відіграли важливу роль у реформуванні освіти. У селах, коли органам місцевого самоврядування бракувало коштів і малу (де навчалося менше 70 учнів. — Авт.) школу хотіли закрити, батьки створювали товариство, яке було готове нею опікуватися. На Люблінщині також була така школа. Батьки зголосилися, що готові її утримувати. Тоді війт сказав: «Я відремонтую дах і котельню». Разом врятували школу. Коли я був у міністерстві, ми створили можливість передачі таких шкіл у власність громадам, за умови, що ці школи й надалі будуть відкритими для всіх, безкоштовними.
Ці батьківські школи — дуже інноваційні. Мій приятель заснував таку у Любліні. Поділив навчальну програму на 1370 частин. Повідомив учням, що школа працює з 8.00 до 15.00. Вчителі теж працюють лише у ці години. Ті учні, що пройдуть 80% навчальної програми, будуть допущені до матури (аналог українського ЗНО. — Авт.). Завдання учня — самостійно спланувати освітній процес, домовитись з учителем, організуватися із колегами.
— Передусім — самостійність школярів та вчителів?
— Ще на початку реформи міністерство свідомо відійшло від ручного управління навчальним процесом. Після реформи міністерство встановлює тільки, якими мають бути результати навчання, що учень повинен знати і вміти після 3, 6, 9 і 12 класу, та проводить зовнішні екзамени. Але яку програму навчання обрати — вирішує директор. Підручник вибирає конкретний учитель. Це те, що привело до вирівнювання освітніх шансів дітей. Неважливо, до якої школи пішла дитина у перший клас, всі випускники мають можливість продовжити навчання в обраних університетах. Але цей успіх має свою ціну. Це міністр вирішує, чого дитина має навчитись. А після закінчення школи їй кажуть: «Тепер вчися сама протягом всього життя». До самостійного визначення мети у житті польська школа не готує, не приділяє уваги здібним учням.
— Є такий рейтинг PISA (Programme for International Student Assestment). Міжнародне дослідження проводять з ініціативи Організації економічного співробітництва раз на три роки. Основна мета — оцінити, чи зможуть учні, яким зараз по 15 років, зайняти активну життєву позицію після школи. Цього року Україна вперше взяла участь у цьому оцінюванні. Про результати дізнаємося у грудні наступного року. Міністр освіти Лілія Гриневич переконана, що високого місця не займемо. «Як правило, стан країн-учасників після отримання перших результатів дослідження можна охарактеризувати як PISA-шок. І нас це також не омине», — попередила в одному з інтерв’ю пані Гриневич. Читала, що Польща у 2000 році також отримала оцінку, нижчу від середньої.
— 25 років тому якість нашої освіти була на рівні африканських країн. Зараз у рейтингу PISA замикаємо першу десятку. Серед європейських країн ми — на п’ятій позиції. Випередили нас лише Фінляндія, Швейцарія, Швеція і Нідерланди.
На початках у нас було велике розмежування шкіл. Жменька дітей з міста навчалася у найкращих школах, більшість — у поганих. Школи у селі і місті колосально різнилися. Завдяки реформі вирівняли освітні шанси дітей, забезпечили освітні потреби всіх учнів, зокрема з обмеженими можливостями та дітей — представників національних меншин. Це показує, що реформи можуть щось змінювати і що не гроші вирішують, якими будуть результати навчання. Польські вчителі заробляють половину з того, що їхні британські колеги, але результати у нас — кращі!
— Чи вистачає Польщі вчителів? Особливо молодих, особливо у селі?
— На початку реформи звільняли вчителів, і це було пов’язано зі зменшенням кількості учнів та, відповідно, закриттям шкіл. У 1989−1990 рр. Польща зіткнулася з таким явищем, як безробіття. Величезній кількості вчителів дозволили завчасно вийти на пенсію. Так поволі в освіту почали приходити нові люди. Місцева влада намагалася у різний спосіб привабити молодих вчителів у село. Пропонували їм житло. Тоді з цим була проблема, і це було серйозним аргументом для молодих людей. Зараз середньостатистичний вчитель — це не людина передпенсійного віку.
— Яка ситуація із дитсадками?
— Був період, коли дошкільні навчальні заклади масово закривали. У селах садків не було багато. Але дослідження показали, що для вирівнювання освітніх шансів дошкільна освіта має фундаментальне значення. Не йдеться про те, щоб діти у садках їли, спали, проводили там по вісім годин на день, що є більш актуальним для міст, бо батьки у цей час на роботі. Педагоги наполягали, що мінімум дев’ять годин на тиждень шестирічна дитина повинна брати участь у заняттях. Завдяки активності органів місцевого самоврядування і фінансовій допомозі ЄС нам вдалося відкрити сільські дошкільні заклади, розраховані на 10−15 дітей — при школах, парафіях, пожежній охороні, бібліотеках, громадських, пристосованих для цього закладах недалеко від дому. У деяких ґмінах такі дитсадки функціонують чи не у кожному селі. Віддати дитину, якій 3−5 років, у садок — це право батьків. З 6−7 — їхній обов’язок.
— У Польщі діти також хочуть здобути вищу освіту і працювати лікарями, юристами та економістами, а не водіями чи сантехніками? Бо в Україні маємо таку ситуацію.
— Чому діти не хочуть вчитися на водія чи сантехніка? Бо суспільство очікує, що водій не піде до оперного театру. Але у Європі вже так не є.
У Польщі був низький відсоток людей, які здобували вищу освіту. 80% моїх ровесників не ходили до школи, яка б закінчувалася матурою. Тобто ходили до базової професійної школи. Це навіть не технікум. Дитина вісім років навчалася у початковій школі, а тоді йшла у трирічну професійну, яка готувала до професії, але не давала можливості продовжити навчання.
Кількість школярів, які здобувають вищу освіту, за останні 25 років зросла у п’ять разів. З одного боку, це був спосіб перечекати економічну кризу, адже краще бути студентом, ніж безробітним. З іншого, безробіття серед людей з вищою освітою було у 10 разів меншим (3% проти 30% серед випускників неповних середніх шкіл). Сьогодні бачимо, що дедалі більше молодих людей продовжує навчання у школах, які дадуть їм конкретну професію, а не в університетах.
— Які шанси дітей із села вступити у вищі навчальні заклади?
— Сьогодні учні зі сіл чи малих містечок краще підготовлені. Але мають одну додаткову перешкоду — мусять більше інвестувати у свою освіту (винайняти помешкання, платити за харчування тощо). Польсько-Американський Фонд Свободи, приміром, реалізує стипендіальну програму під назвою Stypendium pomostowy. Дає можливість молоді із малих населених пунктів почати навчання у вищих навчальних закладах. Для більшості сільських дітей перший рік є надзвичайно важким фінансово.
— На заняттях в університеті студентів навчають мистецтва ведення переговорів, самопрезентації, як не тільки створити хороший продукт, а й вигідно його продати, тобто того, що дозволить більш упевнено почуватися на ринку праці…
— Навчальні заклади не повинні готувати молодь до того, що ми знаємо. Колись кравець вчив сина шити піджаки. О’кей, міг з’явитися інший лацкан. Знання, здобуті у кільканадцять років, були актуальними протягом цілого життя. Але сьогодні більшість дітей, які ходять до початкової школи, будуть працювати у професіях, яких сьогодні не існує. Маємо готувати молодих людей до самостійного навчання протягом життя, щоб трактували науку як частину щоденного життя.
— Люблін приваблює багатьох студентів з України…
— У місті вчиться сім тисяч іноземних студентів. Найбільше — з України, Тайваню, Норвегії, США і Білорусі. Для міста це добре. У нас почав розвиватися бізнес, формується багатокультурне середовище. Живе цікаве місто приваблює більше туристів.
Студенти з інших країн витрачають щороку у Любліні 100 млн. злотих — винаймають помешкання, йдуть до кав’ярень, купують у магазинах. Це — гроші, які залишаються у місті.
Був час, коли 70% випускників люблінських шкіл, які хотіли здобути вищу освіту, їхали у Краків, Вроцлав чи Варшаву. Не вірили, що зможуть знайти роботу вдома. 15 років тому Люблін був провінційним містечком, з якого більшість хотіла виїхати. Тепер 70% вчиться у рідному місті. Звичайно, у Парижі можна заробляти більше. У Нью-Йорку — зовсім інші шанси. Але не всі виїдуть до Франції та США. Це — результат розумної політики міста, зокрема програми Study in Lublin. Всі вищі навчальні заклади почали проводити спільну інформаційну кампанію, аби зацікавити потенційних студентів. Неважливо, яку у кінцевому результаті вищу школу ті виберуть — головне, що виберуть Люблін, і від цього виграють усі.