«Покарання дітей ні до чого доброго не ведуть, хіба до кабінету психолога чи навіть психіатра»
Сімейний психолог Марта Федак допомагає жінкам бути успішними мамами, а чоловікам не боятися партнерських пологів
/wz.lviv.ua/images/interview/_cover/380087/psiholog.jpg)
35-річна Марта Федак щаслива дружина, мама двох дітей і сімейний психолог, який допомагає українцям будувати міцні родини. У Клубі «Сім'я від, А до Я» жінка працює інструктором з допологової підготовки та основ батьківської майстерності. Про те, як впливають соцмережі на родину та як реагувати на дитячі істерики, Марта Федак ексклюзивно розповіла «ВЗ».
— Якою, на вашу думку, є зразкова сім’я?
— Такої не існує! Кожна сім’я має плюси-мінуси. Як психолог, кожну сім’ю сприймаю як унікальну і підлаштовуюсь під її потреби. Головне, щоб її рух був у напрямі зміцнення. Такої думки я дотримувалася не завжди. У дитинстві мала певне уявлення про ідеальну сім’ю і дуже розчаровувалась, коли розуміла, що це лише фасад, соціальна маска. Насправді усі в сім’ї були нещасні, хоча заради картинки вдавали з себе щасливих. Прагнення до ідеалу завжди викликає розлади і проблеми.
— Ви навчаєте правильно будувати родину. Як з’явилась ідея відкрити таку школу у Львові?
— Коли вперше була вагітна, чула жахливі історії про пологи від родичок, знайомих та лікарів. Тоді зрозуміла: у мене буде по-іншому! На очі потрапили програми Клубу «Сім'ї від, А до Я». Захотіла відкрити такий клуб у Львові. Щоб і львівські родини могли позбуватись міфів і стереотипів пострадянського простору, які живучі досі!
— Хто є вашими учнями?
— Вивести картину «усередненого клієнта» не зможу, всі різні: різного віку, достатку та професій. Але це мислячі батьки, які розуміють, що саме від перебігу вагітності та пологів, а також раннього віку дитини залежатиме все її життя.
— В еру соцмереж багато українок виставляють свої родинні будні напоказ. Свята, сварки, примирення чи родинні жарти стають публічними. Наскільки це правильно? Чи це може зашкодити чи навіть зруйнувати родину?
— Це індивідуально! Для когось це спосіб самовираження, для когось самоприйняття, для когось пошук підтримки і спосіб вилити свій біль. По-різному це і працює: комусь іде на користь, комусь руйнує родину. Головне, розуміти — для чого це мені? Якщо це самоствердження, то слід знайти продуктивніший спосіб, який справді допоможе знайти свою цінність.
— Якого принципу виховання дітей ви дотримуєтесь? Чи є власні секрети?
— Принцип — не нашкодь. Це у мене лікарське. А помилившись, візьми на себе відповідальність (не вину!). Я, як і всі мами, хочу своїм дітям найкращого! У моєму розумінні найкраще — це те, чого потребують мої діти, а не те, що вважаю найкращим я. Відповідальність — це прийняття наслідків і виправлення того, що у моїх силах. Я не роблю за дітей те, що вони можуть самі. Як наслідок — діти самостійні.
— Як батькам реагувати на витівки та примхи чада? Хапатися за лозину чи зберігати спокій?
— Покарання ні до чого доброго не ведуть, хіба до кабінету психолога чи навіть психіатра. Так само і вседозволеність. Зберігати спокій насправді не так і легко, коли спрацьовує механізм своїх батьківських установок. Найефективніше: зрозуміти себе, свої емоції. Тоді й ефективні методи виховання самі знайдуться. А для цього потрібно набути знань і навиків, яких нас не вчать у наших сім’ях, школі та вузах
— Які найпоширеніші проблеми серед українських сімей?
— Я б сказала не проблеми, а актуальні питання. Наприклад: чому дитина мене не слухає? Часто ми самі не вміємо слухати і несвідомо вчимо дітей не чути нас. Забагато забороняємо, а «не можна» — сигнал до «зроби навпаки». Потрібно вчитись комунікації (це корисно не тільки у стосунках з дітьми, а й з дорослими — на роботі, з друзями, з коханими). Дитячі істерики. Ігноруйте істерику, після істерики підтримайте дитину. Я забороняю — жінка (чоловік) дозволяє — тепер дитина маніпулює. В сім’ї має бути спільність ідеї виховання. Для цього треба розбиратися у своїх сценаріях і формувати спільний.
— Зараз «модні» партнерські пологи. Як ви до них ставитесь?
— Це не данина моді, а необхідність: доведено науково і практично, що партнер у пологах полегшує їх і зменшує кількість кесаревих розтинів та медикаментів. Якщо знає, що робити! Якщо це «жертва» з боку чоловіка — краще не треба, користі не буде! У нас є сімейний курс підготовки до пологів: щоб чоловік міг визначитись, чи хоче бути там. Якщо так, то чим може бути корисним.
— Чому деякі жінки відмовляються від партнерських пологів?
— Як і в багатьох сферах нашого життя, існує безліч міфів і страхів, пов’язаних з пологами. До прикладу: я його більше не вабитиму як жінка. Або сімейна традиція — у пологовому залі тільки з жінками (мамою, сестрою, подругою). Також деколи існують проблеми у пари, недовіра до партнера. Головне правило — жінці повинно бути комфортно, тому це її вибір! Однозначно — тягнути чоловіка «за руку» на пологи не варто, така жертва не принесе ні користі, ні задоволення.