Ротавірус спричинив у дитячих садочках Львова спалахи гострої кишкової інфекції
Упродовж березня — квітня у Львові зареєстровано три спалахи гострої кишкової інфекції серед дітей, які відвідують дитячі садочки міста. Про те, що спричинило спалахи такої недуги, розповіла завідувачка відділу готовності та реагування на надзвичайні ситуації Львівського обласного центру контролю та профілактики хвороб Ірина Куліш
/wz.lviv.ua/images/articles/_cover/531282/rotavirus.jpg)
Захворіли діти різного віку — від 3 до 5 років. У першому дитячому садочку захворіло 5 дітей, у другому — 6, а в третьому — вісім. Усього 19 дітей, які перебували на лікуванні у Львівській обласній інфекційній лікарні.
За результатами лабораторних досліджень матеріалу було встановлено, що причиною всіх трьох спалахів гострої кишкової інфекції був ротавірус.
Інфекціоністка наголосила, що ротавірусна інфекція — одна з найпоширеніших інфекційних хвороб серед дітей раннього віку — до 5 років. За даними ВООЗ, кожна дитина до 5 років хворіє на цю інфекцію.
Основним симптомом недуги є діарея, яка може спричинити небезпечне для малюків зневоднення. Найчастіше вірус передається через брудні руки, забруднені предмети (іграшки, посуд, одяг, меблі, підлогу) або через споживання інфікованих продуктів чи води.
Також можливий повітряно-крапельний шлях передачі через кашель і чхання від хворої дитини до здорової.
Вірус може залишатися у фекаліях зараженої людини ще до появи симптомів і до 10 днів після їх зникнення. На поверхнях він зберігає активність кілька тижнів.
Інкубаційний період — до 5 днів (найчастіше 2−3 дні).
— Які симптоми недуги?
— Перелічу основні:
- підвищення температури тіла,
- нудота, блювання,
- частий рідкий стілець,
- біль у животі.
— Як захиститися від ротавірусу?
— Вакцинація — найефективніший метод профілактики, який допомагає запобігти тяжкому перебігу хвороби. Тобто батьки можуть захистити свою дитину, вакцинувавши її.
Для формування імунітету потрібно отримати 2 або 3 дози вакцини (залежно від виробника). Щеплення проводять дітям у віці від 6 до 32 тижнів. Перша доза має бути введена до 15-го тижня життя, усі наступні - до 8 місяців.
Ця вакцина доступна в Україні, але не входить до обов’язкового календаря щеплень, тому її можна отримати за власний кошт.
Щеплення для дітей старшого віку та дорослих не передбачене, тому важливо зробити його в ранньому віці.
— Які правила профілактики, або що робити, аби не захворіти?
— Правила прості, проте ефективні:
- регулярно мити руки після туалету, відвідування громадських місць та перед їдою;
- дотримуватися санітарних норм приготування їжі;
- вживати лише переварену або бутильовану воду;
- ретельно мити овочі та фрукти, обдавати їх окропом;
- дезінфікувати іграшки та поверхні мийними засобами або 70%-им спиртовим розчином.
Наостанок найголовніше — за появи симптомів слід негайно звернутися до сімейного лікаря!
Будьте здорові!
Записала Анна Врублевська.