Передплата 2025 ВЗ

Ротавірус спричинив у дитячих садочках Львова спалахи гострої кишкової інфекції

Упродовж березня — квітня у Львові зареєстровано три спалахи гострої кишкової інфекції серед дітей, які відвідують дитячі садочки міста. Про те, що спричинило спала­хи такої недуги, розповіла завідувачка відділу готовності та ре­агування на надзвичайні ситуації Львівського обласного центру контролю та профілактики хво­роб Ірина Куліш

Фото pexels
Фото pexels

Захворіли діти різного віку — від 3 до 5 років. У першому дитячому садочку захворіло 5 дітей, у друго­му — 6, а в третьому — вісім. Усього 19 дітей, які перебували на лікуван­ні у Львівській обласній інфекційній лікарні.

За результатами лабораторних досліджень матеріалу було вста­новлено, що причиною всіх трьох спалахів гострої кишкової інфекції був ротавірус.

Інфекціоністка наголосила, що ротавірусна інфекція — одна з най­поширеніших інфекційних хвороб серед дітей раннього віку — до 5 ро­ків. За даними ВООЗ, кожна дити­на до 5 років хворіє на цю інфекцію.

Основним симптомом недуги є діарея, яка може спричинити не­безпечне для малюків зневоднен­ня. Найчастіше вірус передаєть­ся через брудні руки, забруднені предмети (іграшки, посуд, одяг, ме­блі, підлогу) або через споживання інфікованих продуктів чи води.

Також можливий повітряно-кра­пельний шлях передачі через ка­шель і чхання від хворої дитини до здорової.

Вірус може залишатися у фека­ліях зараженої людини ще до появи симптомів і до 10 днів після їх зник­нення. На поверхнях він зберігає активність кілька тижнів.

Інкубаційний період — до 5 днів (найчастіше 2−3 дні).

— Які симптоми недуги?

— Перелічу основні:

  • підвищення температури тіла,
  • нудота, блювання,
  • частий рідкий стілець,
  • біль у животі.

— Як захиститися від ротаві­русу?

— Вакцинація — найефективні­ший метод профілактики, який до­помагає запобігти тяжкому пере­бігу хвороби. Тобто батьки можуть захистити свою дитину, вакцину­вавши її.

Для формування імунітету по­трібно отримати 2 або 3 дози вак­цини (залежно від виробника). Ще­плення проводять дітям у віці від 6 до 32 тижнів. Перша доза має бути введена до 15-го тижня життя, усі наступні - до 8 місяців.

Ця вакцина доступна в Україні, але не входить до обов’язкового календаря щеплень, тому її можна отримати за власний кошт.

Щеплення для дітей старшого віку та дорослих не передбачене, тому важливо зробити його в ран­ньому віці.

— Які правила профілактики, або що робити, аби не захворі­ти?

— Правила прості, проте ефек­тивні:

  • регулярно мити руки після туалету, відвідування громадських місць та перед їдою;
  • дотримуватися санітарних норм приготування їжі;
  • вживати лише переварену або бутильовану воду;
  • ретельно мити овочі та фрук­ти, обдавати їх окропом;
  • дезінфікувати іграшки та по­верхні мийними засобами або 70%-им спиртовим розчином.

Наостанок найголовніше — за появи симптомів слід негайно звернутися до сімейного лікаря!

Будьте здорові!

Записала Анна Врублевська.