«Алкоголік — не тільки той, хто риється у смітнику. А й той, хто потайки п’є витримане віскі»
Психотерапевт Зоя Найда — про те, як розпізнати алкозалежного і як уберегти від «зеленого змія» підлітка
Свят у нашій країні чимало, і навряд чи десь можна побачити застілля, яке б обійшлося без спиртного. На жаль, за всім цим спостерігають діти, яким потім немає сенсу пояснювати, що алкоголь — це погано, адже вони наслідують дорослих. За результатами опитування ВООЗ, Україна посідає перше місце за рівнем вживання алкоголю серед неповнолітніх. 70% дітей та підлітків бодай раз у житті вживали спиртні напої. Половина з них робить це систематично (орієнтовно раз на тиждень).
— Алкоголізм — це довготривала, прогресуюча, невиліковна хвороба мозку, яка призводить до деградації, а у подальшому — до смерті. Більшість українців мають помилкове уявлення про алкоголізм. Ви, мабуть, думаєте, що алкоголік — це той, що валяється у канаві, риється у смітнику, у грязюці з голови до ніг. Але серед алкоголіків є багато заможних людей, які п’ють найдорожчі напої — витримані віскі, коньяки, — каже психотерапевт Зоя Найда (на фото). — Алкогольнозалежного перевірити просто. Пропоную йому протягом тижня не вживати жодних спиртних напоїв. Як правило, на 5−6 день не витримує. Коли запитую, чому знову почав випивати, виправдовується: «Бо погіршився настрій, з’явилася дратівливість, хотілося заспокоїтись». У цей період у мозку є ще залишки попередньо вжитого алкоголю, а власні речовини, які відповідають за настрій, в алкоголіка не виробляються у достатній кількості, і це викликає страждання. Алкогольна залежність — це неусвідомлений примус приймати алкоголь з метою регуляції настрою.
— Чому алкоголізм настільки важко піддається лікуванню?
— Алкогольна залежність — це хвороба мозку, у якому під впливом етилового спирту відбуваються розлади у регуляції роботи нервових клітин. Як наслідок, у першу чергу порушується психічна функція саморозпізнавання свого стану. Через це жоден алкоголік не визнає того, що він має проблеми з алкоголем.
— Чи може підліток узалежнитися від алкоголю?
— Залежною може стати кожна людина, а підлітки особливо рано узалежнюються — через незрілість нервової системи. Навіть для здорових підлітків характерними є перепади настрою, що зумовлено, зокрема, складною гормональною перебудовою. Підлітки перебувають у процесі формування у дорослу людину, а алкоголь цьому процесу перешкоджає. Їхні структури мозку перебувають у стадії розвитку. Регулярне надходження етанолу в організм приводить до плутанини так званих нейромедіаторів — речовин, які забезпечують зв’язок між клітинами мозку і відповідають за наше сприйняття, пам’ять, поведінку, а найбільше — за настрій.
— Які причини підліткового алкоголізму?
— Перша — це ставлення сім’ї до вживання алкоголю. Зауважте, як часто дитину вже змалечку садять поруч з дорослими, наливають у склянку сік або воду, і дитина виконує ритуал цокання. Є випадки, коли дорослі розходяться, а дітки у цей час допивають за ними спиртне, бо їм цікаво спробувати. Так відбувається знайомство з алкоголем.
Друга — «героїзм» і нестримне бажання бачити себе дорослим.
Третя — реклама, зокрема телевізійна, пива. Відомі артисти, спортсмени, милі дідусі, які б мали пропагувати здоровий спосіб життя, рекламують спиртні напої, а дітям дуже хочеться бути на них схожими. Як можна не вірити дідусеві?
Будь-який алкоголь є антидепресантом, який регулює настрій. Людина, вживаючи алкоголь, одержує досвід, як можна швидко його покращити. Відповідно формується рефлекс — щоб стати веселим, треба випити. Поступово вживання спиртних напоїв стає домінуючим у піднятті настрою. Навіщо йти до театру, кіно, займатися спортом (все це ми, власне, робимо для настрою і гарного самопочуття)? Навіщо старатися, робити якісь зусилля, якщо бажаного можна досягнути за допомогою випивки? Небезпека полягає у тому, що алкогольна залежність формується поступово і непомітно (у дорослих протягом 5−7 років, у підлітків — 1−3 роки, а у дітей — ще менше). Однією з причин швидкого узалежнення неповнолітніх є недостатня кількість у печінці ферменту, який знешкоджує алкоголь.
— Які ознаки алкогольної залежності?
1. Втрата контролю над кількістю вжитого алкоголю. Здорова людина п’є контрольовано. Вона чітко знає, коли, де, з ким і що саме буде пити. Відчуває, коли вчасно зупинитись. Організм їй сам каже: «Стоп, з тебе досить!». Алкоголік ніколи не знає, де, коли, з ким і скільки буде пити. Як кажуть анонімні алкоголіки: «Перший келишок забагато, а останній — замало».
2. Ріст толерантності. Пастка у тому, що для хорошого настрою треба вживати щораз більше алкоголю. Мозок тренується переносити високі дози і не п’яніти. Часто можна почути: «Чоловік п’є багато і не п’яніє, тримається на ногах». Так може тривати кілька років. А для нарколога зрозуміло одне: у людини висока толерантність, і п’є вона давно. З роками толерантність різко падає, і сп’яніння настає швидко від малих доз алкоголю.
3. Похмілля. Це — особливий психофізичний стан, який виникає внаслідок зниження концентрації алкоголю у крові. Погане самопочуття рано чи пізно приводить до потреби похмелитися.
Щоб зорієнтуватися, чи є серед ваших знайомих та близьких узалежнені від спиртного, поспостерігайте за їхньою поведінкою. Припустимо, ви зустрічаєтеся з хлопцем і він каже, що не п’є взагалі. Це має насторожити — можливо, це пов’язано з тим, що він «зав'язав». (Хоча є люди-абстиненти, які взагалі не переносять алкоголь, або люди, які виросли у сім’ї алкоголіків і постановили собі не вживати алкоголь, аби не стати такими ж).
Ще момент, на який варто звернути увагу: компанія, скажімо, збирається на відпочинок на природу чи корпоратив, а людина стурбована тим, скільки буде алкоголю «на душу населення», чи всім вистачить.
— Слабоалкогольні напої — чи можуть вони стати причиною алкоголізму? Чи може виникнути залежність, скажімо, від пива?
— У пляшці пива — стільки ж алкоголю, скільки у склянці вина або чарці горілки. Молодь частіше вживає пиво, але у великій кількості. Пивом не тільки можна упитись, але так само стати залежним від пива. Всі слабоалкогольні напої містять етанол, причому у найгіршому вигляді (низькоочищений), та стимулятори.
— Дитина навчається в іншому місті. Як її контролювати?
— Контролювати у таких умовах неможливо.
Одна мама, відпускаючи свою дитину, сказала хорошу фразу: «Я вклала у тебе стільки хорошого, що нічого поганого з тобою статися не повинно». Потрібно виховувати своїх дітей, і тоді, де б вони не були, не потраплятимуть під негативний вплив оточення.
Коли дитина їде на навчання в інше місто, потрапляє у середовище свободи. У всіх гуртожитках підлітки-першокурсники вживають алкоголь — навіть якщо раніше цього не робили. Частина з них справді спивається, а частина — починає розуміти, що це не те, що їм потрібно. Чи, наприклад, закохується і акцентує свою увагу на партнері/партнерці.
— До яких фахівців звертатись по допомогу? Чи можна це зробити анонімно?
— Необхідно звернутись за консультацією до нарколога в обласний медичний центр превенції та терапії узалежнень, де проведуть відповідні дослідження і лікування. Вся ця інформація згідно із законом про психіатрію є конфіденційною, тому лікування відбувається анонімно.
— Чи можна сподіватися, що дитина перейде певну вікову межу і проблема вирішиться сама по собі?
— Дитину потрібно контролювати, але це можливо тільки за умови довірливих стосунків між батьками і дітьми. Не словами потрібно виховувати, а власним прикладом. Обтяжливим фактором при алкоголізмі є спадковість. Швидше відбувається процес звикання і деградації.