Артрит і артроз: у чому різниця та чи можливе нормальне життя зі зношеними суглобами?
Обидва захворювання — і артрит, і артроз — вражають кістки, зв’язки й суглоби. Також часто супроводжуються однаковими симптомами, зокрема скутістю в суглобах та болем. «Утім, — як пише Healthline, — між ними є суттєва різниця»
/wz.lviv.ua/images/articles/_cover/530783/artroz.jpg)
Артрит — це загальний термін, який використовується для опису кількох станів, які викликають запалення у суглобах (в окремих випадках запальний процес може поширюватися на шкіру, м’язи й інші органи). Серед них — остеоартрит, ревматоїдний артрит і подагра.
Артроз — інша назва остеоартриту, тобто одного з видів артриту. За даними Національного інституту артриту, захворювань опорно-рухового апарату та шкіри (США), артроз — найпоширеніший тип артриту, який виникає внаслідок природного зношування суглобів і хрящів. Хрящ — це слизька тканина, яка вкриває кінці кісток і допомагає рухатися суглобам. З часом хрящ може ушкоджуватися й навіть повністю стиратися. Це призводить до того, що кістки у місці рухомого з'єднання починають тертися одна об одну, викликаючи біль, відчуття скутості, а іноді й набряк.
Артроз може вразити будь-який суглоб у тілі, але з великою ймовірністю це будуть суглоби рук, шиї, колін або стегон, і ризик такого розвитку подій зростатиме з віком.
Які симптоми артриту, зокрема артрозу
Прояви цього захворювання будуть відрізнятися залежно від його типу. Найпоширенішими є біль у суглобах і відчуття скутості. Інші поширені симптоми:
- набряк суглобів;
- почервоніння шкіри навколо уражених суглобів;
- зменшення їхньої гнучкості та загалом рухливості;
- відчуття тертя кісток;
- наявність остеофітів (наростів з кісткової тканини на поверхні хворих суглобів).
Кому загрожує недуга
На ризик розвитку артрозу, а також деяких інших видів артриту можуть впливати:
- Вік. Артроз та багато інших видів артриту частіше спостерігаються у літніх людей.
- Стать. У жінок артроз розвивається частіше — як і ревматоїдний артрит. А от у чоловіків частіше виникає подагра.
- Вага. Додаткова вага створює більший тиск на суглоби. Це підвищує ризик ушкодження суглобів та розвитку артрозу. Надмірна маса тіла також підвищує ризик деяких інших типів артриту.
- Травми. Нещасні випадки та інфекції можуть ушкодити ваші суглоби, підвищуючи ризик артрозу. Це також може збільшити ймовірність розвитку деяких інших типів артриту.
- Деформації суглобів. Деформований хрящ і нерівні суглоби збільшують ризик артрозу.
- Професія. Робота, яка передбачає підвищене навантаження на суглоби, може збільшувати ризик артрозу.
- Гени. У вас є більший ризик розвитку артрозу, якщо у вас є сімейна історія цього захворювання. Гени також впливають на ймовірність виникнення інших типів артриту, зокрема ревматоїдного.
Як діагностують
Лікар розпитає, які у вас симптоми та чи не хворів на артроз або інші види артриту хтось із рідних. Це допоможе визначити, який у вас тип артриту. Також фахівець проведе фізичний огляд, і додатково — одне або кілька досліджень:
- аналіз крові на маркери запалення та інфекції;
- артроцентез (пункцію суглоба) — для збору та аналізу зразка рідини з ураженого суглоба;
- артроскопію (хірургічну малоінвазивну маніпуляцію, яку проводять через кілька проколів шкіри над суглобом під контролем відеокамери) або інші візуалізаційні тести, такі як рентген чи МРТ, що дозволить спеціалісту візуально оглянути хворий суглоб.
Як лікують
Ваш лікар порекомендує план лікування, який може включати:
- Ліки. Це можуть бути безрецептурний ацетамінофен або нестероїдні протизапальні засоби.
- Фізичну терапію. Терапевт навчить вас виконувати вправи, які допоможуть зміцнити та стабілізувати ваші суглоби, а також відновити й зберегти діапазон рухів.
- Трудотерапію. Фахівець допоможе розробити стратегії щодо робочого середовища або щоденних звичок, що дозволить вам краще почуватися.
- Ортопедичні засоби — брекети, шини або устілки для взуття, які допоможуть зменшити напругу й тиск на ушкоджені суглоби.
- Оперативні втручання — заміна цілого суглоба або його елементів штучними матеріалами. У більшості випадків перш ніж запропонувати операцію, лікар заохочуватиме спробувати менш інвазивні методи лікування.
Життя з артрозом або іншими видами артриту
Якщо у вас діагностували захворювання суглобів, попрацюйте з вашим лікарем, щоб разом розробити план лікування. Дізнайтеся більше про свій стан, як його лікувати та як уберегтися від погіршення.
Обговоріть з фахівцем варіанти лікарських засобів, фізіотерапії та інших методів лікування. Більшість пацієнтів з артритом можуть вести нормальний, здоровий спосіб життя, якщо вони добре контролюють свою хворобу.