Рік почався із гепатиту А
У селі Вістовій Калуської громади, що на Івано-Франківщині, уже на початку цього року у воді з криниці виявили збудників гепатиту А. Занедужала жінка, на обійсті якої і був розташований колодязь
/wz.lviv.ua/images/articles/_cover/505492/hepatyt-a.jpg)
А торік на Вінниччині стався найчисленніший у 2023 році в Україні спалах гепатиту А. Досвідом, як вінничани долали цю недугу, поділилася заступниця директора департаменту охорони здоров’я Вінницької ОДА Тетяна Бондаренко.
— Як у вас велася боротьба з гепатитом А?
— Спалах гепатиту, А розпочався у середині жовтня. Тоді зафіксували понад 310 хворих. Половина із них — сімейні вогнища.
Були визначені базові лікарні, у яких розгорнули 250 ліжкомісць. Проте понад 30% ліжок завантажені не були. Ми мали найбільшу кількість — 40 пацієнтів у день, на стаціонарі. Але у перші тижні спалаху поступали по 10−13 людей щодня.
На той час в області оголосили режим «надзвичайної ситуації» через спалах гепатиту. Вінницьких школярів перевели на дистанційне навчання, дитячі садки працювали у звичному режимі. Скасували режим 12 грудня.
Окрім того, у місті за рекомендацією Держпродспоживслужби проводили дезінфекцію громадського транспорту. Оскільки одним зі шляхів передачі гепатиту, А є контактний, дуже важливо всі контактні поверхні, на яких може залишитися збудник від хворої людини, обов’язково продезінфікувати. Після обробки вагон 15 хвилин провітрювали. Проводили дезінфекцію вагонів шляхом протирання всіх поручнів, ручок.
— Яка ж була причина спалаху?
— Для того, аби виявити причини спалаху, велику роботу провели лікарі-епідеміологи та відповідні служби. Взяли більш як 600 проб води та харчових продуктів. Перевіряли працівників торгових мереж, ринків.
Ймовірно, інфекція поширювалася кількома шляхами. Виявили хворих працівників базарів, і щоб перекрити цей шлях, ми їх вакцинували. І дотепер раз на тиждень проводимо санітарний день, аби не допустити повторення цієї ситуації.
— Яких ще заходів було вжито, аби не допустити поширення спалаху?
— Було провакциновано 700 медпрацівників і 170 немедичних працівників — 68 дітей та 102 дорослих, які були контактними.
— То ж що таке гепатит A і як він передається?
— Гепатит A — це вірусна інфекція, яка вражає печінку. У цієї хвороби — фекально-оральний механізм передачі. Найбільше ця недуга небезпечна тим, що після одужання людина до кінця життя є носієм антигену гепатиту A.
Хвороба поширюється через воду, їжу, брудні руки, особисті речі. Тому слід дотримуватися гігієнічних вимог — мити руки після відвідування вбиралень та громадських місць, не пити воду незрозумілого походження.
У середньому інкубаційний період гепатиту A триває до 28 днів, але може бути й три місяці - це залежить від заразності пацієнта.
— Хто в групі ризику захворюваності на гепатит A?
— Найбільш вразливими до хвороби є люди, які безпосередньо контактують із чинниками поширення гепатиту A: працівники водоканалів та харчової промисловості, а також діти, які відвідують навчальні заклади. Зараз також у групу ризику входять військовослужбовці.
— Чи є вакцини проти гепатиту A?
— Гепатит A — це не вакцинокероване захворювання, однак щеплення проти цієї хвороби рекомендують людям з груп ризику. Його роблять після призначення лікаря. Вакцину надають тоді, коли є спалах та багато контактних людей, щоб не було поширення інфекції. Коли немає спалаху, щеплення не ефективне.
Людина, яка контактувала з хворим на гепатит A, повинна вакцинуватися упродовж семи днів. Якщо щеплення провести пізніше, то може виникнути реінфекція.
— Як вберегтися від цієї недуги?
— Пити лише переварену воду, дотримуватись правил особистої гігієни, добре мити фрукти й овочі перед їх вживанням.
Інкубаційний період гепатиту, А зазвичай триває 14−28 днів, а серед основних симптомів спостерігаються:
- виражена загальна слабкість та підвищена втомлюваність;
- підвищення температури тіла;
- втрата апетиту;
- діарея;
- блювота;
- неприємні відчуття в животі;
- важкість у правому підребер'ї;
- потемніння сечі;
- жовтяниця (пожовтіння склер та шкіри) — буває у 70% дорослих людей.
Разом з тим, не у всіх інфікованих проявляються всі ці симптоми. Тому у випадку погіршення самопочуття потрібно одразу звертатись по допомогу до медиків і в жодному разі не займатись самолікуванням. Адже лише лікар може діагностувати вірусний гепатит A і надати рекомендації щодо режиму та лікування. Тому ще раз наголошуємо на важливості дотримання вимог державних санітарних норм і правил.