Чим небезпечні вузли у щитоподібній залозі?
І чи завжди їх треба позбуватися?
Вузловий зоб — одне з найпоширеніших захворювань щитоподібної залози. За словами лікаря-ендокринолога Віталії Бурлуцької, утворення у цьому органі має від 5% до 50% населення. Порівняно з чоловіками, жінки хворіють у п’ять разів частіше, і чим старша людина, тим більша ймовірність, що у її залозі з’являться вузлові утвори. У 50 років їх мають вже кожна друга жінка й кожен п’ятий чоловік.
Діагностують патологію, коли у товщі органу виявляють новоутворення, які можуть мати різну структуру (бути твердими, заповненими рідиною, або частково твердими, а частково — заповненими рідиною). Лікар може намацати вузли на шиї у пацієнта або побачити пухлинки, провівши УЗД.
Вузли щитоподібної залози часто діагностують випадково, коли людину обстежують з приводу іншого захворювання. Більшість вузлів є занадто малими, щоб хворий міг їх побачити чи відчути. Найбільша небезпека цих новоутворень полягає у тому, що вони можуть виявитися злоякісними, і таке спостерігається у 5−17% випадків.
Як повідомляє Медичний центр Каліфорнійського університету у Сан-Франциско (UCSF Medical Center), збільшена щитоподібна залоза (а це ми й називаємо «зобом») може продовжувати добре функціонувати та виробляти необхідну кількість гормонів. Насправді більшість випадків зоба і вузлів не викликають проблем зі здоров’ям. Однак зоб може бути ознакою певних станів, які змушують орган виробляти занадто багато гормонів (так званий гіпертиреоз) або занадто мало (гіпотиреоз).
Майже всі випадки збільшення щитоподібної залози є наслідком неефективного синтезу гормонів залозою. Коли вона не може виробляти достатню кількість гормонів, компенсує це, збільшуючись. У всьому світі найпоширенішою причиною збільшення щитовидки є недостатня кількість йоду у раціоні. Серед інших причин — генетичний чинник і прийом деяких ліків (наприклад, карбонату літію).
Підтверджує це й Віталія Бурлуцька. Важливу роль у виникненні вузлового зоба відіграє генетичний фактор, а також ендемічність регіону. До йододефіцитних областей в Україні зараховують Львівську, Чернівецьку, Івано-Франківську, Закарпатську, Волинську, Тернопільську та Рівненську. Тут нестача йоду є не лише у воді, повітрі та ґрунті, а й у харчових продуктах.
Серед причин, чому розвивається зоб, виокремлюють також:
- патології щитоподібної залози, такі, як аутоімунний тиреоїдит, зміни у секреції тиреоїдних гормонів;
- травми органу;
- стреси;
- інфекційні захворювання;
- токсичний вплив лакофарбових матеріалів;
- променева терапія або радіаційне опромінення.
«Золотим стандартом» діагностики вузлового зоба вважається УЗД. Під час цього дослідження фахівець може не тільки оцінити розмір та структуру щитоподібної залози, а й побачити вузлові утворення, розпізнати, яких із них варто побоюватися, а за якими достатньо просто спостерігати. Лабораторне дослідження полягає у проведенні загальноклінічних обстежень, аналізів на збільшення рівня тиреоїдних гормонів, антитіл до тиреопероксидази, а за необхідності - онкомаркерів.
За інформацією UCSF, дискомфорт або біль пацієнт відчуває, коли вузол збільшується в розмірах або стає настільки великим, що заважає диханню чи ковтанню. Якщо функція залози порушена, можуть виникати інші симптоми. За гіпертиреозу це втрата ваги, безсоння, тривога, тремор рук і непереносимість спеки. За гіпотиреозу — збільшення ваги, непереносимість холоду, м’язові судоми, уповільнене мислення та пригнічений настрій.
У багатьох випадках лікарі вдаються до тактики «спостерігати й чекати». Проте якщо вузли супроводжуються неприємними проявами або негативно впливають на загальний стан здоров’я, їх потрібно лікувати. Варіанти лікування включають прийом гормональних препаратів, терапію радіоактивним йодом і хірургічне втручання.
Синтетична форма гормону щитоподібної залози може допомогти зменшити зоб і стимулювати роботу органа. Самопочуття хворого покращується вже через тиждень після початку прийому таблеток, а через кілька місяців прояви хвороби взагалі зникають.
Радіоактивний йод також зменшує зоб або вузол, котрий змушує залозу виробляти занадто багато тиреоїдних гормонів. Його людина приймає у вигляді капсул або рідини. Потрапивши в організм, він концентрується у щитоподібній залозі та руйнує всю або частину хворої тканини залози, не ушкоджуючи здорові.
При проведенні оперативного втручання лікарі, як правило, застосовують мініінвазивні підходи, щоб на шиї у пацієнта не залишився шрам або щоб він не був великим.
За словами Віталії Бурлицької, показаннями до проведення операції є:
- підозра на рак щитоподібної залози;
- якщо вузловий зоб — великих розмірів, спричиняє деформацію сусідніх анатомічних структур (трахеї, стравоходу, судин, нервів) і супроводжується такими симптомами, як відчуття дискомфорту у ділянці шиї, осиплість голосу, порушення ковтання, кашель, який не піддається лікуванню й утруднене дихання за відсутності фізичного навантаження;
- у разі токсичного зоба, коли протягом 1,5−2 років лікування таблетками неможливо домогтися одужання або тривалої ремісії;
- наявність вираженого косметичного дефекту.
Хірургічне втручання полягає у повному або частковому видаленні щитоподібної залози та/або видаленні великих чи злоякісних вузлів. Серед можливих післяопераційних ускладнень — ушкодження нервів, що контролюють м’язи, які рухають голосові зв’язки. Це може вилитися як у втрату можливості «брати» 1−2 високі октави під час співу, так і у зміну голосу на шепіт. Залежно від того, яку частину залози видалено, хворий може бути змушеним приймати синтетичний гормон до кінця життя.
«Кожна людина повинна дбати про свою щитоподібну залозу, — нагадує лікарка. — Щодня вживати йодовмісні продукти у межах вікової норми, достатню кількість вітамінів і мінералів, остерігатися шкідливого впливу зовнішніх факторів і раз на рік проходити обстеження в ендокринолога».