Щитовидку слід обстежувати щорічно
Щитоподібна залоза відіграє в організмі людини роль захисника. Які симптоми свідчать про можливі порушення в її роботі? Коли бігти до лікаря?
Ендокринологиня Лікарні Святого Луки Першого медичного об'єднання Львова Соломія Мачинська розповідає про низку симптомів, які не можна ігнорувати. А також нагадує про важливість профілактичних обстежень щитоподібної залози: як часто необхідно перевірятися, щоби вчасно виявити проблему.
— Отож, насамперед про значення щитоподібної залози як захисника нашого організму.
— Це надзвичайно важливий орган, який впливає на серцево-судинну, нервову, імунну системи та обмін речовин
— Якщо людина помітила, що щось в організмі не так, на що їй слід звернути увагу?
— Якщо ви помітили у себе відчуття пришвидшеного серцебиття, коливання артеріального тиску, випадіння волосся, ламкість нігтів, сухість шкіри, набряк обличчя, дратівливість, сонливість, втрату маси тіла або надмірну масу тіла з незрозумілих причин, порушення менструального циклу, надмірне оволосіння, вказані симптоми можуть бути приводом для того, щоб звернутися до ендокринолога для подальшого дообстеження.
— Як часто слід звертатися до ендокринолога чи проводити аналізи?
— Рекомендовано раз на рік здавати кров на визначення тиреотропного гормону та проводити ультразвукову діагностику щитоподібної залози.
— Які фактори призводять до підвищеного ризику утворення вузлів щитоподібної залози?
— Це йододефіцит, опромінення, рак щитоподібної залози у близьких родичів, похилий вік, куріння, ожиріння, вживання алкоголю.
Лише невеликий відсоток цих новоутворень може призводити до раку. Проте визначити злоякісність вузлів лише за симптомами — неможливо!
— Ваші поради у таких випадках…
— Якщо ви помітили незвичний набряк на шиї, проблеми з диханням або ковтанням, не гайте дорогоцінний час, мерщій зверніться до лікаря-ендокринолога для повноцінного обстеження!
Не варто займатися самолікуванням та самообстеженням, оскільки кожен випадок — індивідуальний. Правильна постановка діагнозу забезпечує коректне лікування.
Не зволікайте та бережіть себе!
Записала Анна Врублевська.