Захворювання щитоподібної залози: симптоми можуть бути непомітними, а наслідки — серйозними
Медики занепокоєні стрімким збільшенням в Україні кількості захворювань щитоподібної залози
За даними Всесвітньої організації охорони здоров’я (ВООЗ), серед ендокринних порушень захворювання щитоподібної залози посідають друге місце після цукрового діабету. Від патології щитоподібної залози страждає понад 200 млн людей у світі. За останні роки абсолютний приріст нововиявлених захворювань в економічно розвинених країнах становив 52% серед жінок і 17% серед чоловіків. Збільшується кількість хворих на доброякісні вузлові утворення та злоякісні пухлини.
В Україні за останні 5 років кількість захворювань щитоподібної залози збільшилась у п’ять разів (показник залежить від зовнішнього середовища, йодного дефіциту, способу життя, стресу, харчування, супутніх захворювань тощо).
Ендокринологиня Лікарні Святого Луки Першого медичного об'єднання Львова Соломія Мачинська розповідає про причини, симптоми та профілактику цього захворювання.
— Її роль надзвичайно велика — це роль захисника, яку вона виконує, впливаючи на серцево-судинну, нервову, імунну системи та обмін речовин.
— За якими ранніми симптомами можна розпізнати цю недугу?
— Симптоми можуть бути непомітними і проявлятися дискомфортом під час ковтання, відчуттям стискання в шиї, змінами у голосі.
— Це ви перелічили ранні симптоми. А які ж симптоми є дзвіночками про те, що вже слід бігти до ендокринолога і в жодному разі не ігнорувати?
— Так. Є й такі. Якщо ви помітили у себе пришвидшене серцебиття, коливання артеріального тиску, випадання волосся, ламкість нігтів, сухість шкіри, набряк шкіри, дратівливість, сонливість, надмірну масу тіла або, навпаки, втрати її без належних на це причин, порушення менструального циклу, надмірне оволосіння — негайно прямуйте до ендокринолога для подальшого дообстеження.
— Які сучасні методи діагностики цієї недуги?
— Сьогодні ми маємо ефективні методи діагностування, а саме: УЗД щитоподібної залози, аналіз крові на гормональну панель та, за потреби, біопсію щитоподібної залози. Це допоможе вчасно виявити новоутворення, гіперфункцію щитоподібної залози (тиреотоксикоз або гіпертиреоз) — коли орган виробляє забагато гормонів, або гіпофункцію щитоподібної залози (гіпотиреоз) — дефіцит йодовмісних гормонів.
Однією із найбільш поширених серед цих недуг є зоб — збільшення щитоподібної залози.
— Яка профілактика допоможе запобігти цьому захворюванню?
— Профілактика включає, насамперед, вживання йодованої солі та регулярний огляд ендокринолога.
Рекомендуємо щорічно здавати кров на визначення тиреотропного гормону та проводити ультразвукову діагностику. Не варто займатися самолікуванням та самообстеженням, оскільки кожен випадок — індивідуальний. Адже правильна постановка діагнозу дасть змогу призначити коректне лікування. Ці прості правила допоможуть зберегти здоров’я щитоподібної залози.
Ендокринологиня закликає не зволікати, не відкладати своє здоров’я на завтра, а розпочати турбуватися про нього вже сьогодні.
Довідка «ДЗ»
Серед продуктів харчування найбільше йоду міститься у морепродуктах (концентрація йоду в 1 кг морських водоростей — 800−1 000 мкг).
Біла риба, овочі (картопля, редиска, часник, буряк, томати, спаржа, зелена цибуля, щавель, шпинат), фрукти (банани, апельсини, лимони, дині, ананаси та хурма), яйця, яловичина та волоські горіхи також містять велику кількість йоду.
В Україні такі норми фізіологічних потреб йоду для певних вікових груп:
- діти і підлітки — 90−150 мкг;
- дорослі чоловіки та жінки — 150 мкг;
- жінки під час вагітності та у період лактації - 200 мкг.
Записала Анна Врублевська.