Ваш ТТГ не в нормі? Що це означає?
Поряд із цукровим діабетом другого типу та ожирінням захворювання щитовидної залози — одні з найпоширеніших ендокринних патологій. За інформацією ВООЗ, загальна кількість людей, які мають ті чи інші проблеми зі щитовидкою, перевищує 665 мільйонів
Щитоподібна залоза — це ендокринний орган, який має форму метелика й розташований на передній поверхні шиї. Цей орган відіграє важливу роль у здоров’ї людини, оскільки виробляє гормони, що впливають на різні системи організму, зокрема серцево-судинну, нервову та репродуктивну. Основне завдання щитовидної залози — виробляти гормони тироксин (Т4) та трийодтиронін (Т3), які регулюють метаболізм, тобто швидкість, з якою організм перетворює їжу в енергію. Крім того, гормони щитовидної залози також впливають на ріст та розвиток організму, а також на роботу серцево-судинної та нервової систем. Коли щитоподібна залоза не працює належним чином, страждає весь організм.
Про деякі випадки, в яких слід неодмінно звертатися до спеціалістів, розповідає ендокринолог 3-ї міської поліклініки м. Львова Мирослава Кузьмінська.
— Чому лікарі кажуть, що важливо контролювати рівень ТТГ?
— Тиреотропний гормон (ТТГ) — це гормон, який утворюється гіпофізом (невеликою залозою, розташованою на нижній поверхні головного мозку за синусною западиною), щоб регулювати роботу щитоподібної залози. Головне призначення гормону — контролювати ріст, поділ і кровопостачання клітин щитоподібної залози. Він стимулює її функції та збільшує утворення тироксину та трийодтироніну, які необхідні для підтримки метаболізму, теплопродукції, росту організму та нормальної роботи нервової системи.
Якщо рівень гормонів щитоподібної залози знизився, то ТТГ зросте, щоб її простимулювати. І навпаки, якщо вона працює занадто активно, то кількість ТТГ у крові знизиться (гіпотиреоз — (недостатність функції) або гіпертиреоз — надлишкова функція).
Будь-які патології роботи цієї ендокринної залози завжди будуть відображатися на стані рівня тиреотропного гормону. Якщо гіпофіз бачить, що він знижений, то це означає, що присутня гіперфункція (гіпертиреоз). Це характерно для хвороби Грейвса, аденоми, першої стадії тиреоїдиту.
Якщо присутній гіпотиреоз, то зміни в аналізі будуть протилежні. У цьому випадку рівень ТТГ буде підвищений, адже гіпофіз бачить, що гормонів щитоподібної залози мало (і тому він хоче її простимулювати). Найпоширенішими причинами підвищення рівня тиреотропного гормону є тиреоїдит Хашімото, ендемічний зоб.
Однак у будь-якому випадку, якщо ви помітили зміни цього показника, то обов’язково зверніться до фахівця. Адже правильність трактування результатів залежить від вашого віку, супутніх захворювань та ліків, які ви приймаєте.
— Ще одне питання, яке найбільше турбує людей — чи варто переживати, коли є вузли у щитоподібній залозі?
— Насамперед хочу сказати, що до утворення вузлів щитовидки призводять йододефіцит, опромінення, рак ЩЗ у близьких родичів, похилий вік, куріння, ожиріння, вживання алкоголю. Лише невеликий відсоток цих новоутворень можуть призводити до раку. Проте визначити злоякісність вузлів лише за симптомами — неможливо!
Тому якщо ви помітили незвичний набряк на шиї, проблеми з диханням або ковтанням, не гайте дорогоцінного часу, мерщій зверніться до лікаря-ендокринолога для повноцінного обстеження!
Записала Анна Врублевська.