Коронавірус триває! Вакцинуйтеся!
COVID-19, попри загальносвітову боротьбу з ним, нікуди не зник. Вірус мутує, з’являються його нові штами, і ризик захворіти залишається актуальним й у цьогорічному епідсезоні. Хвороба особливо небезпечна для людей старшого віку, з хронічними недугами, тож, окрім важкого перебігу, може призвести до летального кінця
/wz.lviv.ua/images/interview/_cover/502675/timko.jpg)
Медики б’ють на сполох: саме люди вікової групи 60+ продовжують нехтувати вакцинацією від цієї недуги, наражаючи себе на смертельну небезпеку, адже вони можуть інфікуватися від своїх дітей чи онуків, які часто хворіють безсимптомно. Незважаючи на мутацію вірусу, наявні в Україні вакцини здатні захистити від інфікування та від важкого перебігу хвороби. Як складається ситуація із поширенням COVID-19 та грипу у Львівській області, розповідає Генеральна директорка Львівського обласного центру контролю та профілактики хвороб МОЗ України Наталія Іванченко
— Триває епідемічний сезон захворюваності на грип та коронавірус. Чи багато хворих на Львівщині? Якого віку люди хворіють найчастіше?
— Згідно з даними моніторингу захворюваності населення Львівської області на гострі респіраторні вірусні інфекції, за останній тиждень 2023 року на Львівщині зареєстровано 11 143 випадки гострих респіраторних вірусних інфекцій (453,0 на 100 тис. нас.) проти 10 990 випадків (446,8 на 100 тис. за попередній тиждень — ріст захворюваності на 1,4%). За 47-ий тиждень інтенсивний показник захворюваності на ГРВІ, включно із COVID-19, вищий на 4,4% за епідемічний поріг 434,07, що відповідає середньому рівню епідемічної активності захворюваності на ГРВІ. Серед інфікованих — майже 6 тисяч дітей. Загалом від початку епідсезону на COVID-19 захворіли 19 359 осіб. З них 63 пацієнти потребували стаціонарного лікування. На жаль, зареєстровано 2 летальні випадки — особи віком 58 та 89 років.
— Як активно відбувається вакцинація? Яка вартіcть вакцини від грипу і, оскільки епідеміологічний сезон у розпалі, чи є ще сенс вакцинуватися?
— Від початку епідемічного сезону у Львівській області проти грипу вакциновано 6320 осіб. Вакциновано проти коронавірусу однією дозою 1 102 787 осіб, другу дозу отримали 1 038 833осіб, першу бустерну — 202 837осіб, другу бустерну — 21 021 житель Львівщини.
Вакцинуватися ніколи не пізно. Від грипу варто вакцинуватися щороку, адже видовий склад вакцин щороку різний. Імунітет зберігається 6−12 місяців. А після вакцинації через 14 днів людина вже буде захищена. Ціна вашої безпеки — приблизно 400 грн. Безплатної вакцини для населення від грипу наразі нема — вона рекомендована Проти коронавірусу обов’язково слід вакцинуватися, адже він нікуди не зник, і загроза поруч. Тим паче, вакцина від COVID-19 — безплатна. Слід запам’ятати: вакцина від коронавірусу не захистить вад грипу і навпаки! Тому людина, яка має тяжкі супутні захворювання або старша за 60 років, повинна одержати щонайменше два щеплення перед початком епідемічного сезону — і від COVID-19, і від грипу.
— Медики акцентують на обов’язковій вакцинації людей старшого віку. Але, пригадуючи початки епідемії коронавірусу, серед громадськості ширилися чутки, що людям старшого віку, із хронічними захворюваннями, щепитися не варто Мовляв, побічні ефекти від вакцинації можуть нашкодити більше, аніж сама хвороба. Іноді це можна було почути навіть неофіційно, у приватній розмові, від лікарів. І хоча тепер уже доказана хибність такого твердження, люди старшого віку не поспішають вакцинуватися. Як діяти у випадку, коли лікар відмовляє від вакцинації?
— Думаю, слід повідомити адміністрацію закладу. Лікар, який не вірить у власні сили та доказову медицину, не може якісно надати допомогу.
Люди цієї вікової групи вже, як правило, мають «букет» хронічних захворювань, і кожне може загостритись під час захворювання на коронавірус та погіршити загальний стан пацієнта, у тому числі збільшити ризик летального наслідку хвороби. Також у старших людей спостерігається вікове зниження опірності імунної системи, тобто ризик захворіти значно вищий, аніж у людей молодшого віку. Тому люди із серцево-судинними хворобами, ожирінням, цукровим діабетом, хронічними захворюваннями легень та імунодефіцитними станами є групою ризику щодо важкого перебігу грипу та коронавірусу. Тож вакцинація для них особливо рекомендована. Вакцина повинна «спрацювати» — виробити захисні антитіла, які першими зустрінуть збудник хвороби. Отже, організм реагує. Може почервоніти місце введення, виникнути набряк, може підвищитися температура тіла, але після вакцинації все це швидко минає. Про це попереджають лікарі перед щепленням. І це нормальна реакція організму, яка означає, що імунітет формується.
— Чому, на ваш погляд, значна частина людей старшого віку ігнорують вакцинацію проти COVID-19 та грипу?
— Не хочуть зайвий раз іти в лікарню чи амбулаторію. Немає часу. Немає усвідомлення небезпеки. «Сусіди не йдуть, і я не піду», «Та скільки там мені залишилось», «На все Божа воля». Але коли виїзні бригади з вакцинальними автобусами приїжджають в села, то мешканці охоче приходять на вакцинацію. Кажуть, дуже зручно, що «до них приїхали». Основне, на жаль — немає відчуття небезпеки. І це найгірше. В одному з сіл Львівщини прийшла жіночка з козою Ориською, яку не мала де лишити. Сусіди припильнували козу, лікар оглянув жінку, її провакцинували. Діти та онуки повинні подбати про те, щоб їхні старші родичі були провакциновані й захищені. Тим паче, у нас в області немає жодних перешкод для вакцинації. Є постійно діючі пункти щеплень в амбулаторіях та поліклініках і мобільні виїзні бригади. Про виїзд бригад, як правило, повідомляють голови ОТГ, вивішуються оголошення. Найпростіший шлях — звернутись до сімейного лікаря, який розповість про подальші кроки. Не вибрали сімейного лікаря — не проблема. Підійдіть у найближчу амбулаторію або поліклініку, де зможете отримати щеплення. Це стосується й внутрішньо переміщених осіб — їх вакцинуємо за місцем проживання. Заклад охорони здоров’я отримує вакцину відповідно до свого замовлення, тоді інформує своїх декларантів, запрошує їх на щеплення. Якщо в закладі немає кабінету щеплень, то сімейний лікар інформує декларанта, де є найближчий.
— Скільки щеплень від COVID-19 слід зробити людям старшого віку, щоб бути спокійними за власне здоров’я?
— Міністерство охорони здоров’я рекомендує: базовий курс вакцинації проти COVID-19 — три щеплення, включно з бустером, який вводять через 5 місяців. Людям старшого віку з інтервалом в 6 місяців рекомендують робити четверте і п’яте щеплення як сезонні бустери.
— Мабуть, без перебільшення можна сказати, що популяризація вакцинації наших батьків, людей групи ризику залежить від кожного із нас. Які методи, способи заохочення, цікаві акції особисто ви та очолюваний вами заклад використовуєте для популяризації вакцинації від COVID-19 та грипу серед людей старшого віку? Чи задіюєте до просвітницької діяльності лідерів громадської думки, очільників релігійних громад, адже їхній вплив на суспільство суттєвий.
— Особисто я вакциную свою родину і активно про це розповідаю. Від грипу щепимося щороку. Із фахівцями ЦКПХ проводимо Дні здоров’я, коли можна не лише провакцинуватись, а й поміряти тиск, обговорити особливості харчування, фізичну активність, виміряти індекс маси тіла, рівень цукру в крові, обстежитись на вірусні гепатити. Такі заходи добре себе зарекомендували.
Зустрічаємось з духовенством, співпрацюємо з Комісією з питань охорони здоров’я УГКЦ, беремо участь у навчанні капеланів, проводимо зустрічі з вчителями, працівниками підприємств, працівниками Укрзалізниці та ін. Організовуємо конференції, круглі столи, інтерв’ю, тематичні відео, де пояснюємо, розповідаємо про серйозність недуг, актуальні проблеми та необхідність вакцинації задля збереження здоров’я, а часто й життя.
— Які заходи, на вашу думку, могли б популяризувати життєву необхідність вакцинації, окрім поширення інформації у ЗМІ та тих, які вже діють? Можливо, варто задіювати соцмережі? Адже наші батьки часто є їх активними користувачами?
— Ефективними є виїзди вакцинальних автобусів в громади, особливо сільську, віддалену місцевість. Дуже добре діють активні телефонні дзвінки від сімейних із запрошенням на щеплення. Значний вплив на прийняття рішення щодо вакцинації мають рекомендації лікарів як сімейних, так і лікарів стаціонарів. Непогано діє соціальна реклама. Можливо, варто більше показувати приклад вакцинації лідерів думок. На мою думку, варто, щоб у кінопалацах, театрах перед початком сеансів, вистав звучало оголошення щодо необхідності вакцинації старших людей проти коронавірусу. Керівники підприємств могли б закликати працівників, щоб не забували потурбуватися про батьків. І, зважаючи на популярність соцмереж, можливо, варто запустити флешмоб «Я провакцинував батьків і захистив їх. А ти?» Така модель повинна спрацювати.
Тим часом…
За повідомленням МОЗ, в Україні зареєстровано перший випадок нового варіанта коронавірусу під назвою «Пірола»
Лабораторно підтверджений випадок нового субваріанта коронавірусу варіанта Омікрон під назвою «Пірола» виявили на Рівненщині. Захворів 20-річний чоловік. Виокремити випадок «Піроли» вдалося завдяки секвенуванню — лабораторному дослідженню, яке дозволяє генетично розшифрувати вірус, виявити, які мутації відбулися у геномі вірусу.
Новий субваріант вірусу (BA.2.86) під назвою «Pirola» вперше був зафіксований влітку в Ізраїлі, потім його виявили у США, Данії та Великобританії. У серпні ВООЗ опублікувала оцінку ризику нового штаму коронавірусу як такого, що потребує моніторингу на рівні кожної країни.
«ВООЗ та міжнародні експертні організації глобально ведуть спостереження за впливом нових варіантів SARS-CoV-2 на вакцини, тести та методи лікування для надання рекомендацій. Наразі за симптомами та клінічним проявом захворювання субваріанта „Пірола“ не виявлено особливих відмінностей від попередніх штамів COVID-19. Однак через велику кількість мутацій „Пірола“ швидше вражає ослаблений імунітет. Захворіти можуть навіть раніше вакциновані, однак вакцина знижує ризики ускладнень. Тому людям, які не завершили курс вакцинації проти COVID-19, та особам з групи ризику важкого перебігу захворювання необхідно проконсультуватися з сімейним лікарем та зробити щеплення. Вакцина безплатна та є у кожному пункті щеплення на рівні областей», — зазначив заступник міністра охорони здоров’я, головний державний санітарний лікар Ігор Кузін.
Симптоми субваріанта «Пірола» такі ж, як і за інших варіантів COVID-19: нежить, підвищена температура, кашель, головнийбіль, втома, втрата нюху або смаку, можливе подразнення очейта висипи.
Для безплатних щеплень в Україні є понад 3 млн доз вакцини: вакцина Janssen від Johnson&Johnson, вакцина Comirnaty від Pfizer. Також доступна вакцина проти COVID-19 для дітей з 5-річного віку (виробник Pfizer — вакцина Comirnaty для дітей).