Злаки перецвітають. Але невдовзі почнуть цвісти бур’яни…
Як уникнути проявів сезонної алергії на рослинний пилок і зменшити ті, що вже є
/wz.lviv.ua/images/articles/_cover/517153/alerhiia.jpg)
У більшості з нас пізня весна, літо й рання осінь асоціюються лише з позитивними емоціями. Можна нарешті відпочити на природі - поніжитися на сонечку, скупатися у водоймі. Але приблизно для третини українців цей період є одним із найважчих у році. Йдеться про людей, які потерпають від алергії на пилок рослин. І хоча береза чи тополя перецвіли ще навесні, а період цвітіння кукурудзи завершиться незабаром, на алергіків чекає ще одна, третя хвиля запилення рослин — кульбаби, амброзії, лободи тощо.
За даними ВООЗ, від полінозу у різних країнах страждає від 10% до 30% дорослого населення. Серед дитячого цей показник ще більший — до 40%.
Свербіж, почервоніння очей, сльозотеча — симптоми, які можуть зіпсувати будь-яку відпустку. Проте якщо дотримуватися певних рекомендацій, можна уникнути багатьох проблем, які створює пилок кущів, трав і дерев. Про це пише у своїй колонці для Apotek 1. Magasinet старша радниця з охорони здоров’я та зв’язків з громадськістю Норвезької асоціації астми й алергії Анна Біструп.
Чим раніше подбаєте про профілактику, тим краще
Замість того, щоб стежити лише за прогнозом погоди, не завадить додатково відстежувати зміни у календарі запилення рослин і починати прийом лікарських засобів до початку сезону цвітіння. Сезон пилку змінюється з року в рік, залежно від того, коли навесні почав топитися сніг. Тому той графік, на який ви орієнтувалися торік, може виявитися помилковим цьогоріч.
Приймайте необхідні препарати так довго, як потрібно
Ліки можуть запобігти появі симптомів алергії, але приймати їх треба правильно. Важливо приймати медикаменти постійно — навіть у ті періоди, коли концентрація пилку у повітрі низька й алергічні прояви вас практично не турбують.
Почніть з безрецептурних лікарських засобів. Закладеність носа, нежить, свербіж очей та сльозотеча є типовими ознаками алергії, які можна ефективно усувати з допомогою безрецептурних препаратів. Але якщо симптоми є такими, що суттєво погіршують якість життя або турбують довший час, варто звернутися до лікаря.
П’ять основних рекомендацій алергікам
1. Відстежуйте прогноз погоди й календар цвітіння
Щоб передбачити дні з високою концентрацією пилку у повітрі, будьте в курсі, чи дме сьогодні вітер і що цвіте за вікном.
2. Приймайте ліки вчасно
Препарати від алергії є ефективнішими, якщо приймати їх до появи симптомів та регулярно протягом усього сезону цвітіння.
3. Обмежте час перебування на свіжому повітрі
- Особливо у період, коли концентрація пилку у ньому є найбільшою.
- Тримайте двері й вікна зачиненими, щоб запобігти проникненню пилку у приміщення.
4. Захистіть себе
- Поставте на вікна пилозахисні сітки. Виходите на вулицю — одягніть протипилову маску і сонцезахисні окуляри.
- Не сушіть одяг просто неба та подбайте про заміну пилового фільтра у своєму автомобілі.
5. Подбайте про належну гігієну
- Регулярно мийте руки й обличчя, приймайте душ і мийте голову перед сном, міняйте постільну білизну — на них може осідати пилок.
- Уникайте вживання алкоголю, куріння та вдихання пилу. Не користуйтеся парфумами.
- Розчісуйте шерсть домашнього улюбленця на вулиці.
Самолікування полінозу
В аптеках знайдете багато безрецептурних лікарських засобів, з допомогою яких можна спробувати подолати прояви алергії на рослинний пилок. Зверніться до лікаря, якщо ви застосовували протиалергічні безрецептурні медикаменти, але вони не дали бажаного ефекту, або якщо ознаки алергії є серйозними та турбують вже довший час.
- Якщо з проявів полінозу турбують лише свербіж і печіння очей, спробуйте антигістамінні очні краплі.
- Якщо нежить і закладеність носа — назальний спрей.
- Якщо симптоми є і з боку очей, і з боку носа — і очні краплі, й назальний спрей. Додатково можна приймати таблетки.
Пилок розноситься з вітром та потрапляє в очі, ніс і горло. У разі виникнення проблем рекомендується промивати їх стерильною морською водою протягом усього сезону цвітіння.
Календар цвітіння
Початок сезону полінозу в Україні змінюється з року у рік та стартує, коли температура повітря підвищується й тане сніг. Весною запилюються дерева. Навесні та влітку цвітуть лучні й злакові трави. Влітку і восени сезонну алергію провокує пилок бур’янів. Зверніть увагу, що терміни орієнтовні, оскільки на них впливають погодні чинники.
/wz.lviv.ua/images/articles/2024/08/%D1%86%D0%B2%D1%96%D1%82%D1%96%D0%BD%D0%BD%D1%8F.jpg)